Historia

Wielkie Ślubowanie Młodzieży Akademickiej na Jasnej Górze

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 05:35
Dziś mija 87 lat od ślubowania na Jasnej Górze, w którym uczestniczyło prawie 20 tysięcy studentów. Data 24 maja jest nieprzypadkowa – w 1936 roku obchodzono 280. rocznicę ślubów lwowskich.  
Delegacje stowarzyszeń akademickich na błoniach jasnogórskich, maj 1936 r.
Delegacje stowarzyszeń akademickich na błoniach jasnogórskich, maj 1936 r. Foto: NAC

24 maja 1936 roku, jak pisał Stefan Gniazdowski (współorganizator ogólnopolskich pielgrzymek akademickich w okresie II Rzeczypospolitej), "do Częstochowy młodzież przybyła przeważnie nad ranem specjalnymi pociągami. I tak: z Warszawy przybyło osiem pociągów, z Krakowa – dwa, z Poznania – trzy, ze Lwowa – dwa, z Wilna, Lublina i Cieszyna – po jednym".

Królewskie ślubowanie

Wielkie Ślubowanie Młodzieży Akademickiej na Jasnej Górze odbyło się w rocznicę innego jasnogórskiego ślubowania, na trwałe zapisanego w historii Polski.

W 1656 roku, 1 kwietnia, podczas mszy w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie odprawianej przez nuncjusza papieskiego Pietro Vidoniego król Jan II Kazimierz Waza, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, oddał Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej i nazwał Ją Królową Korony Polskiej.

Wypowiedziane wówczas słowa ślubów lwowskich spisane były przez św. Andrzeja Bobolę (to właśnie ów przyszły święty wraz z księciem Albrechtem Stanisławem Radziwiłłem podjęli starania, które doprowadziły do uznania Matki Bożej Królową Polski).

Ważny był również kontekst tych wydarzeń: śluby lwowskie odbyły się w czasie potopu szwedzkiego, Rzeczpospolitą opanowały w dużej mierze siły szwedzkie i rosyjskie. Akt dokonany przez króla na Jasnej Górze w wymierny sposób wpłynął na konsolidację Polaków do walki z najeźdźcami.


Pielgrzymi na Jasnej Górze, okładka przewodnika po Częstochowie z lat 30. XX w. Fot. Polona/domena publiczna Pielgrzymi na Jasnej Górze, okładka przewodnika po Częstochowie z lat 30. XX w. Fot. Polona/domena publiczna

***

Czytaj także:

***

"Młodzieży akademicka, godzina dziejowa bije!"

Ślubowanie z 1936 roku również było wydarzeniem znaczącym w skali całego kraju, a jego uroczysty charakter podkreślały działania i słowa hierarchów polskiego Kościoła.

Przystępując do aktu ślubowania, bp Antoni Szlagowski, naukowiec i opiekun warszawskiej młodzieży akademickiej, powiedział: "Młodzieży akademicka, godzina dziejowa bije! Wypowiedz swe ślubowanie". I padły kolejne słowa długiego przyrzeczenia, a wśród nich: "Przyrzekamy i ślubujemy, że wiary naszej bronić i według niej rządzić się będziemy w życiu naszym osobistym, rodzinnym, społecznym, narodowym, państwowym".

Jak mówił w Polskim Radiu prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, w 1936 roku czuło się już zbliżanie niepokojów zewnętrznych. Dlatego nauka społeczna Kościoła, szczególnie encyklika Piusa XI, podkreślała konieczność angażowanie się katolików w służbę pokojowi.

– Najlepszym sposobem, by te obowiązki wypełnić, jest oddanie się pod opieką Matki Bożej i taki jest sens tych ślubowań – tłumaczył prof. Jan Żaryn.

PP

Źródła: Stefan Gniazdowski, "Ślubowania akademickie w latach 1936–1944 oczami seniora", w: "Glaukopis. Pismo społeczno-historyczne", 2007 r. 

Czytaj także

Obchody Millenium Chrztu Polski na Jasnej Górze

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2023 05:49
3 maja 1966 roku na Jasnej Górze w Częstochowie odbyły się uroczyste obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Było to starcie Kościoła katolickiego ze zwalczającym go aparatem państwowym PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śluby lwowskie Jana Kazimierza

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 05:45
"Ja, Jan Kazimierz, z łaski Twego Syna, Króla królów, Pana mojego i z Twego zmiłowania się król, padam do Twych stóp najświętszych i obieram Cię dziś moją i państw mych patronką" - przyrzekał Jan Kazimierz, klęcząc 1 kwietnia 1656 roku przed obrazem Matki Bożej Łaskawej we Lwowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Bobola. Jeden z patronów Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 05:40
430 lat temu, 30 listopada 1591 roku, urodził się w Strachocinie, wieś na Podkarpaciu nieopodal Sanoka, jeden z katolickich patronów Polski, Andrzej Bobola. Był jezuitą, misjonarzem i kaznodzieją, którego historia męczeńskiej śmierci uczyniła jednym z wielu świętych kościoła katolickiego.
rozwiń zwiń