Historia

Średniowieczny stand-up. Naukowcy odkryli zapis występu, w którym żartowano z "zabójczego królika"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 05:45
W XV-wiecznym manuskrypcie odnaleziono bezprecedensowy zapis widowiska komediowego na żywo. Komik sprzed setek lat wyśmiewał królów, księży, chłopów i zachęcał publiczność do upijania się. Nie zabrakło też postaci, którą spopularyzował później Monty Python.
Minstrel i strona Rękopisu Heege
Minstrel i strona "Rękopisu Heege"Foto: Shutterstock/National Library of Scotland/CC BY

Przez całe średniowiecze minstrele podróżowali między jarmarkami, tawernami i salami baronów, aby zabawiać ludzi pieśniami i opowieściami. Fikcyjni minstrele występują powszechnie w średniowiecznej literaturze, ale odniesienia do prawdziwych wykonawców są rzadkie i ulotne. 

Dr James Wade, z Wydziału Anglistyki Uniwersytetu Cambridge studiował manuskrypt nazywany "Rękopisem Heege" w Bibliotece Narodowej Szkocji. Uwagę badacza przykuł nietypowy dla epoki podpis: "(Spisane - przyp. red.) Przeze mnie, Richarda Heege, ponieważ byłem na tej uczcie i nie piłem". 

- To był intrygujący przejaw humoru i rzadko zdarza się, aby średniowieczni skrybowie dzielili się tak bardzo swoim charakterem - mówi Wade. 

Manuskrypt składa się z 9 rękopisów, a badacz skupił się na pierwszym z nich. Broszura ta zawiera trzy teksty, a Wade doszedł do wniosku, że około 1480 roku Heege, domowy duchowny i nauczyciel szlacheckiego rodu Sherbrooke, skopiował je z zaginionego obecnie wspomnienia napisanego przez nieznanego minstrela występującego w pobliżu granicy Derbyshire-Nottinghamshire. Trzy teksty składają się z burleskowego romansu zatytułowanego "The Hunting of the Hare" ("Polowanie na zająca"), szyderczego kazania pisanego prozą oraz "The Battle of Brackonwet" ("Bitwa pod Brackonwet"), aliteracyjnego nonsensownego wiersza.

Morderczy królik z Monty Pythona 

"Polowanie na królika" to pełen absurdów poemat. Dwaj główni bohaterowie to chłopi, którzy planują zapolować na tytułowego zwierzaka. Okazuje się jednak, że - podobnie jak w przypadku "Zabójczego królika z Caerbannog" z filmu "Monty Python i Święty Graal" - to królik zapoluje na łowców. 

- Żarty o morderczych królikach mają długą tradycję w średniowiecznej literaturze. Geoffrey Chaucer wykorzystał go sto lat wcześniej w "Opowieściach kanterberyjskich" - wyjaśniał Wade.

Szyderczy tekst, stylizowany na sprośne kazanie, dotyka spraw takich, jak obżarstwo władców i jest też zachętą dla alkoholowej zabawy: "Bóg nie kocha ani konia, ani klaczy, ale wesołych ludzi, którzy w kielichu mogą się gapić". W "kazaniu" odnaleziono też najstarsze znane użycie sformułowania "red herring" ("czerwony śledź"), co w języku polskim tłumaczy się jako "fałszywy trop". 

"Bitwa pod Brackonwet" to z kolei inny przykład absurdu, ujęty w ramy aliteracyjnego wiersza. W tekście pojawia się Robin Hood, a także walczące niedźwiedzie, trzmiele i imprezujące świnie. Wiersz wymienia kilka wiosek w pobliżu granicy Derbyshire-Nottinghamshire, zachęcając odbiorców do wyobrażenia sobie absurdalnych incydentów mających miejsce w ich sąsiedztwie.

Utalentowany minstrel

- Większość średniowiecznej poezji, pieśni i opowiadań została utracona - wskazuje Wade. - Rękopisy często zachowują relikty sztuki wysokiej. To jest coś innego. Jest szalony i obraźliwy, ale równie cenny. Komedia stand-up zawsze wiązała się z podejmowaniem ryzyka, a te teksty są ryzykowne! Wyśmiewają wszystkich, o wysokim i niskim statusie społecznym.

Jak podkreśla badacz, wszystkie trzy teksty są humorystyczne i przeznaczone do występów na żywo - narrator mówi publiczności, żeby skupiła się i podała mu drinka. Wszystkie teksty zawierają żarty, które przemawiają do lokalnej publiczności. Wade uważa, że minstrel zapisał część swojego występu, ponieważ wiele nonsensownych sekwencji byłoby niezwykle trudnych do zapamiętania. 

- Mamy tutaj samozwańczego artystę z bardzo niskim wykształceniem, tworzącego naprawdę oryginalny, ironiczny materiał. Wgląd w kogoś takiego z tego okresu jest niezwykle rzadki i ekscytujący - wskazuje badacz. 

Uważa się, że minstrele mieli zwykłą pracę - parali się handlem, rzemiosłem, pracą na roli - a zabawianiem publiczności zajmowali się wieczorami i w święta. Niektórzy mogli podróżować po całym kraju, podczas gdy inni trzymali się karczm w pobliżu miejsca zamieszkania.

Jak zauważa badacz, nieoszczędzająca nikogo komedia była bardzo istotna dla społeczeństwa targanej wówczas wojną dwóch róż Anglii. Cierpiący z powodu obciążeń podatkowych i zniszczeń wojennych ludzie potrzebowali odskoczni od rzeczywistości, którą dostarczali minstrele. 

Oxford Academic/EurekAlert!/bm


Czytaj także

Tajemnicze runiczne imię na anglosaskim krzyżu

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 05:45
Sam fakt, że odnaleziony w północno-wschodniej Anglii złoty krzyżyk zawierał runiczne inskrypcje, już był czymś niespotykanym. Tymczasem badacze odkryli kolejną niespodziankę: runy na krzyżyku układają się w niespotykane dotąd staroangielskie imię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta anglosaskich królów była głównie wegetariańska, chyba że wpadali na grilla do chłopów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 05:50
Historycy od dawna zakładali, że wczesnośredniowieczni królowie i ich drużyny spożywali więcej mięsa niż reszta społeczeństwa. Nowe badania brytyjskich naukowców podważają to założenie i rzucają nowe światło na stosunki między władcą i poddanymi.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modny wiking nosił futro z bobra

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 05:45
Odzież z bobrzego futra była oznaką statusu elity wikingów – dowodzą badania przeprowadzone przez duńskich archeologów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bułgaria. Znaleziono być może najstarszy zabytek zapisany cyrylicą

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 05:45
W ruinach twierdzy Bałyk Dere we wschodniej Bułgarii archeolodzy znaleźli datowany na połowę X wieku napierśnik średniowiecznego woja, na którym jest napis cyrylicą; może to być najstarszy artefakt z tym systemem pisma - poinformował portal Livescience.com.
rozwiń zwiń