Historia

Robili remont w kuchni, odkryli skarb z XVII wieku. Teraz sprzedali go za krocie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 05:40
Podczas remontu kuchni rodzina w Anglii nieoczekiwanie odkryła skarb złożony z monet, które prawdopodobnie zostały ukryte podczas rewolucji angielskiej i wojny zwolenników króla ze stronnikami parlamentu. Znalezisko obejmuje ponad 1000 złotych i srebrnych monet.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/Shutterstock

Państwo Fooks mieli fuksa 

Betty i Robert Fooks nieoczekiwanie odkopali XVII-wieczny skarb w swoim domku na farmie South Poorton w Dorset w 2019 roku. Państwo Fooks zerwali podłogę w kuchni, w warstwie ziemi znajdującej się pod domem odnaleźli potłuczone naczynie z glazury ceramicznej wypełnione monetami sprzed około 400 lat. Najniższy nominał odnalezionych monet to sześciopensówka, najwyższy to monety o nominale 20 pensów. 

Skarb trafił na czyszczenie i oględziny do specjalistów w Muzeum Brytyjskim. Eksperci ustalili, że monety zostały prawdopodobnie zdeponowane jednorazowo między około 1642 a 1644 rokiem - daty te opierają się na datach menniczych monet. 

Monety trafiły na blok aukcyjny i zostały sprzedane za ponad 60 740 funtów brytyjskich (302 582 zł). Najwyższą cenę za pojedynczą monetę uzyskał złoty dukat z podobizną króla Karola I. Numizmat osiągnął cenę 5000 funtów (24 814 zł).

Czytaj także:

Monety z czasów rewolucji angielskiej 

Okres, w którym ukryto skarb (lata 1642-1644) zbiega się w czasie z rewolucją angielską (nazywaną inaczej angielską wojną domową), która trwała w latach 1642-1651. Przełomowym momentem starć między zwolennikami króla (rojalistami) i stronnikami parlamentu była egzekucja króla Karola I w 1649 roku. Po obaleniu monarchy na Wyspach Brytyjskich wprowadzony został na 11 lat ustrój republikański, który faktycznie przerodził się w dyktaturę lorda protektora Oliviera Cromwella. 

Pierwotny właściciel skarbu najprawdopodobniej ukrył go w obawie przed konfiskatą przez którąś z walczących stron.

LiveScience/bm

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie na Podkarpaciu. Nie spodziewali się tego, co przyniesie inwentaryzacja

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024 05:40
Dzięki inwentaryzacji przeprowadzonej w XIX-wiecznym kościele w Zarzeczu odkryto, że jego ołtarze boczne są znacznie starsze, bo z końca XVI stulecia, zaś znajdujący się w jednym z nich obraz Matki Bożej Śnieżnej datowany jest na XVII wiek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy ustalili miejsce pochówku Platona. Pomogła sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 05:40
Badacze wykorzystali sztuczną inteligencję do rozszyfrowania starożytnego papirusu odnalezionego w zniszczonym wybuchem Wezuwiusza Herkulanum. Okazało się, że zawiera on szczegółowe informacje na temat miejsca pochówku greckiego filozofa Platona. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na dnie rzeki Tag w Portugalii odkryto port wykorzystywany przez Rzymian

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 05:30
Portugalscy naukowcy badają strukturę portu rzecznego, z którego dawniej mogli korzystać Rzymianie. Pozostałości tego portu znajdują się w miejscowości Muge nieopodal Lizbony, w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego.
rozwiń zwiń