Historia

Faustyna Kowalska. Miała dar wnikania w tajemnicę Bożego Miłosierdzia

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2023 05:40
Jest jedną z najbardziej popularnych świętych naszych czasów. Do jej relikwii znajdujących się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach pielgrzymują wierni ze wszystkich kontynentów. Urodziła się 25 sierpnia 1905 roku.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Marcin Bednarski

Do Zgromadzenia Sióstr Matki Boskiej Bożego Miłosierdzia wstąpiła w 1925 roku w Warszawie. Śluby wieczyste złożyła 1 maja 1933 roku w Krakowie. W ciągu służby zakonnej wyjeżdżała do innych domów zgromadzenia. Chorowała na gruźlicę płuc i przewodu pokarmowego. Ostatnie dwa lata swojego życia spędziła w krakowskich Łagiewnikach i tam zmarła 5 października 1938 roku.

22 lutego 1931 roku siostra Faustyna Kowalska miała pierwsze objawienie Chrystusa. Według spisanego przez nią "Dzienniczka" miała wizję Jezusa, który kazał jej namalować obraz Miłosierdzia Bożego z podpisem: "Jezu, ufam Tobie".

Najważniejsze objawienia

Niemal wszystkie miejsca, w których przebywała św. Faustyna, łączą się z objawieniami, ale są trzy miejsca, które wiążą się z jej posłannictwem. Do tych miejsc należy Płock, Wilno i Kraków. To właśnie w Płocku 22 lutego 1931 roku miało miejsce pierwsze objawienie obrazu Jezusa Miłosiernego. Obraz według objawienia św. Faustyny został namalowany w Wilnie przez Eugeniusza Kazimirowskiego w 1934 roku. Artysta opierał się na wskazówkach św. Faustyny.

Kolejne widzenie, podczas którego Jezus podyktował św. Faustynie modlitwę zwaną Koronką do Miłosierdzia Bożego, miało miejsce w Wilnie w 1935 roku. Objawienie w Krakowie dotyczyło tej formy kultu Miłosierdzia Bożego, którą nazywa się Godziną Miłosierdzia. Faustyna Kowalska miała też inne objawienia, które opisane są w jej "Dzienniczku", który swego czasu był najczęściej tłumaczonym na inne języki świata dziełem napisanym po polsku.

Życie z pozoru zwyczajne

- Życie siostry Faustyny na zewnątrz było bardzo zwyczajne, każdy dzień był właściwie taki sam, była ogrodniczką, kucharką, a w ostatnim roku życia na tyle, na ile pozwalało jej zdrowie, pełniła obowiązki furtianki - mówiła siostra Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Boskiej Bożego Miłosierdzia w audycji Jerzego Swalskiego.


Posłuchaj
19:08 nowa polska święta - siostra faustyna____728_00_ii.mp3 Audycja Jerzego Swalskiego o świętej Faustynie Kowalskiej. (PR, 5.05.2000)

 

Pod tą zwyczajnością kryło się niezwykłe życie wewnętrzne. Siostra Faustyna miała wiele niezwykłych darów, w tym: dar kontemplacji, głębokiego wnikania w tajemnicę Miłosierdzia Bożego; dar ukrytych stygmatów; dar bilokacji, który polegał na tym, że zakonnica potrafiła przebywać w dwóch miejscach równocześnie, np. była w swojej celi i równocześnie przy jakimś człowieku umierającym w miejscu odległym o kilkadziesiąt kilometrów; dar, który otrzymywali tylko najwięksi święci – dar mistycznych zrękowin i zaślubin.

Święta znana na całym świecie

Teologowie zgodnie zaliczają Faustynę Kowalską do grona najwybitniejszych mistyków w dziejach historii Kościoła. Jest jedną z najbardziej znanych postaci w historii XX stulecia.

- Pielgrzymi czasem mówią, że nie wiedzą, gdzie na mapie jest Polska, ale wiedzą, że z Polski pochodzi Jan Paweł II i Faustyna Kowalska – mówi siostra Elżbieta Siepak.


Posłuchaj
19:08 nowa polska święta - siostra faustyna____728_00_ii.mp3 Audycja Jerzego Swalskiego o świętej Faustynie Kowalskiej. (PR, 5.05.2000)

 

Faustyna Kowalska została kanonizowana 30 kwietnia 2000 roku przez papieża Jana Pawła II. Podczas kanonizacji ojciec święty ustanowił Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Relikwie świętej znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

mk

Czytaj także

Ojciec Marian Żelazek – misjonarz odrzuconych

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 05:45
– Kiedy byłem w obozie w Dachau, sam byłem poraniony jak trędowaty – mówił na antenie Polskiego Radia o. Marian Żelazek, który służbie chorym na trąd poświęcił ponad ćwierć wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Faustyna Kowalska - święta, która zdobyła amerykańskie kina

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 07:00
Film Michała Kondrata "Miłość i miłosierdzie" okazał się hitem i trafił na drugie miejsce amerykańskiego box office. Kim była polska święta, która zdobyła serca publiczności?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Henryk Rosen - wybitny twórca malowideł sakralnych

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 05:40
22 sierpnia 1982 roku w Stanach Zjednoczonych zmarł malarz Jan Henryk Rosen. Specjalizował się w malarstwie religijnym, któremu poświęcił niemal całe swoje życie. Jego najbardziej znane dzieła można podziwiać w katedrze ormiańskiej we Lwowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateczka Kozłowska - ekskomunikowana zakonnica, za którą poszli księża i tysiące wiernych

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2023 05:45
23 sierpnia 1921 roku zmarła Maria Franciszka Kozłowska, mistyczka, założycielka Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i pierwsza kobieta ekskomunikowana imiennie przez papieża. Przez swoich wyznawców jeszcze za życia była uznawana za świętą, a nawet równą Matce Boskiej.
rozwiń zwiń