Historia

Kazimierz Pułaski. Bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 05:35
Na ołtarzu wolności dwu narodów złożył dwie ofiary – swój majątek i swoje życie. 11 października 1779 roku zmarł Kazimierz Pułaski, jeden z dowódców konfederacji barskiej, bohater walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych. 
Kazimierz Pułaski - bohater dwóch krajów - Polski i Stanów Zjednoczonych
Kazimierz Pułaski - bohater dwóch krajów - Polski i Stanów ZjednoczonychFoto: Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów

Posłuchaj
16:47 Kazimierz Pułaski - aud. Na historycznej wokandzie.mp3 O Kazimierzu Pułaskim w archiwalnej audycji Polskiego Radia z cyklu "Na historycznej wokandzie".

 

W Polsce był jednym z dowódców konfederacji barskiej, w Stanach Zjednoczonych został bohaterem wojny o niepodległość. Nazywany "ojcem amerykańskiej kawalerii".

"Hrabia Pułaski z Polski, oficer znany w całej Europie z odwagi i walki o wolność swojego kraju z przeważającymi siłami Rosji, Austrii i Prus, może być bardzo użyteczny w naszej służbie" – pisał z Paryża 29 maja 1777 Benjamin Franklin, polityk amerykański, do pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych Jerzego Washingtona.

Kazimierz Pułaski, hrabia, marszałek, generał, zmarł od ran odniesionych w bitwie pod Savannah 11 października 1779. Miał 34 lata. W 1929 roku Senat amerykański ustanowił 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego (General Pulaski Memorial Day). W pierwszą niedzielę października odbywa się największa w USA parada Pułaskiego (Pulaski Parade) na 5. alei w Nowym Jorku. Stan Illinois obchodzi Dzień Kazimierza Pułaskiego (Casimir Pulaski Day) w każdy pierwszy poniedziałek marca. W stanach Arkansas, Georgia, Illinois, Indiana, Kentucky, Missouri i Virginia istnieją hrabstwa Pulaski (Pulaski County), nazwane tak na jego cześć.

Posłuchaj audycji Andrzeja Sowy z Archiwum Polskiego Radia z cyklu "Na historycznej wokandzie", w której dwaj historycy rozmawiają o Kazimierzu Pułaskim – jego obrońcą był prof. Jerzy Skowronek, a krytycznym okiem spoglądał dr Jan Semkowski.

im

Czytaj także

Dzień Pamięci Generała Pułaskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 06:00
Kazimierz Pułaski to jeden z najwybitniejszych dowódców konfederacji barskiej, generał amerykański, bohater wojny o niepodległość Ameryki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryszard Kukliński - człowiek, który wstrząsnął komuną

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 07:00
11 lutego 2004 zmarł płk. Ryszard Kukliński. - Miłość żąda ofiary i wierności, wierności dla jednego Boga i jednej, jedynej ojczyzny - Polski - mówił w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa pod Saratogą. Sukces Tadeusza Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 05:40
– Było to najważniejsze wydarzenie rewolucji amerykańskiej, to był  pierwszy bój, który Amerykanie wygrali. Ponadto aresztowali oni 5 tysięcy Anglików. Dopiero później Francja weszła do wojny po stronie amerykańskiej – podkreślał dziennikarz Alex Starożyński, autor książki o Tadeuszu Kościuszce w audycji Michała Montowskiego.
rozwiń zwiń