Historia

Jerzy Kossak. Malarz, członek słynnej rodziny artystycznej

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 05:30
137 lat temu, 11 września 1886 roku, urodził się w Krakowie w słynnej rodzinie Kossaków herbu Kos Jerzy Maciej Kossak. W życiu był dość znanym malarzem i jeźdźcem konnym, ułanem, ale najbardziej zasłynął rodziną.
Jerzy Kossak obok swojego obrazu Szarża pod Grebionką
Jerzy Kossak obok swojego obrazu "Szarża pod Grebionką"Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe / domena publiczna

Jego dziadek to nie kto inny jak Juliusz Kossak, znany malarz batalistyczny, ojciec zaś to Wojciech Kossak, słynny i znany choćby jako współautor "Panoramy Racławickiej". Znane było też rodzeństwo Jerzego Kossak... choć z trochę innej odmiany sztuki, bo z pisarstwa, a były to znana pisarka satyryczna Magdalena Samozwaniec i słynna poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Dość powiedzieć, że w takiej rodzinie nie można było żyć bez wyrażania się sztuką, a najbardziej oczywiste zdawało się być malarstwo, które w wykonaniu Kossaków było  malarstwem historycznym i batalistycznym, w dużej mierze zapatrzonym w konie i w historie okresu napoleońskiego.

Młody Jerzy skończył znane Gimnazjum św. Jacka w Krakowie, a później Szkołę Kadetów. W I wojnie światowej służył w pułku ułanów. Później też posiadał własnego konia i często brał udział w różnych zawodach jeździeckich, wszak należał do Krakowskiego Klubu Jazdy Konnej oraz do Bractwa Kurkowego i myśliwskiego Towarzystwa św. Huberta... a że szybka jazda nie była mu obca zapisał się również do krakowskiego Automobilklubu. Niezależnie od tych faktów, Jerzy prawie wcale nie uprawiał europejskich wojaży, a większość życia spędził, w założonej jeszcze przez dziadka, słynnej Kossakówce - rodzinnym dworku znajdującym się w Krakowie. Tam też historycy lokalizowali pracownię malarską... miejscem, które pozwalało rodzinie rozwijać talenty malarskie i tworzy liczne prace i obrazy, dzięki którym rodzina mogła przeżyć w wielu trudnych czasach.

Co ciekawe, Jerzy już od najmłodszych lat przejawiał duże zdolności w dziedzinie, z której znani byli jego dziadek i ojciec... jednak nie spełnił pokładanych w nim nadziei na "wielkie" malarstwo. Dość powiedzieć, ze choć malował, to czynił to bardziej odtwórczo i naśladowczo i nigdy nie wypracował swojego autorskiego stylu. Stąd też w jego twórczości znalazły się konie i sceny batalistyczne, a odtwarzanym historycznie okresem stał się okres wojen napoleońskich. Malował również scenki folklorystyczne o krakowskiej i góralskiej proweniencji.

Salon Dzieł Sztuki "Connaiseur Kraków" tak wzmiankuje w biografii artysty: "Jerzy Kossak dorastał obserwując pracę swojego dziadka i ojca. Już w dzieciństwie wykazywał spore uzdolnienia plastyczne i był wielką nadzieją dla swojego ojca Wojciecha. Szlifował swój talent w pracowni ojca. Pierwszą wystawę miał 1910 roku w Krakowie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jego talent został dostrzeżony, a wystawiony cykl napoleoński zebrał pochlebne opinie. W czasie I wojny światowej służył na froncie włoskim w randze porucznika pułku ułanów austriackich. W okresie międzywojennym malował w pracowni stworzonej przez Wojciecha."

Następnie autorzy zwracają uwagę na charakter jego twórczości i na umiejętności artystyczne: "Od początku swojej drogi artystycznej naśladował ojca, wybierał te same tematy. W okresie służby wojskowej namalował wiele scen o tematyce wojennej. W latach międzywojennych sięgnął do zarzuconego już przez ojca wątku napoleońskiego. Wtedy namalował "Odwrót Napoleona spod Moskwy" (1927), "Bitwę pod piramidami" (1927), "Huzara z koniem w pejzażu zimowym" (1938). Oprócz scen z epoki napoleońskiej, Księstwa Warszawskiego, chętnie przedstawiał rodzajowe obrazki z życia współczesnego mu wojska - a osobno odznaczył się jako ilustrator walk polsko-sowieckich w roku 1920. Posiadał fenomenalny talent i niezwykłą łatwość malowania, które pozwoliły mu osiągać efekty dorównujące ojcu, bez żmudnych studiów. Ów dar ukazywania koni w pełnym ruchu, w obrazach zadziwiających do dziś swoją ekspresją - przyczynił się do wielkiej popularności malarstwa Jerzego Kossaka."

Jerzy Kossak zmarł w Krakowie 11 maja 1955 roku i pochowany został w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Rakowickim. Wspomnijmy dzisiaj tego znanego artystę. Zapewniamy, że w Internecie znajdziemy wiele z jego reprodukcji.

PP

Czytaj także

Magdalena Samozwaniec - tropicielka nonsensów

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 05:45
- Gdy ojciec zobaczył, jak nieprawdopodobny sukces osiągnęła moja książka, powiedział do mnie rozkazująco: Pisz! Tego nie trzeba mi było dwa razy powtarzać. Zamiast jeść, jak moje rówieśnice, bawić się i flirtować, ja pisałam. Byle co, byle pisać - mówiła Magdalena Samozwaniec w Polskim Radiu w 1954 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Panorama Racławicka", czyli historia na płótnie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 05:50
Monumentalny olej na płótnie przedstawia bitwę pod Racławicami. Pomysłodawcą uwiecznienia zwycięstwa armii polskiej pod dowództwem gen. Kościuszki nad rosyjskimi wojskami był znany lwowski malarz Jan Styka. Do pomocy zaprosił Wojciecha Kossaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Juliusz Kossak. Protoplasta rodu malarzy

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2023 05:40
Obok obrazów Jana Matejki twórczość rodu Kossaków kształtowała narodową wyobraźnię. Wydarzenia historyczne do dziś mają w zbiorowej świadomości wygląd scen z ich obrazów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Kossak. Sienkiewicz pędzla

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2023 05:50
Umierający generał Sowiński oparty o armatnią lufę, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej oddający salwę w okrytym śniegiem okopie, dziewczynka - jedno z Orląt Lwowskich - kuląca się z pistoletem w ręku, gdy jej koledzy mierzą do wroga z karabinów, Piłsudski siedzący na Kasztance na skraju lasu. Wszystkie te obrazy utrwalił w narodowej świadomości Wojciech Kossak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. "Poezję ubierała w swoją własną formę elegancko-kobiecą"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2023 05:38
– Miłość jest tym głównym pryzmatem, przez który patrzyła na świat, jest motorem życia i głównym elementem jej biografii – mówiła o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej prof. Grażyna Borkowska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Styka i jego malarskie panoramy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2023 05:36
8 kwietnia 1858 roku we Lwowie urodził się Jan Styka, wybitny malarz narodowy, batalistyczny i religijny, uczeń Jana Matejki i Henryka Siemiradzkiego. Znany jest przede wszystkim jako pomysłodawca i współtwórca kilku monumentalnych rozmiarów panoram malarskich, w tym "Panoramy Racławickiej".
rozwiń zwiń