Historia

40. rocznica koronowania przez Jana Pawła II obrazów Matki Bożej z Brdowa, Lubaczowa, Stoczka Klasztornego i Zielenic

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 05:40
Dokładnie 40 lat temu, 19 czerwca 1983 roku, Jan Paweł II dokonał koronacji czterech wizerunków maryjnych. Uroczystości odbyły się podczas drugiej pielgrzymki papieża do ojczyzny.
Jan Paweł II koronuje obrazy na Jasnej Górze
Jan Paweł II koronuje obrazy na Jasnej GórzeFoto: PAP/ Zbigniew Matuszewski

Uroczystego aktu koronacji obrazów z Brdowa, Lubaczowa, Stoczka Klasztornego i Zielenic Jan Paweł II dokonał na Jasnej Górze. Rok wcześniej, w 1982 roku, w tym wyjątkowo ważnym dla Polaków klasztorze obchodzono okrągłą 600. rocznicę obecności obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.


Posłuchaj
24:02 koronacja wizerunków maryjnych przez papieża - Jasna Góra 1983.mp3 Przemowa Jana Pawła II i fragmenty uroczystości koronacji czterech wizerunków maryjnych na Jasnej Górze (PR, 19.06.1983)

 

- Dokonuję tego aktu na Jasnej Górze w dniu, w którym wraz z synami i córkami umiłowanego mojego narodu składamy dziękczynienie za sześćset lat obecności Bogarodzicy w naszych dziejach. Akt liturgicznej koronacji wymienionych czterech obrazów pragnę w szczególny sposób włączyć do tego ojczystego jubileuszu - mówił Jan Paweł II podczas przemówienia wygłoszonego 19 czerwca 1983 roku.

40.rocznica wyboru papieża Polaka - zobacz serwis historyczny

Papież przypomniał, że koronacja związana jest z godnością królewską, a Matka Boska nazywana jest przez katolików królową dzięki Chrystusowi, władcy królestwa, które, jak głosił, "nie jest z tego świata".

- Z królestwem Syna związane jest królowanie Jego Matki. Koronując aktem liturgicznym obrazy lub rzeźby, naprzód wkładamy koronę na głowę Syna, Chrystusa, a potem Maryi - tłumaczył wiernym Ojciec Święty.

Cztery obrazy Matki Boskiej

Przed aktem koronacji czterech wizerunków maryjnych papież poświęcił każdemu z nich kilka słów. Obraz z Lubaczowa, nim po II wojnie światowej trafił do tej miejscowości, przez stulecia znajdował się we lwowskiej katedrze.

- Z najwyższym wzruszeniem ozdabiam papieskimi koronami ten wizerunek, który był świadkiem ślubów Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej w 1656 roku. Wizerunek, przed którym Bogarodzica została po raz pierwszy nazwana Królową Korony Polskiej, a naród nasz zobowiązał się do nowego i gorliwego poświęcenia się na służbę swej Najmiłosierniejszej Królowej - mówił papież.

Drugim koronowanym przez Ojca Świętego obrazem był wizerunek Maryi z Brdowa. Miejscowość ta położona jest w diecezji włocławskiej, z której pochodził kanonizowany przez Jana Pawła II kilka miesięcy wcześniej o. Maksymilian Kolbe.

- Niech koronacja dzisiejsza stanie się wyrazem tej nadzwyczajnej czci i miłości, jaką darzył on Niepokalaną - powiedział papież.

Papieskie korony otrzymał też obraz z warmińskiego Stoczka Klasztornego. Wizerunek maryjny, jak i sanktuarium Matki Pokoju, w którym się znajduje, powstał w pierwszej połowie XVII wieku w okresie długoletnich wojen Rzeczypospolitej ze Szwecją.

- Tym aktem wyrażam dziękczynienie Matce Pokoju za trzysta lat z górą opieki nad świętą Warmią, która na przestrzeni dziejów i zmiennych losów historii dochowała wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi - mówił Jan Paweł II.

W Stoczku Klasztornym w latach 1953-1954 więziony był prymas Stefan Wyszyński.

- Tam właśnie Prymas Tysiąclecia ułożył akt osobistego oddania się Matce Najświętszej i tam też dokonał tego oddania w dniu 8 grudnia 1953 roku - wyjaśniał papież.

