Historia

Agatha Christie – pierwsza dama kryminału

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 05:40
- Może w moich kryminałach nie ma zbyt głębokich myśli, ale dużo jest dramatycznych i przewrotnych pomysłów - mówiła Agatha Christie.
Agatha Christie (1924)
Agatha Christie (1924)Foto: PAP

15 września 1890 roku urodziła się Agatha Christie. Angielka była autorką kilkudziesięciu kryminałów, sztuk teatralnych oraz mniej znanych powieści obyczajowych pisanych pod pseudonimem Mary Westmacott. Według badań UNESCO lepiej od książek Agaty Christie sprzedawały się tylko Biblia i dzieła Szekspira.

Wiele z jej powieści doczekało się ekranizacji: "Morderstwo w Orient Expressie", "Śmierć na Nilu", "4.50 z Paddington". W oparciu o jej książki powstały scenariusze licznych seriali telewizyjnych i słuchowisk radiowych.

- Dla niej twórczość kryminalna była sposobem zarabiania na życie, ona się uważała za rzemieślnika - wspomina tłumaczka jej dzieł Anna Bańkowska.

Według pisarki Ireny Szymańskiej, Agatha Christie miała dar tworzenia bohaterów, do których się przywiązujemy i którym "kibicujemy". - Czytając którąkolwiek z jej książekę, chciałam, by, broń Boże, nie "mój" bohater okazał się zbrodniarzem - dodała.


Posłuchaj
20:48 tropicielka zła.mp3 "Tropicielka zła" - archiwalna audycja z wypowiedziami Agathy Christie. (Archiwum PR)

 

Wykreowane przez mistrzynię powieści kryminalnej postaci detektywów - Herculesa Poirota oraz panny Marple - mają zaprowadzić porządek w chaosie wydarzeń i wskazać, kto i dlaczego zabił. Autorka daje przez to wyraz przeświadczeniu, że wina zawsze może zostać wykryta.

Nieśmiertelna Agatha Christie

Christie napisała też najdłużej bez przerw wystawianą sztukę na świecie. Premiera "Pułapki na myszy" odbyła się 25 listopada 1952 roku w Londynie. Sztuka grana jest nadal i doczekała się 20 tysięcy przedstawień w tym samym londyńskim St Martin's Theatre.

"W tej sztuce każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku i gustu. Podoba się młodym, podoba się starym. Bez zarozumiałości z jednej, a fałszywej skromności z drugiej strony, mogę powiedzieć, że w swoim gatunku - to znaczy: lekkich utworów scenicznych ze szczyptą humoru i zarazem dreszczykiem grozy - wyróżnia się sprawną konstrukcją. Akcja wciąga, a jednocześnie zaskakuje, trudno powiedzieć, dokąd nas doprowadzi za parę minut" - pisała w swojej autobiografii autorka.

mk

Zobacz więcej na temat: HISTORIA literatura Londyn
Czytaj także

Charles Dickens - najpoczytniejszy pisarz angielski

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 05:45
- Jestem człowiekiem, który utrzymuje się z literatury i któremu odpowiada służba narodowi poprzez literaturę – mówił o sobie Charles Dickens, jeden z największych pisarzy w historii literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jane Austen – rozwaga przed romantycznością

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 05:35
- Ona opisywała świat, który dobrze znała. Ona go wykadrowała z ogromnej rzeczywistości. To wystarczyło, żeby stworzyć mikrokosmos - mówiła Anna Trzeciakowska, tłumaczka powieści Jane Austen w audycji Bogumiły Prządki z cyklu "Biografie niezwykłe".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alan Alexander Milne – świat dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 06:07
Alan Aleksander Milne dzięki swojej twórczości dla dzieci zyskał sławę na całym niemal świecie. Bowiem kto z nas choć raz nie przeczytał "Kubusia Puchatka"?
rozwiń zwiń