Historia

Kongres USA przegłosował uhonorowanie Grupy Ładosia - polskich dyplomatów ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 09:17
Izba Reprezentantów zagłosowała we wtorek za ustawą przyznającą Złoty Medal Kongresu 60 zagranicznym dyplomatom, którzy ratowali Żydów przed Holokaustem wydając im fałszywe wizy i paszporty. Wśród odznaczonych jest pięciu Polaków z placówki w Szwajcarii działających w ramach tzw. Grupy Ładosia. 
Budynek Kongresu USA, obok: Aleksander Ładoś
Budynek Kongresu USA, obok: Aleksander ŁadośFoto: Shutterstock/Panama Papers; IPN

Izba przyjęła projekt ustawy przez aklamację, teraz trafi on do Senatu. Ustawa przyznaje Złoty Medal Kongresu - najwyższe cywilne odznaczenie w USA - 60 dyplomatom z 28 krajów, którzy angażowali się w ratowanie Żydów. Wśród nich jest pięciu Polaków: Aleksander Ładoś, Konstanty Rokicki, Stefan Ryniewicz, Juliusz Kuhl i Henryk Sławik.

Amerykanie uhonorują dyplomatów ratujących Żydów

Pierwsi czterej należeli do tzw. Grupy Ładosia - grupy polskich dyplomatów z Berna, którzy we współpracy ze środowiskami żydowskimi wystawiali fałszywe paszporty i poświadczenia obywatelstwa krajów latynoamerykańskich na nazwiska Żydów, zagrożonych Zagładą. Henryk Sławik był delegatem rządu RP na uchodźstwie, który w podobny sposób pomagał uciekać ludziom z Polski na Węgry, w tym Żydom, we współpracy m.in. z Józsefem Antallem. Wśród innych odznaczonych są m.in. szwedzki dyplomata Raoul Wallenberg, Japończyk Chiune Sugihara, który pomagał ratować Żydów na Litwie, a także grupa dyplomatów watykańskich i latynoamerykańskich, którzy współpracowali m.in. z grupą Ładosia.

- Ci dyplomaci użyli wszelkich dostępnych środków pomocy Żydom uciekającym przed prześladowaniami. Jednym z najpotężniejszych narzędzi, jakiego używali dyplomaci było wydawanie paszportów i wiz podróżnych wbrew instrukcjom rządów dyplomatów. Ten proces umożliwił uratowanie setek tysięcy rodzin żydowskich w Europie - napisano w tekście ustawy.

Podczas debaty przed głosowaniem współautor projektu, Demokrata Ritchie Torres podkreślił, że uhonorowani dyplomaci "stali przed wyborem między konformizmem wobec nazistowskich okupantów a wiernością swoim sumieniom, ryzykując życiem i karierą".

- Wybrali człowieczeństwo i stali się bohaterami - dodał Ritchie Torres.

Po wejściu prawa w życie Złoty Medal Kongresu ma zostać uroczyście zaprezentowany przedstawicielom rodzin uhonorowanych, a potem ma być wystawiony w waszyngtońskim Muzeum Holokaustu.

Pomoc państwa polskiego wobec Żydów w czasie II wojny światowej
Pomoc państwa polskiego wobec Żydów w czasie II wojny światowej
Czytaj także:

Czym była Grupa Ładosia? 

Dyplomaci należący do grupy berneńskiej, pod kierownictwem Aleksandra Ładosia, działając w polskim poselstwie w Bernie we współpracy z działaczami organizacji żydowskich, ratowali Żydów w okupowanej Europie poprzez wystawianie im fałszywych paszportów państw Ameryki Łacińskiej.

Paszporty te chroniły posiadaczy przed wywózką do niemieckich obozów zagłady. Ich właścicieli kierowano do obozów internowania, gdzie pewna część z nich doczekała końca wojny.

Choć nie istnieją dokładne dane na temat liczby Żydów, którzy skorzystali z przeprowadzonej przez polską placówkę w Bernie operacji, całkowita liczba osób nią objętych szacowana jest na prawie 8 tysięcy.


PAP/Oskar Górzyński/bm

Czytaj także

Los Angeles: w Muzeum Holokaustu upamiętniono Polaków ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 14:11
W Muzeum Holokaustu w Los Angeles upamiętniono Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. To wspólna inicjatywa Kancelarii Prezydenta i Konsulatu Generalnego RP w Los Angeles.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko grupa Ładosia. Polskich dyplomatów, którzy pomagali Żydom, było wielu [INFOGRAFIKA]

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2024 05:55
– Praktycznie nie było polskiej placówki dyplomatycznej, która w okresie drugiej wojny światowej byłaby obojętna na los Żydów – podkreślał Jakub Kumoch, były ambasador RP w Szwajcarii i Turcji, a także badacz polskiej pomocy niesionej Żydom w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jan Karski prosi nas, abyśmy słuchali". Monodram o polskim bohaterze w USA

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 07:06
Utytułowany hollywoodzki aktor David Strathairn wcielił się w postać Jana Karskiego w monodramie "Remember This: The Lesson of Jan Karski". Spektakl w reżyserii Dereka Goldmana od jutra będzie prezentowany w waszyngtońskim Teatrze Szekspira.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. PISM zebrał kilkaset dokumentów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 09:56
Polska dyplomacja zorganizowała jedną z największych akcji pomocy Żydom w czasie II wojny światowej - wynika z publikacji pt. "Rząd RP na uchodźstwie wobec Żydów 1939-1945", którą wydał Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. W tomie zebrano ponad 550 dokumentów ukazujących systemowość i masowy charakter tej pomocy.
rozwiń zwiń