Historia

Fala upałów w Polsce. Rekordy temperatur w historii - jak daleko nam do nich?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 05:55
Na południu i wschodzie kraju w najbliższych dniach temperatura może osiągnąć nawet 33°C. Do wieczora obowiązują ostrzeżenia przed upałem wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W Polsce odnotowywano już jednak wyższe temperatury, a do światowych rekordów - całe szczęście - jest jeszcze daleko. 
Czy w tym roku pobijemy rekord ciepła?
Czy w tym roku pobijemy rekord ciepła?Foto: shutterstock/Lamyai

Jak mierzy się wysokość temperatury?

Każdy, kto posiada termometr zewnętrzny wie, że w szczególnie gorące dni przyrząd wystawiony na długotrwałe działanie ostrego słońca pokazuje niekiedy nawet 50°C. Dlatego, żeby dane były wiarygodne, meteorolodzy dokonali standaryzacji pomiarów temperatury. 

Pomiar temperatury powietrza prowadzony jest w stacjach meteorologicznych, na wysokości 1,25-2 m (w zależności od kraju i od stacji meteorologicznej) od poziomu gruntu. Przyrządy osłonięte są przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i są umieszczone w specjalnej klatce meteorologicznej. 

Oficjalna najwyższa zanotowana temperatura

Oficjalnie najwyższa zanotowana w historii temperatura powietrza wynosiła 56,7°C. Zarejestrowano ją 10 lipca 1913 roku w Greenland Ranch (ob. Furnance Creek) w Kalifornii. Ta niewielka osada powstała wokół kopalni boraksu w tzw. Dolinie Śmierci. Upał był skrajnie niebezpieczny dla mieszkańców - w temperaturze około 50°C dochodzi do ścinania się białka zwierzęcego. 

Pomiary dokonane w 1913 roku niekiedy są podawane w wątpliwość. Historyk pogody Christopher C. Burt zwraca uwagę na to, że tak wysoka temperatura musiałaby być anomalią. Jak zaznacza, w 1913 roku temperatura w okolicach Greenland Ranch nie zbliżyła się nawet do 54,4 °C (czyli 130° Fahrenheita). Również w stacjach meteorologicznych znajdujących się w sąsiednich miastach nie odnotowano tak wysokiej temperatury. Na dodatek średnia temperatura w Dolinie Śmierci wynosi 45,5 °C.

Jaki jest rekord temperatury odczuwalnej?

Temperatura w Greenland Ranch była najwyższą zanotowaną temperaturą powietrza. Z kolei rekord temperatury odczuwalnej pobity został 18 marca 2024 roku w Rio de Janeiro. Choć słupek rtęci pokazywał tego dnia 42°C, to ze względu na wilgotność powietrza, stacja meteorologiczna Guaratiba odnotowała temperaturę odczuwalną w wysokości 62,3°C.

Poprzedni rekord został ustanowiony w tym samym miejscu, w listopadzie, kiedy odczuwalna temperatura wynosiła tam 59,7°C.

Najwyższa temperatura zanotowana w Polsce 

W pierwszych dekadach XX wieku ekstremalnie wysokie temperatury odnotowywano nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też w Polsce. Niepobity do dziś rekord padł w w Prószkowie na Opolszczyźnie 29 lipca 1921. Odnotowano tam wówczas 40,2°C.

Nie była to lokalna anomalia. Polska odczuwała wówczas uderzenie dwóch fal letnich upałów. Pierwsza przypadła na przełom lipca i sierpnia. Jej skutki odczuwano szczególnie dotkliwie na zachodzie kraju - w Poznaniu mieszkańcy musieli się zmagać z temperaturą  38,7°C. Po czym nastąpiło załamanie pogody obfitujące w gwałtowne burze. Druga fala upałów uderzyła w połowie sierpnia, kiedy Małopolsce i Polsce centralnej temperatura oscylowała wokół 38°C.

Najwyższą temperaturę w czasach nam bliższych zanotowano w 1993 roku w Słubicach, gdzie wynosiła ona 39,5°C. Tam też odnotowano najwyższą temperaturę w ubiegłym roku (2023) - 15 lipca termometry pokazały tam 35,4°C.

bm

Czytaj także

Chmury nad Waterloo. Czy Napoleon przegrał z wulkanem?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 06:00
Jedna z najsłynniejszych porażek w dziejach Europy była wynikiem nie tylko błędów z przeszłości i złych decyzji podjętych w godzinie bitwy, lecz także kilku fatalnych zbiegów okoliczności. Napoleon być może wygrałby 18 czerwca 1815 roku, gdyby nie to, co zdarzyło się dwa miesiące wcześniej 11 tysięcy kilometrów od Waterloo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1816. Rok, w którym nie było lata

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 05:45
Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 208 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historyczny rekord temperatur w Anglii. Termometry pokazały 40 stopni

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 15:30
Historyczny rekord temperatur w Anglii. Po raz pierwszy w historii przekroczyła ona poziom 40 stopni Celsjusza. Na londyńskim lotnisku Heathrow zanotowano 40.2 stopnie Celsjusza. W Charlwood w hrabstwie Surrey odnotowano 39,1 stopnia - mówi korespondent Polskiego Radia w Londynie, Adam Dąbrowski. W wielu miejscach obowiązuje alarm czerwony, oznaczający zagrożenie dla życia. W strefie tej znalazły się takie miasta, jak Londyn, Manchester i Birmingham.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekordowa temperatura na szczycie najwyższego masywu w Dolomitach. Eksperci zaniepokojeni stanem lodowców

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 06:41
Rekordową temperaturę 13,3 stopnia zanotowano w sobotę na szczycie masywu Marmolada we Włoszech, najwyższego w Dolomitach, położonego na wysokości 3343 metrów nad poziomem morza. Kiedy przed ponad rokiem runął tam gigantyczny fragment lodowca, w wyniku czego zginęło 11 osób, temperatura wynosiła 12,7 st. - przypominają eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy biją na alarm. "Następne pięć lat przyniesie duże niepokoje"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 14:29
Jak twierdzą eksperci klimatyczni, ludzkość jest na złym kursie. Większość z nich przewiduje, że celu klimatycznego, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia względem ery przedprzemysłowej nie uda się zrealizować.
rozwiń zwiń