Historia

"Człowiek z buntu. Awers i rewers rzeczywistości PRL". Wystawa upamiętniająca bunt robotników Czerwca '76

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 05:40
W Kamienicy Deskurów w Radomiu można oglądać wystawę "Człowiek z buntu. Awers i rewers rzeczywistości PRL" ukazującą historię masowych zrywów społecznych doby PRL. Ekspozycja jest częścią trwających obchodów 47. rocznicy radomskiego Czerwca ’76.
Wystawa Człowiek z buntu. Awers i rewers rzeczywistości PRL w Kamienicy Deskurów w Radomiu, ukazująca historię najważniejszych masowych zrywów społecznych doby PRL. Radom, 22 czerwca 2023 r.
Wystawa "Człowiek z buntu. Awers i rewers rzeczywistości PRL" w Kamienicy Deskurów w Radomiu, ukazująca historię najważniejszych masowych zrywów społecznych doby PRL. Radom, 22 czerwca 2023 r.Foto: PAP/Piotr Polak

Wystawa ukazuje historię najważniejszych masowych zrywów społecznych czasu PRL, takich jak: bunt robotników w Poznaniu w czerwcu 1956 roku, strajki w Radomiu i Ursusie w czerwcu 1976 roku, bunt studentów w marcu 1968 roku, protesty robotnicze na Wybrzeżu w 1970 roku i fala strajków z 1980 roku.

Twórcy ekspozycji sięgają do mniej znanych wątków z historii Radomia. We wstępie do wystawy prezentowane są okoliczności mało znanego w Polsce wystąpienia uczniów radomskich szkół średnich z 30 października 1945 roku. "Tego dnia w godzinach wieczornych uczniowie stanęli na ul. Witolda w Radomiu pod gazowymi latarniami z książkami w rękach, protestując przeciwko wstrzymywaniu dostaw prądu do miasta. Do protestującej młodzieży przyłączyli się inni mieszkańcy Radomia" - przypomniał Damian Drabik z Resursy Obywatelskiej, która jest organizatorem wystawy. Dodał, że ówczesne wystąpienie mieszkańców Radomia zostało uznane za pierwsze antyrządowe wystąpienie społeczne w powojennej historii Polski.

Pozostała część ekspozycji podzielona została na dwie części. "Awers rzeczywistości PRL" ukazuje protesty społeczne poprzez różnego rodzaju plakaty, propagandowe i okolicznościowe. Z kolei "Rewers rzeczywistości PRL" przedstawia wydarzenia z Poznania, Warszawy i Gdańska.

"Główna oś wystawy poświęcona jest wystąpieniom robotników radomskich zakładów 25 czerwca 1976 roku, ich przyczynom, przebiegowi, a także skutkom dla mieszkańców i samego miasta" – zaznaczył Drabik.

Wystawa w kamienicy Deskurów jest jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom rocznicy radomskiego Czerwca '76 "Zaczęło się w Radomiu". W piątek (23 czerwca br.) w ramach rocznicowych obchodów na placu Jagiellońskim w Radomiu odbędzie się widowisko muzyczne "Radomski Czerwiec Wolności". Wystąpią Urszula i zespół Dżem. W sobotę na placu Corazziego odbędzie się piknik rodzinny Przystanek PRL. Oficjalne uroczystości zaplanowano na niedzielę. Tradycyjnie, u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji bohaterów Czerwca ’76. 

PAP/im


Czytaj także

Czerwiec 1976. Komunistyczne władze ogłaszają podwyżki cen

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2023 05:55
24 czerwca 1976 roku premier Piotr Jaroszewicz w wieczornym wydaniu dziennika telewizyjnego ogłosił wprowadzenie podwyżek cen żywności. Były one na tyle wysokie, że następnego dnia doszło do strajków i demonstracji, przede wszystkim w Ursusie, Płocku i Radomiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czerwiec – ważny miesiąc najnowszej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 21:00
Czerwiec 1956 i 1976 to czas, kiedy mieszkańcy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wyszli na ulice. W Polskim Radiu 24, w audycji „Pamiętaj, to Solidarność”, prof. Jerzy Eisler, historyk, mówił m.in. o podobieństwach i różnicach dotyczących obu wystąpień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czerwiec 1976. Protesty zaczęły się w Radomiu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2023 06:00
Rano 25 czerwca 1976 roku rozpoczął się strajk w radomskich Zakładach Metalowych im. gen. Waltera. Blisko tysiąc robotników ruszyło na ulice miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poparcie i oburzenie. Propaganda PRL w czerwcu 1976

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023 05:55
W tamtym czasie Polskie Radio było tubą propagandową władzy komunistycznej. Stanęło po stronie bijących, a nie bitych, i zgodnie z partyjnymi dyrektywami piętnowało protestujących "warchołów".
rozwiń zwiń