Historia

19 dzień walk. Generalny szturm na Stare Miasto

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 06:00
Mimo faktu, że najcięższa artyleria zostaje skierowana na Stare Miasto, powstańcom udaje się odeprzeć ataki - tak wyglądał 19 sierpnia 1944 roku w Warszawie.
Audio
  • 19 sierpnia 1944, audycję przygotowali: Edyta Poźniak i Witold Banach we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, czytał Robert Chojecki.
Godzina W 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego Agatona z batalionu Pięść w drodze z Woli do Śródmieścia
Godzina "W" 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego "Agatona" z batalionu "Pięść" w drodze z Woli do ŚródmieściaFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna/Topory

Grupa Reinefartha przystępuje do generalnego szturmu na Stare Miasto, do akcji wchodzi dziesięć batalionów piechoty i dwa szturmowe bataliony saperów, wsparte dużą ilością najcięższego sprzętu oraz pociąg pancerny i kanonierkę. Mimo tej potężnej siły ognia powstańcom udaje się odeprzeć ataki we wszystkich kierunkach.
W Południowym Śródmieściu po natarciu grupy bojowej gen. Rohra powstańcy wycofują się z terenu Politechniki Warszawskiej. Oddziały Golskiego zajmują parzystą stronę przy ul. Nowakowskiego.
Z liczącej ok. 550 żołnierzy grupą odsieczy pod dowództwem mjr. Alfonsa Kotowskiego "Okonia" tylko części udało się dotrzeć z Kampinosu na Żoliborz.
W okolicach Wilanowa i Wolicy przebijają się na Sadybę oddziały z Lasów Chojnowskich i Kabat. Niepowodzeniem kończy się wspólny atak oddziałów leśnych i z Sadyby na Pałac Wilanowski. Ginie dowódca grupy z Lasów Chojnowskich ppłk Mieczysław Sokołowski "Grzymała".
Po dotarciu na Sadybę oddziałów AK z Kabat rtm. Andrzej Czaykowski "Garda" organizuje batalion AK "Ryś", którego zostaje dowódcą.
Czytaj więcej w serwisie specjalnym >>>
Powstańcze kalendarium to cykl przypominający najważniejsze wydarzenia Powstania Warszawskiego. Codziennie prezentujemy wydarzenie przełomowe dla każdego dnia walk w stolicy.
IAR, sm

Czytaj także

PAST-a w polskich rękach!

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 07:00
Oddziały batalionu "Kiliński" zdobywają budynek Dyrekcji Telefonów na ul. Zielnej. Radość przyćmiewają jednak coraz bardziej zaciekłe ataki Niemców na Stare Miasto.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa, która nigdy nie zaistniała

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 18:22
- Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice - mówił we wrześniu 1939 roku prezydent Starzyński. Na planie mapy wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego znalazły się obiekty, które miały powstać w stolicy do 1944 roku.
rozwiń zwiń