Historia

Hiszpania. W ścianie domu odkryto złoty kolczyk sprzed ponad 2 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 05:40
Jeden z mieszkańców wioski znajdującej się na terenie dzisiejszej Katalonii, widząc nadciągające wojska Hannibala, ukrył w ścianie swojego domostwa złoty kolczyk. Po ponad dwóch tysiącleciach bezcenny artefakt odkryli archeolodzy.  
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Kiedy w 219 roku p.n.e. Hannibal, władca Imperium Kartagińskiego, zajął sprzymierzone z Rzymem miasto Sagunt (dziś to wschodnia Hiszpania), wybuchła II wojna punicka. Kartagiński wódz wyruszył wówczas na czele prawie 60-tysięcznej armii ku Italii.

Droga wojsk wiodła początkowo wzdłuż wybrzeża, w tym przez tereny współczesnej Katalonii, ku Pirenejom.

Ściana, kryjówka na tysiąclecia

Ofensywa Kartagińczyków na Półwyspie Iberyjskim przed ponad 2 tys. lat wywołała popłoch wśród tamtejszej ludności. Na terenie wioski usytuowanej przy górze Tossal de Baltarga jeden z mieszkańców, w obawie przed wojskami Hannibala, ukrył w ścianie złoty kolczyk. Archeolodzy niedawno odkryli go w ruinach.

Badacze, którzy informacje o swoim znalezisku zawarli w publikacji w piśmie "Frontiers in Environmental Archaeology, dodali, że ukryty złoty kolczyk znajdował się w małym naczyniu. Posiadacz cennego przedmiotu nigdy nie wrócił po swoją własność. Być może, jak twierdzą archeolodzy, obawiał się śmierci z rąk Kartagińczyków, którzy spalili wieś, a następnie skierowali w stronę Pirenejów.

Z analiz prowadzonych pod kierunkiem hiszpańskiego archeologa Oriola Vilę wynika również, że wiadomość o zbliżających się wojskach Hannibala mogła dotrzeć do katalońskiej wioski dzięki prowadzonemu handlowi jej mieszkańców z kupcami z odległych terenów. Zanim doszło do inwazji na wioskę, miejscowa ludność w popłochu opuściła okolicę.

Wcześniej ktoś ukrył w ścianie złoty kolczyk.

Hannibal w Katalonii

Kierująca się przez Katalonię do Rzymu armia Kartagińczyków liczyła około 50 tys. żołnierzy piechoty i ponad 7 tys. jazdy. Dodatkowo w jej skład wchodziło 38 wykorzystywanych w walce słoni.

Armii Kartagińczyków, podczas rozpoczętej wówczas II wojny punickiej, nie udało się zdobyć stolicy imperium. Co więcej, Kartagina wyszła z tej wojny bardzo osłabiona – Rzym m.in. zajął jej hiszpańskie posiadłości.

***

Czytaj także:

***

Badanie dotyczące obecności wojsk Hannibala w Katalonii przeprowadził zespół naukowców z kilku hiszpańskich ośrodków naukowych, m.in. Autonomicznego Uniwersytetu Barcelony, Katalońskiego Instytutu Archeologii Klasycznej, a także Katalońskiego Instytutu Paleoekologii Ludzkiej i Ewolucji Społecznej.

PAP/Marcin Zatyka/jp

Czytaj także

Mongołowie sprzed 2700 lat zajadali się kaszanką i mlekiem jaka - odkryli naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 05:40
Na obszarze całego środkowoazjatyckiego stepu archeolodzy odnajdywali brązowe kotły. Do tej pory nie wiadomo było, co w nich przyrządzano. Badania śladów białka rzuciły nowe światło na dietę mieszkańców Mongolii z epoki brązu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeologiczna sensacja w Polsce. W grobie pochowano chłopców: tutejszego i Huna

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 05:40
W Czulicach (powiat krakowski) odkryto grób dwojga dzieci z czasów wędrówki ludów. Odkrycie dostarcza cennych informacji o relacjach między Hunami a lokalną ludnością w V w. n.e. Zastanawiamy się, w jaki sposób doszło do spotkania tych dwóch chłopców – powiedziała PAP dr Anita Szczepanek, jedna z autorek badania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

400-letnia pomyłka. W tarnowskiej katedrze pochowano inna osobę, niż dotąd sądzono

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 05:30
Odkrycia dokonał zespół naukowców prowadzący badania sarkofagu Janusza Ostrogskiego, właściciela Tarnowa z przełomu XVI i XVII wieku, a także grobu, w którym miała spoczywać jego pierwsza żona Zuzanna Sereda.
rozwiń zwiń