Historia

Nie żyje wybitny operator filmowy Arkadiusz Tomiak. Posłuchaj, co mówił o swoim zawodzie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 09:30
Autor zdjęć do takich filmów historycznych, jak "Raport Pileckiego", "Karbala" i "Czerwone maki" zginął w wypadku samochodowym. Miał 55 lat. - To jest zawód, którego nie można realizować bez pasji - mówił Arkadiusz Tomiak przed mikrofonem Polskiego Radia w 2013 roku.
Arkadiusz Tomiak
Arkadiusz TomiakFoto: PAP/ Tytus Żmijewski

Arkadiusz Tomiak zginął w wypadku drogowym koło Tucholi (kujawsko-pomorskie), w drodze do rodzinnego Koszalina na festiwal "Młodzi i Film". Był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Miał 55 lat.

Arkadiusz Tomiak był autorem zdjęć do prawie 50 filmów fabularnych. Został siedmiokrotnie nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł" za zdjęcia do filmów: "Daleko od okna", "Cisza", "Symetria", "Palimpsest", "Fotograf", "Obława" i "Karbala". Dwa ostatnie tytuły przyniosły mu zwycięstwo w 2012 i 2015 roku. Był trzykrotnym laureatem Nagrody Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych (PSC). Otrzymał też Złotą Żabę na festiwalu Camerimage za zdjęcia do "Dziewczyny z szafy".

"Moi mistrzowie"

O swoim zawodzie opowiadał w "Dwójce" w 2013 roku. Był wówczas gościem Magdaleny Juszczyk w audycji "W Dwójce raźniej". 

- Nie chcę powiedzieć, że od nich najwięcej się nauczyłem, bo uczę się ciągle, ale bardzo silny wpływ na moją karierę mieli moi mistrzowie Jerzy Wójcik i Witold Sobociński - mówił wówczas Arkadiusz Tomiak. - Czasami, jak w pracy jestem bardzo zmęczony i chce mi się już odpuścić, to nie robię tego, bo myślę, co będzie, jak moi profesorowie to zobaczą.


Posłuchaj
02:29 Arkadiusz Tomiak o swoich mistrzach.mp3 Fragment rozmowy z operatorem Arkadiuszem Tomiakiem w cyklicznej audycji radiowej Dwójki "W Dwójce raźniej". Rozmawiała Magdalena Juszczyk (PR, 19.04.2013)

Arkadiusz Tomiak urodził się w 1969 roku w Koszalinie. Ukończył Wydział Operatorski PWSFTViT w Łodzi w 1995 roku. Karierę zawodową rozpoczął, pracując na planie filmów Jana Jakuba Kolskiego: "Cudowne miejsce", "Grający z talerza" i "Szabla od komendanta".

Jako autor zdjęć zadebiutował w 1997 roku w filmie "Przystań" w reżyserii Jana Hryniaka. W 2000 roku za pracę w filmie "Daleko od okna" Tomiak otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Sześć lat później zdobył kolejną statuetkę za filmy "Statyści" Michała Kwiecińskiego i "Palimpsest" Konrada Niewolskiego.

"Zawód - pasja"

Arkadiusz Tomiak był autorem zdjęć do m.in.: "Daleko od okna" Jana Jakuba Kolskiego, "Ciszy" Michała Rosy, "Kariery Nikosia Dyzmy" i "Solid Gold" Jacka Bromskiego, "Żurku" Ryszarda Brylskiego, "Symetrii" Konrada Niewolskiego, "Jasnych błękitnych okien" Bogusława Lindy, a także "Zero", "Ja teraz kłamię" i "Grzybów" Pawła Borowskiego, "Enen" Feliksa Falka, "Kołysanki" i "Volty" Juliusza Machulskiego, "Daas" Adriana Panka, "Obławy" Marcina Krzyształowicza, "Dziewczyny z szafy" i "Człowieka z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa, "Fotografa" Waldemara Krzystka, "Zaćmy" Ryszarda Bugajskiego, "Czarnego mercedesa" Janusza Majewskiego i "Marca '68" Krzysztofa Langa.

- To jest zawód, którego nie można realizować bez pasji. Praca przy filmie eliminuje mnie z innych aktywności życiowych. I jeśli ktoś tego nie kocha, to po prostu tego nie wytrzyma - mówił Arkadiusz Tomczak w radiowym wywiadzie.


Posłuchaj
04:26 Arkadiusz Tomiak o pasji.mp3 Fragment rozmowy z operatorem Arkadiuszem Tomiakiem w cyklicznej audycji radiowej Dwójki "W Dwójce raźniej". Rozmawiała Magdalena Juszczyk (PR, 19.04.2013)

Jednym z ostatnich filmów, nad którymi pracował, był obraz "Czerwone maki", opowiadający o bitwie o Monte Cassino. Posłuchaj podcastu:

 

W rozmowie z Magdaleną Juszczyk w Polskim Radiu wybitny operator mówił o współpracy z reżyserami: Waldemarem Krzystkiem przy filmie "Fotograf" (2014) i Marcinem Krzyształowiczem przy filmie "Obława" (2012).

- W pracy nad filmem musi być ścisła współpraca między wszystkimi - reżyserem, operatorem, kostiumologiem, charakteryzatorami, dźwiękowcami. Przy każdym filmie ta współpraca musi istnieć, nic nie da się oddzielić - tłumaczył Arkadiusz Tomiak. 


Posłuchaj
07:00 Arkadiusz Tomiak o pracy nad filmami.mp3 Arkadiusz Tomiak o pasjonującym tworzeniu rzeczywistości filmowej. Fragment rozmowy z Magdaleną Juszczyk (PR, 19.04.2013)

 

im/PAP

mpkor

Czytaj także

Jerzy Wójcik. Operator nurtu Polskiej Szkoły Filmowej

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 09:51
- To mnie zawsze interesowało, żeby opowiadać o kondycji ludzkiej w sposób bardzo głęboki. Tak, żeby poruszać wszystko, co jest światem wewnętrznym człowieka - mówił w archiwalnym wywiadzie dla Dwójki zmarły 3 kwietnia Jerzy Wójcik, wybitny operator filmowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Wójcik. Mistrz filmowego obrazu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 05:40
- Mam nadzieję, że niektóre z moich filmów wpisały się w pamięć świata - mówił Jerzy Wójcik w Polskim Radiu. Nazywany był operatorem polskiej szkoły filmowej, ponieważ jego największe dokonania przypadają na lata 50. i 60. Dziś mija pięć lat od jego śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sławomir Idziak. "Nie czuję się kreatorem świata"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2024 05:40
"Za każdym razem staram się zrozumieć, jaka jest geneza literacka świata, który mam współtworzyć, jakie są obsesje - także plastyczne - reżysera. Muszę stopić to wszystko w spójny obraz" – pisze Sławomir Idziak w tekście "Z doświadczeń operatora". Ten wybitny operator filmowy, reżyser i scenarzysta obchodzi dziś 79. urodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie. Spotkanie z debiutantami w każdym metrażu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2024 16:26
Podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" prezentowane są wyłącznie debiuty, zarówno w krótkim, jak i pełnym metrażu. 10 czerwca rozpocznie się jego 43. edycja. Do festiwalowych konkursów zgłoszono 283 tytuły, z których jury wybierze najlepsze w poszczególnych kategoriach. - Debiutować u nas za każdym razem znaczy co innego - mówi Anna Serdiukow, dyrektorka programowa festiwalu.
rozwiń zwiń