Historia

Albert Einstein. Wielki uczony, ekscentryk, samotnik pogrążony w marzeniach

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 05:40
- Gdziekolwiek się odwrócę, widzę swoją podobiznę. Czyżby cały świat zamienił się w lustro - dziwił się Albert Einstein. 18 kwietnia mija 68. rocznica śmierci genialnego fizyka.
Albert Einstein, twórca teorii względności podczas wykładu na uniwersytecie w Wiedniu. 1921.
Albert Einstein, twórca teorii względności podczas wykładu na uniwersytecie w Wiedniu. 1921. Foto: Ferdinand Schmutzer (1870–1928)/Wikimedia Commons/dp

Mózg Einsteina

Trudno jest znaleźć bardziej znaną postać z kręgu uczonych, która byłaby lepiej rozpoznawalna niż Albert Einstein. Wielki fizyk urodził się 14 marca 1879. Zmarł 76 lat później, 18 kwietnia 1955 roku. Siedem godzin po śmierci twórcy teorii względności jego mózg został pobrany i zachowany do badań naukowych. Okoliczności uzyskania zgody na pobranie organu do dziś pozostają niejasne i budzą kontrowersje, tak samo jak wątpliwe etycznie było i jest zawłaszczenie narządu przez patologa Thomasa Stoltza Harveya.

Nowe fakty z życia fizyka

Sylwetkę autora teorii względności przedstawiła Dorota Truszczak w audycji "Einstein nieznany". Gościem programu, nadanego w 1995 roku był historyk nauki, Jarosław Włodarczyk. Pretekstem do rozmowy stała się publikacja na rynku polskim bestsellerowej książki dwóch dziennikarzy Rogera Highfielda i Paula Cartera "Prywatne życie Alberta Einsteina".

"Wszyscy, którzy interesują się osobą Alberta Einsteina, mają wobec Uniwersytetu Hebrajskiego dług wdzięczności" - napisali we wstępie autorzy publikacji. Co mieli na myśli? Wyjaśniał to na antenie Aleksander Klugman, ówczesny korespondent "Rzeczpospolitej" w Tel Awiwie.

- W testamencie napisanym w roku 1950, pięć lat przed swoją śmiercią Albert Einstein przekazał prawa autorskie do wszystkich swoich prac Uniwersytetowi Hebrajskiemu w Jerozolimie oraz prosił o przekazanie całego swojego archiwum Bibliotece Narodowej przy tym uniwersytecie - mówił dziennikarz. - Einstein odczuwał szczególną sympatię do tej właśnie biblioteki, której jeszcze za swego życia ofiarował wiele tysięcy książek, czasopism naukowych oraz różnych dokumentów.

Skarby ukryte w archiwum noblisty

Od roku 1955 ogromne zbiory zgromadzone przez Alberta Einsteina pozostawały na Uniwersytecie Princeton, gdzie uczony pracował i dokonał większości swoich odkryć. W roku 1982 wzbogacone o nowe dokumenty archiwum zostało przeniesione do Jerozolimy.

Wśród dokumentów znalazła się odpowiedź fizyka, której udzielił Dawidowi Ben Gurionowi. Zaproponował on Einsteinowi, by ten został prezydentem Izraela po śmierci pierwszego przywódcy tego kraju, prof. Chaima Weizmanna. "Nie dorosłem do tego zaszczytu" – napisał uczony.

- Są w tym archiwum dokumenty ukazujące nieznane dotąd szerokiej publiczności cechy i rysy Einsteina - powiedział Klugman. - Np. mało ludzi wie, że zajmował się pisaniem wierszy.


Posłuchaj
29:13 Prywatne życie Alberta Einsteina całość popr.- aud. Doroty Truszczak.mp3 "Einstein nieznany" - nowe fakty z życia wielkiego fizyka, komentarz historyka nauki Jarosława Włodarczyka. Audycja Doroty Truszczak. (PR, 13.05.1995)

 

Prośba o fryzjera

W liczącym ok. 50 tys. dokumentów i książek archiwum zachował się też króciutki list 9-letniej dziewczynki z Bostonu. "Gdy będzie pan w najbliższym czasie u swojego fryzjera, proszę mu powiedzieć, aby pana ostrzygł, jak się należy, bo ta obecna pana fryzura jest bardzo nieładna" – napisała.

Jaki wizerunek Einsteina wyłania się z najnowszej biografii uczonego? Jak bardzo jest inny od tego, który już funkcjonuje? Dlaczego prywatne życie geniusza poznaliśmy dopiero pod koniec XX wieku? To pytania, które stawiała autorka audycji. Posłuchaj, jakich odpowiedzi udzielił historyk nauki, dr Jarosław Włodarczyk.

bs

Czytaj także

Alfred Nobel, czyli "najbogatszy włóczęga Europy"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 19:08
Na swoich licznych wynalazkach szwedzki naukowiec zarobił krocie, nie oznacza to jednak, że udało mu się znaleźć swoje miejsce na Ziemi. Alfred Nobel zwykł bowiem stale podróżować i tym samym nigdzie nie udało mu się osiąść na stałe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nobel 2012 z medycyny to szansa na słuch i wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 14:23
– To są odkrycia kluczowe. W przyszłości, wcale nie aż tak dalekiej, będą miały zastosowanie – mówił o przyznanej w poniedziałek nagrodzie prof. Jacek Szepietowski, prorektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Układ okresowy pierwiastków, czyli chemia w tabeli

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 06:00
Dla wielu jest nie do końca zrozumiałym przekleństwem zapamiętanym z lekcji chemii. Jednak kiedy Dmitrij Mendelejew zaproponował swoją tablicę pierwiastków, świat chemii wreszcie mógł usystematyzować wiedzę już zdobytą, ale także tę, która miała dopiero powstać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludwik Hirszfeld: nauka może uczynić człowieka lepszym

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2023 05:45
Odkrycia grup krwi dokonał austriacki uczony Karl Landsteiner w 1901 roku. Mało kto wie jednak, że autorem ich ustalenia jest polski lekarz i wybitny naukowiec – Ludwik Hirszfeld.
rozwiń zwiń