Historia

400-letnia pomyłka. W tarnowskiej katedrze pochowano inna osobę, niż dotąd sądzono

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 05:30
Odkrycia dokonał zespół naukowców prowadzący badania sarkofagu Janusza Ostrogskiego, właściciela Tarnowa z przełomu XVI i XVII wieku, a także grobu, w którym miała spoczywać jego pierwsza żona Zuzanna Sereda.
Po lewej: pomnik nagrobny Ostrogskich w tarnowskiej katedrze. Po prawej: Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie
Po lewej: pomnik nagrobny Ostrogskich w tarnowskiej katedrze. Po prawej: Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w TarnowieFoto: Polona.pl/domena publiczna

W trakcie badań okazało się, że w sarkofagu została pochowana trzecia żona Janusza Ostrogskiego - Teofilia Ostrogska z Tarłów, zmarła w 1636 roku. Jak wyjaśnił ks. dr Sebastian Musiał, zastępca dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, świadczą o tym tarcza herbowa oraz złocone inicjały, które należy odczytywać jako: Teofila Tarłówna, Xsiężna Ostrogska, Hrabina Niemiecka, Kasztelanowa Krakowska.


Posłuchaj
00:31 x1 13039245_2.mp3 Ks. dr Sebastian Musiał: zarówno autorzy podręczników, jak i lokalni przewodnicy powtarzali, że tam spoczywa Zuzanna Sereda. Prawdopodobnie związane jest to z tym, że na pomniku umieszczono napisy "Zuzanna i Janusz" (IAR, 2024)

 

– Podczas eksploracji samej trumny księżnej Teofilii Ostrogskiej okazało się, że sarkofag był przez te prawie 400 lat otwierany. Być może także okradany. W trumnie znaleziono piękną i w miarę dobrze zachowaną suknie z początku XVII wieku, nie znajdująca odpowiednika w żadnym z polskich muzeów – opowiadała prof. Anna Drążkowska, archeolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.


Posłuchaj
00:29 x2 13039245_1.mp3 Prof. Anna Drążkowska: suknia wydaje się dobrze zachowana, niemniej dopiero w trakcie konserwacji i oczyszczania okaże się, w jakim stanie faktycznie jest ubiór, bo wtedy widać, ile tkaniny przegniło i ile włókien odpadnie (IAR, 2024)

 

To nie koniec niespodzianek. W sarkofagu księcia Janusza Ostrogskiego znaleziono bowiem przemieszczone szczątki czterech osób oraz fragmenty innych trumien. Był tam również pierścionek z diamentem oraz tkaniny, które nosiły bardzo zamożne osoby. Do takich właśnie na przełomie XVI i XVII wieku należał ówczesny właściciel Tarnowa.

Badania sarkofagów Ostrogskich w tarnowskiej katedrze przeprowadzano m.in. ze względu na plany połączenie siedmiu krypt z grobami znajdującymi się w świątyni i stworzeniu niewielkiej podziemnej trasy turystycznej. Na razie prowadzone są jednak prace badawczo-rozpoznawcze, czy zrealizowanie tych zamiarów w ogóle będzie możliwe.

IAR/mc

Czytaj także

Zidentyfikowano sarkofag Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych faraonów

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2024 05:40
Przeoczony do tej pory kartusz - fragment inskrypcji z imieniem władcy - stał się kluczem do powiązania granitowej skrzyni z postacią faraona Ramzesa II, jednego z najsłynniejszych władców starożytnego Egiptu. Jest to też dowód na "recykling" wyposażenia grobowców starożytnych królów państwa nad Nilem, bo sarkofag służył później ważnemu arcykapłanowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe odkrycie w fortecy zakonu rycerskiego. Co wśród mnichów robiła wojownicza kobieta?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2024 05:40
Wśród szczątków 25 osób pochowanych na przestrzeni trzystu lat w należącym do rycerskiego Zakonu Kalatrawy zamku Zorita de los Canes w Guadalajarze, w Kastylii, odnaleziono także kości należące do kobiety. Co ciekawe, nosiły one ślady walki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeologiczna sensacja w Polsce. W grobie pochowano chłopców: tutejszego i Huna

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 05:40
W Czulicach (powiat krakowski) odkryto grób dwojga dzieci z czasów wędrówki ludów. Odkrycie dostarcza cennych informacji o relacjach między Hunami a lokalną ludnością w V w. n.e. Zastanawiamy się, w jaki sposób doszło do spotkania tych dwóch chłopców – powiedziała PAP dr Anita Szczepanek, jedna z autorek badania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saperzy przekopali Westerplatte. Znaleźli ponad 180 historycznych artefaktów i 49 niebezpiecznych przedmiotów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 05:40
W trakcie prac przeprowadzonych przez saperów na terenie półwyspu Westerplatte w Gdańsku odkryto 49 przedmiotów niebezpiecznych i ponad 180 historycznych artefaktów. Od 2016 roku odnaleziono ponad 4700 niebezpiecznych przedmiotów, w tym 3 bomby lotnicze.
rozwiń zwiń