Historia

Lublin. IPN odnalazł na Górkach Czechowskich szczątki ok. 25 osób

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 05:50
Specjaliści Instytutu Pamięci Narodowej znaleźli na Górkach Czechowskich w Lublinie szczątki ok. 25 osób. To być może osoby zamordowane podczas okupacji niemieckiej lub po 1944 roku. Naukowcy przebadali większość wyznaczonego obszaru. Prace utrudnia niesprzyjający, twardy grunt.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Microgen

Naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie dr Artur Piekarz powiedział PAP, że w ramach prowadzonych od 8 maja br. prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych specjaliści IPN podjęli na Górkach Czechowskich w Lublinie szczątki należące do ok. 25 osób.

- Ze względu na to, że nie przekopaliśmy całości terenu, podjęto decyzję o przedłużeniu prac o kolejny tydzień – poinformował dodając, że poszukiwania utrudnia niesprzyjający grunt. - To jest margiel, wapień. Momentami trzeba wykuwać wszystko ręcznie, dlatego powoli się przesuwamy w kierunku zaplanowanego miejsca – powiedział.

Jak wskazał, do tej pory zbadano około dwie trzecie terenu, na którym zaplanowano prace.

- Prace prowadzimy w tym sam samym miejscu co w listopadzie 2022 r., czyli w wąwozie północ-południe, na wysokości tzw. mogiły legionisty, kilkadziesiąt metrów od placu zabaw – podał Piekarz.

Zapowiedział, że poszukiwania potrwają do piątku. - Szczegółowy komunikat będzie uzgodniony z pionem śledczym IPN i podany po zakończeniu prac. Wszystkie działania prowadzimy w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie" – dodał.

Odnalezione szczątki

W listopadzie ubiegłego roku IPN również prowadził poszukiwania na Górkach Czechowskich. Archeolodzy eksplorowali wówczas dwa miejsca, w których wykonano ekshumacje zimą 1947/1948 i odnaleźli w jednym miejscu rozproszone fragmenty kostne, a w drugim fragmenty szkieletów "w częściowym układzie anatomicznym" i prawdopodobnie jeden szkielet.

- Szkielet został zabezpieczony, ponieważ nie podjęliśmy go – mówił dr Piekarz.

Wiosną ubiegłego roku podczas prac w rejonie obecnego placu zabaw na Górkach Czechowskich i tzw. rzutni granatów IPN znalazł pojedyncze i silnie rozproszone szczątki ludzkie lub ich fragmenty zalegające na różnych głębokościach. Natomiast w czasie prac prowadzonych jesienią 2020 r. nie odnaleziono ludzkich szczątków.

Nieujawnione miejsca pochówku 

Na terenie Górek Czechowskich, według ustaleń IPN, w latach 1940-42 Niemcy dokonali co najmniej sześciu egzekucji. Na przełomie 1947 i 1948 r. przeprowadzono tam osiem ekshumacji, podczas których wydobyto łącznie 231 ciał. Ofiary pozostały w większości nierozpoznane.

IPN podczas poszukiwań chciał zweryfikować informacje dotyczące możliwości istnienia na tym terenie nieujawnionych miejsc pochówków ludzi zamordowanych w okresie niemieckiej okupacji, jak również po 1944 roku.

Sprawa przeznaczenia Górek Czechowskich budzi w Lublinie od wielu lat silne emocje. W lipcu 2019 r. rada miasta uchwaliła nowe "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego", pozwalające na zabudowę mieszkalną na około 25 ha Górek Czechowskich, należących wówczas w całości do prywatnego właściciela.

W kwietniu 2019 r. kwestia ich zagospodarowania była przedmiotem pierwszego w Lublinie referendum lokalnego, które okazało się nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji, ale większość uczestników - 67,7 proc. - była przeciwna zabudowie.

PAP/bm