Historia

Egipt. Odkryto pozostałości zatopionego starożytnego statku handlowego

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 05:33
Pozostałości starożytnego statku z III w. p.n.e. odkryli archeolodzy w trakcie podwodnych badań na Morzu Śródziemnym, w pobliżu miasta Al-Alamajn w północnym Egipcie - poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Archeologii. Na statku były transportowane m.in. amfory z winem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Catmando/Shutterstock

Odkrycia dokonano ok. 650 m od brzegu. Cytowany w komunikacie Ayman Ashmawy z egipskiej Najwyższej Rady Starożytności (Supreme Council of Antiquities - SCA) podał, że istnieje prawdopodobieństwo, iż statek zatonął po zderzeniu z podwodnymi skałami.

Jak uznali archeolodzy, odkrycie jest nowym dowodem intensywnej wymiany handlowej między ówczesnymi miastami nad Morzem Śródziemnym. We wraku statku odnaleziono ceramikę, w tym m.in. liczne amfory, w których transportowano wino z Rodos (Grecja).
Na Morzu Śródziemnym - poza winem - transportowano wówczas również m.in. oliwki i zboże.

Czytaj także:

Odkrycie w Al-Alamajn, dawniej El Alamein 

Miasto Al-Alamajn (dawna pisownia: El Alamein) jest położone 106 km na zachód od Aleksandrii - jednego z najsłynniejszych miast starożytności; według tradycji miasto zostało założone przez Aleksandra Wielkiego, natomiast według najnowszych badań - istniało już w trzecim tysiącleciu p.n.e., a za czasów słynnego macedońskiego króla zostało rozbudowane, stając się potężnym ośrodkiem handlu i kultury.

W czasie II wojny światowej El Alamein było świadkiem dwóch bitew wojny w Afryce. II bitwa pod El Alamein zatrzymała zagrażającą brytyjskim liniom zaopatrzeniowym na Kanale Sueskim ofensywę niemieckiego Afrika Korps. Było to pierwsze zwycięstwo brytyjskich sił lądowych nad Niemcami i uznawana jest za jeden z punktów zwrotnych konfliktu. 

Badania archeologiczne statku będą kontynuowane. 

PAP/bm

Czytaj także

Egipt. Odkryto najstarszy grobowiec powiązany z przesileniem zimowym

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 05:30
Znajdujący się w nekropolii Qubbet el-Hawa monument jest precyzyjnie zorientowany tak, by w dniu przesilenia zimowego słońce wschodziło nad nim w taki sposób, żeby promienie oblewały światłem miejsce, które miało pomieścić posąg zarządcy miasta Elefantyna, żyjącego około 1830 roku p.n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Polacy odkryli krokodyle głowy złożone w grobowcach egipskich wielmożów

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 05:45
Głowy dziewięciu krokodyli złożone kilka tysięcy lat temu w dwóch grobowcach egipskich wielmożów odkryli polscy archeolodzy na nekropolii tebańskiej, w sąsiedztwie świątyni Hatszepsut w Egipcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słynna mumia "Złotego chłopca" skrywa 49 amuletów. Odkryto je za pomocą tomografu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 05:45
Zachowana w stanie idealnym, licząca 2300 lat, mumia chłopca pochodzącego z elity starożytnego Egiptu została cyfrowo "rozpakowana" przez naukowców. Jak się okazało, w jej wnętrzu znajdują się liczne artefakty wykonane ze złota.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Odnaleziono prawdopodobnie najstarszą mumię na świecie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 05:50
Liczące 4300 lat znalezisko odkryto na dnie 15-metrowego szybu w niedawno odnalezionej grupie grobowców z piątej i szóstej dynastii w pobliżu piramidy schodkowej w Sakkarze, powiedział dziennikarzom archeolog Zahi Hawass, dyrektor zespołu badawczego. Mumia mężczyzny imieniem Hekashepes znajdowała się w wapiennym sarkofagu zapieczętowanym zaprawą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odnaleziono miejsce bitwy uwiecznionej na kamieniu z Rosetty. To dowód na buntu Egipcjan przeciwko Ptolemeuszom

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 05:45
Naukowcy odnaleźli ślady zniszczeń bitewnych w miejscowości Tell El-Timai. Ich zdaniem to pozostałości po walkach z czasów tzw. Wielkiej Rewolty. W ten sposób udało się potwierdzić informację zapisaną na jednym z najcenniejszych artefaktów w dziejach archeologii.
rozwiń zwiń