Historia

Egipt. W okolicy Asuanu odkryto ponad trzydzieści starożytnych grobów

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 05:40
Egipsko-włoski zespół archeologów odkrył na zachód od Asuanu 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe – podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.
Prace archeologiczne. Zdjęcie ilustracyjne
Prace archeologiczne. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Krugloff/Shutterstock.com

W oświadczeniu resort poinformował, że misja archeologiczna pracująca w pobliżu mauzoleum Agi Khana w południowo-wschodniej części Egiptu odkryła 33 grobowce datowane na okres późny (712–332 p.n.e.) i okres grecko-rzymski (od 332 p.n.e. do IV w. n.e.).

Na co chorowali starożytni Egipcjanie?

Zdaniem badaczy znalezisko dostarczy wiedzy na temat chorób, które występowały w tym czasie wśród Egipcjan.

- Niektóre mumie wykazują oznaki anemii, niedożywienia, chorób płuc, gruźlicy i osteoporozy – powiedziała Patricia Piacentini, szefowa włoskiej części grupy archeologów i profesorka egiptologii na Uniwersytecie w Mediolanie.

Zespół egipsko-włoski prowadzi wspólne prace wykopaliskowe od 2018 roku, wokół mauzoleum Agi Khana, na zachodnim brzegu Nilu.

***

***

Egipt regularnie ogłasza informacje dotyczące odkryć archeologicznych. Zdaniem niektórych ekspertów wiadomości im poświęcone mają większe znaczenie niż te o polityce i gospodarce. Ten 106-milionowy kraj, pogrążony w kryzysie ekonomicznym, liczy na ożywienie branży turystycznej, która obejmuje ok. dwa mln miejsc pracy i odpowiada za 10 proc. PKB. Kair oczekuje, że do 2028 roku roczna liczba turystów wyniesie 30 mln. Przed pandemią Covid-19 Egipt co roku gościł ok. 13 mln odwiedzających.

PAP/th

Czytaj także

Wyschnięta rzeka pomogła w budowie słynnych egipskich piramid

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 05:45
Piramidy w Gizie zostały zbudowane wzdłuż wyschniętej odnogi Nilu - twierdzą archeolodzy. Znalezienie kolejnych, dawnych rzek może pomóc w odkrywaniu nieznanych jeszcze tajemnic Egiptu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. W ścianie domu odkryto złoty kolczyk sprzed ponad 2 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 05:40
Jeden z mieszkańców wioski znajdującej się na terenie dzisiejszej Katalonii, widząc nadciągające wojska Hannibala, ukrył w ścianie swojego domostwa złoty kolczyk. Po ponad dwóch tysiącleciach bezcenny artefakt odkryli archeolodzy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto najstarsze wino na świecie. Leżakowało 2000 lat w grobowcu!

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 07:40
W rzymskim grobowcu sprzed 2000 lat, znajdującym się w Carmonie na południu Hiszpanii, odnaleziono naczynie zawierające najstarsze wino w postaci płynnej – poinformowali naukowcy z Uniwersytetu w Kordobie. Z analizy chemicznej wynika, że jest to wino białe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie była kuchnia w średniowiecznej Dongoli? Sprawdzają to polscy archeolodzy w Sudanie

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 05:40
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego pracujący na terenie Starej Dongoli analizują ślady pierwiastków zachowane na podłogach dawnych domostw, by ustalić, w jaki sposób dawni mieszkańcy korzystali z przestrzeni, na przykład gdzie i jak gotowali.
rozwiń zwiń