Historia

Świdnica. W podziemiach katedry odkryto kości. Niektóre z nich należały do dzieci

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 05:40
Kości co najmniej 38 osób, w tym trójki dzieci, wydobyto z krypty w Katedrze św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy. To kolejne niezwykłe odkrycie w tym miejscu w ostatnim czasie.
Katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy
Katedra św. Stanisława i św. Wacława w ŚwidnicyFoto: Shutterstock

Krypta w świdnickiej katedrze została odkryta dopiero w sierpniu 2023 roku podczas prac prowadzonych w podziemiach barokowej części świątyni. Robotnicy przebili się wówczas przez ścianę i natrafili na dodatkowe pomieszczenie.

W krypcie znaleziono ossuarium, czyli pojemnik służący do przechowywania kości lub prochów zmarłego poddanego kremacji oraz XVII-wieczny, zdobiony polichromią, cynowy sarkofag, w którym znajdowały się szczątki hrabiego Georga von Schlicka – austriackiego dowódcy z czasów wojny trzydziestoletniej (1618-1648).

Kości co najmniej 38 osób

W ostatnich dniach Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wydał komunikat, w którym poinformował o kolejnych interesujących odkryciach dokonanych w krypcie. Tym razem mowa o kościach należących do co najmniej 38 osób.

Badaniem szczątków ludzkich znalezionych w podziemiach świdnickiej katedry zajmuje się antropolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Jacek Szczurowski.

- Samo znalezienie i eksploracja szczątków, to dopiero początek badań, z których dowiemy się między innymi z jakiego powodu zmarły osoby, których szczątki złożone zostały w krypcie, w jakim byli wieku, jak się odżywiali i z jakiej warstwy społecznej pochodzili – powiedział w rozmowie z PAP naukowiec.

Zdaniem prof. Jacka Szczurowskiego krypta przez wiele lat mogła służyć jako pomieszczenie, do którego przenoszono kości. Naukowiec przyznał, że nie wiadomo jednak, gdzie szczątki się pierwotnie znajdowały: czy w innym miejscu w kościele, czy na cmentarzu przy świątyni.

- W krypcie znaleźliśmy liczne kości szkieletu postkranialnego i 17 czaszek. Na dziś wiemy, że należały do 38 osób. Wśród nich jest trójka dzieci. Jedno z nich zmarło w okresie okołoporodowym – powiedział prof. Szczurowski.

Naukowiec zaznaczył, że antropolodzy będą chcieli ustalić płeć osób i wiek, w którym zmarły.

- Ze śladów na kościach odczytamy, czy chorowali, jak się odżywiali, czy ciężko pracowali. Dowiemy się czegoś więcej o ówczesnym społeczeństwie Świdnicy - powiedział naukowiec.

***

Dzieje katedry w Świdnicy sięgają XIV wieku. W 1330 roku budowę monumentalnej świątyni rozpoczął książę piastowski Bolko II Świdnicki, władca niezależnego księstwa świdnicko-jaworskiego. Katedra jest jednym z największych śląskich kościołów, posiada najwyższą wieżę (ponad 100 m wysokości) spośród wszystkich świątyń na Dolnym Śląsku.

PAP/th


Czytaj także

Upiorny pochówek dziecka odkryty na XVII-wiecznym cmentarzysku wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 05:45
Szczątki dziecka pochowanego twarzą do dołu, z "antywampiryczną" trójkątną kłódką pod stopą, odkryli naukowcy w Pniu w woj. kujawsko-pomorskim. O cmentarzysku osób odrzuconych, których obawiano się nawet po śmierci, opowiadał Polskiej Agencji Prasowej prof. Dariusz Poliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W centrum Wrocławia odkryto ślady po XIV-wiecznej synagodze. "Mogła być największa w tej części Europy"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 05:45
Pozostałości po żydowskim domu modlitw – który według badaczy mógł być jednym z największych tego typu miejsc w tej części Europy – odnaleziono podczas prac archeologicznych w budynku Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Szewskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Lublinie odkryto cmentarz z czasów średniowiecza. "Siedem nieznanych pochówków"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 05:40
Podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie Reduty Tadeusza Kościuszki, która znajduje się w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie, natrafiono na nieznany dotąd cmentarz z XII-XIII wieku.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kołobrzeg: odkryto artefakty z czasów wojny siedmioletniej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 05:40
Metalowy żeton, dwa krzyżyki prawosławne i ikona z okresu XVIII-wiecznej wojny siedmioletniej trafiły do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Przedmioty odkryto na prywatnej posesji w czasie prac związanych z ociepleniem domu.
rozwiń zwiń