Ostatnim spośród koronowanych przez Ojca Świętego wizerunków był obraz z sanktuarium w Zieleńcach z diecezji kieleckiej.

- W tej wspólnocie stale była wśród was Matka Chrystusa. Dziś pragniemy uwieńczyć tę Jej macierzyńską obecność wraz z Synem, koronując zieleniecki obraz Bogarodzicy - powiedział Jan Paweł II.

II pielgrzymka do Polski

Akt koronacji czterech wizerunków maryjnych przez Jana Pawła II miał miejsce w czasie drugiej pielgrzymki papieża Polaka do ojczyzny, którą odbyła się w dniach 16-23 czerwca 1983 roku. Podróży apostolskiej, która przypadła na trudny okres (zawieszonego, ale jeszcze nie zniesionego) stanu wojennego, przyświecało hasło: "Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja!".

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

W czasie ośmiodniowej wizyty papież odwiedził m.in. Warszawę, Kraków, Niepokalanów, Wrocław, Częstochowę czy Poznań, odprawił mszę świętą dla półtora miliona wiernych na Stadionie Dziesięciolecia w stolicy, dokonał kilku beatyfikacji, odebrał tytuł doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, spotkał się z przedstawicielami władzy, a w Tatrach odbył prywatną rozmowę z Lechem Wałęsą. 19 czerwca po uroczystości koronacyjnej maryjnych wizerunków, Jan Paweł II ofiarował klasztorowi na Jasnej Górze zakrwawiony pas, który miał na sobie w dniu zamachu 13 maja 1981 roku.

Odwołując się do trudnej sytuacji w kraju, Ojciec Święty zwracał się do rodaków słowami św. Pawła, który mówił, żeby nie dać się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężać.

23 czerwca Jan Paweł II wrócił do Rzymu. Następny raz (i ostatni w okresie PRL) Polskę odwiedził cztery lata później, w 1987 roku.

th


Czytaj także

Dziewięć dni, które zmieniły Polskę. Ostatni dzień I pielgrzymki Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2023 06:00
44 lata temu, 10 czerwca 1979 roku, zakończyła się pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Wizyta papieża wywołała nieopisany entuzjazm Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie przestaję czuć się synem tej ziemi". Jan Paweł II przybywa do Polski z VI pielgrzymką

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 05:58
– Choć przyszło mi żyć w oddali, to jednak nie przestaję czuć się synem tej ziemi i nic co jej dotyczy nie jest mi obce. Raduję się razem z wami z odnoszonych sukcesów i uczestniczę w waszych troskach – mówił papież Jan Paweł II po rozpoczęciu VI podróży apostolskiej do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beatyfikacje, Tatry i komunizm. Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 05:50
W dniach 16-23 czerwca 1983 roku papież Jan Paweł II po raz drugi odwiedził Polskę. W ojczyźnie spędził ponad tydzień. W tym czasie spotykał się z młodzieżą, rozmawiał z Lechem Wałęsą, a także z premierem Wojciechem Jaruzelskim.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Papież przełomów". Jan Paweł II i jego pontyfikat

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 05:05
Karol Wojtyła był pierwszym od ponad 450 lat papieżem spoza Włoch i pierwszym Polakiem, który pełnił tę funkcję. Czas kierowania przez Jana Pawła II Kościołem katolickim - prawie 27 lat - obfitował w wiele wydarzeń, inicjatyw i gestów, które można by określić mianem wyjątkowych. Jego pontyfikat zmienił oblicze Kościoła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kanonizacja Jadwigi Andegaweńskiej. "Długo czekałaś na ten uroczysty dzień"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 05:50
26 lat temu, 8 czerwca 1997 roku, papież Jan Paweł II zaliczył do grona świętych Jadwigę, królową z dynastii Andegawenów i żonę Władysława Jagiełły. Była to pierwsza w historii kanonizacja przeprowadzona na ziemiach Polski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzecia pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Solidarność, wolność i miłość w czasach przemian

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 05:55
– Solidarność to znaczy jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu, jedni przeciw drugim. I nigdy "brzemię" dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności – mówił Jan Paweł II podczas wizyty w Polsce w 1987 roku.
rozwiń zwiń