Historia

Pompeje. Hasła wyborcze odkryte wewnątrz domu

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 05:45
W czasie prac archeologicznych na terenie starożytnego miasta Pompeje we Włoszech badacze odkryli wyryte slogany wyborcze. Naukowcy zwracają uwagę na wyjątkową lokalizację napisów, która może świadczyć o praktykowaniu kupowania głosów wyborczych.
Pompeje
PompejeFoto: Dima Moroz /Shutterstock.com

Na stanowisku archeologicznym w Pompejach na południu Włoch archeolodzy natrafili na starożytne slogany zachęcające do głosowania na jednego z kandydatów w lokalnych wyborach. Naukowcy podkreślają, że napisy znajdowały się wewnątrz budynku. Jest to o tyle ciekawe, że w większości przypadków odezwy wyborcze umieszczano na fasadach budynku - tak, aby mieszkańcy mogli przeczytać nazwiska kandydatów na publiczne urzędy.

Zdaniem archeologów praktyka umieszczania sloganów wyborczych w domach może świadczyć o zwyczaju organizowania przez kandydatów lub ich zwolenników spotkań, których celem było promowanie kandydatur w wyborach.

Starożytny "handel głosami"

Znalezione w Pompejach inskrypcje nawołują do głosowania na Aulusa Rustiusa Verusa ubiegającego się o urząd odpowiedzialnego za budownictwo w mieście. Dom, w którym prowadzone są obecnie wykopaliska, należał do jego zwolennika. Podczas wcześniejszych prac archeologicznych badacze odkryli na terenie tego domu piekarnię z pozostałościami wielkiego pieca, a także szczątki dwóch kobiet i dziecka.

- Fakt, że była tam piekarnia, oznacza w optyce kampanii wyborczej w Pompejach, iż istniało tam zjawisko określane obecnie jako "handel głosami" - stwierdziła w komunikacie prof. Maria Chiara Scappaticcio z uniwersytetu w Neapolu. Według niej kandydat prawdopodobnie bezpośrednio finansował piekarnię, by w zamian osiągnąć cele polityczne.

Poza sloganami wyborczymi do najnowszych znalezisk w Pompejach należy ołtarz z pozostałościami darów wotywnych, złożonych - jak się przypuszcza - na krótko przed erupcją wulkanu w 79 roku naszej ery. Na podstawie analiz archeobotanicznych ustalono, że ofiara ta składała się głównie z fig i daktyli, które zostały spalone przy ołtarzu.

***

Pompeje to miasto położone w dzisiejszej Kampanii we Włoszech. Od 310 roku p.n.e. znalazły się pod panowaniem Rzymian. 5 lutego 62 roku Pompeje zostały w 65 procentach zniszczone przez silne trzęsienie ziemi. Całkowita zagłada miasta nastąpiła 17 lat później, 24 sierpnia 79 roku, w czasie wybuchu Wezuwiusza.

Na terenie starożytnego miasta wciąż prowadzone są badania archeologiczne. Publikowane co jakiś czas kolejne odkrycia dokonane przez badaczy pozwalają nam lepiej poznać życie codzienne w tym rzymskim mieście. 

PAP/th

Czytaj także

Naukowcy zrekonstruowali dietę ofiar Wezuwiusza. Kobiety w Herkulanum jadły więcej warzyw niż mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 05:40
Badacze z Uniwersytetu w Yorku przeanalizowali aminokwasy znajdujące się w szczątkach ofiar wybuchu Wezuwiusza w Herkulanum. Na tej podstawie oszacowali składniki diety mieszkańców starożytnego miasta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne odkrycie w Pompejach. Odnaleziono grobowiec z na wpół zmumifikowanymi szczątkami człowieka

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 05:50
Ciało wraz z włosami, kośćmi i fragmentem ucha, odnaleziono w grobowcu pochodzącym z czasów bezpośrednio poprzedzających zagładę miasta. Jest wyjątkowe, bo pochodzą z czasów, gdy Rzymianie palili zwłoki zmarłych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pompeje. Odkryto pokój niewolników. Jest wielkości dzisiejszych "mikroapartamentów"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 05:50
Mierząca 16 metrów kwadratowych izba była częścią Civita Giuliana, willi zamożnego obywatela, najpewniej pełniła funkcję sypialni dla trzech osób, w tym prawdopodobnie jednego dziecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Pompejach powstanie gospodarstwo rolne. Metody uprawy będą takie, jak przed 2 tysiącami lat

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 08:50
Na terenie parku archeologicznego w Pompejach we Włoszech ma powstać ekologiczne gospodarstwo rolne. Winorośl będzie tam uprawiana w taki sam sposób, jak robili to mieszkańcy tego miasta, zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pompeje. "Otwierają nam oczy na wiele stron życia w starożytności"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 05:40
- Nigdzie na świecie nie istnieje tak bogate i różnorodne stanowisko archeologiczne, coś w rodzaju skansenu archeologicznego. Miasto martwe od wieków, ale dla tych, którzy potrafią patrzeć, ono nadal żyje i opowiada o sobie - mówiła w Polskim Radiu dr Bożena Fabiani, historyk sztuki i kultury.
rozwiń zwiń