Historia

Nelson Mandela. Wszedł na trwałe do historii świata

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2024 05:30
– Odnieśliśmy triumf w dążeniu do wskrzeszenia nadziei w piersiach milionów naszych współobywateli – mówił Mandela, obejmując stanowisko. 18 lipca 1918 roku urodził się Nelson Mandela. Pierwszy czarnoskóry prezydent RPA już za życia stał się legendą. 
Nelson Mandela, 2005
Nelson Mandela, 2005 Foto: PAP/EPA

Dokonał rzeczy, która przez lata wydawała się niemożliwa. Przeprowadził Republikę Południowej Afryki od apartheidu - systemu opartego na segregacji rasowej - do demokracji.

Drogę do wolności, jaką przeszedł Nelson Mandela przypomniał prof. Marek Malinowski w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku", nadanej w maju 2004 roku.

Radykał

– Kiedy szedł do więzienia po słynnym procesie w roku 1962 był jednym z najbardziej radykalnych, młodych przywódców afrykańskich – komentował gość programu. – Głosił hasło: "Z białymi nie można rozmawiać, białych należy zabijać".


Posłuchaj
18:24 Nelson Mandela - aud. z cyklu Postacie XX wieku.mp3 "Urodzony wódz" - kariera polityczna Nelsona Mandeli, komentarz prof. Marka Malinowskiego. Aud. Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". (PR, 23.05.2004) 

Nelson Mandela spędził w więzieniu ponad 27 lat w okresie, gdy rządy w RPA sprawowali biali rasiści, zwolennicy polityki apartheidu. Wyszedł na wolność 11 lutego 1990. Jeszcze wtedy nie przypuszczał, że zostanie pierwszym, czarnoskórym prezydentem swego kraju.

Urodzony wódz

Urodził się w rodzinie wodza królewskiego szczepu Thembu, należącego do dużej grupy plemiennej Xhosa, drugiej co do wielkości po Zulusach.

– Tak więc miał na sobie znamię pochodzenia - stwierdził prof. Malinowski. - Może nie królewskiego w sensie dosłownym, ale pochodził z rodziny arystokratycznej.

Rodzina była zamożna, co pozwoliło Mandeli pójść na studia. Ukończył prawo i jako pierwszy przedstawiciel społeczności afrykańskiej w 1952 roku otworzył kancelarię dla czarnych obywateli zamieszkujących RPA.

– W ówczesnym Związku Południowej Afryki, który w 1961 roku przekształcił się w RPA, to był wypadek wyjątkowy – stwierdził gość audycji.

Kariera polityczna

Działalność polityczną rozpoczął już w 1944 roku Wtedy to przystąpił do Afrykańskiego Kongresu Narodowego.

- Do początku II wojny światowej w partii przeważali członkowie arystokracji i inteligencji afrykańskiej, którzy głosili hasło, że z białymi należy negocjować i w ten sposób poprawić byt czarnego człowieka – mówił gość Sławomira Szofa. – Tymczasem w czasach wojny powstała Liga Młodych i oni postanowili przełamać zaszczepiony Afrykanom kompleks niższości wobec białych. Organizacja ta wtedy, gdy przystępował do niej Mandela, w marcu 1944 roku ogłosiła swój manifest szybkiego wyzwolenia ludności afrykańskiej kraju.

Osiem lat później Nelson Mandela został zastępcą Afrykańskiego Kongresu Narodowego.

Pierwszy wyrok

Po raz pierwszy został skazany w 1951 roku na 9 miesięcy ciężkich robót, ale karę zawieszono mu na dwa lata. Trzynaście lat później usłyszał wyrok dożywotniego więzienia za próbę zbrojnego przewrotu. W 1985 roku nie przyjął propozycji warunkowego zwolnienia.

– Prezydent Pieter Botha odwiedził uwięzionego Mandelę w lipcu 1989 roku, widząc w nim człowieka, który nie mogąc przez wiele lat działać politycznie i zbrojnie, będzie właściwym człowiekiem nie do likwidacji apartheidu, ale do jego modyfikacji – powiedział prof. Malinowski. – Dopiero Frederik de Clerk zrozumiał, że apartheid należy zlikwidować. To on podjął historyczną decyzję o wypuszczeniu Nelsona Mandeli z więzienia.

Zmiana strategii

Wieloletni pobyt w więzieniu wpłynął na Mandelę. Z radykała stał się apostołem miłości.

– Mandela siedząc tak długo w więzieniu przekonał się, że ani metody pokojowego nacisku, ani militarnego, która Afrykański Kongres Narodowy prowadził i nawet naciski międzynarodowe, nie są w stanie złamać oporu białych – słyszymy w komentarzu. – Jeżeli tak, to należy z białymi rozmawiać, negocjować, zwłaszcza, że już w latach 80. obserwował, jak kruszał system apartheidu.

Ale Nelson Mandela zrozumiał jeszcze jedną rzecz – że bez białych nie da się rządzić RPA.

Kiedy 11 lutego 1990 Nelson Mandela wychodził z więzienia, ok. 75 proc. ludności RPA stanowili czarnoskórzy obywatele. I to z nim ówczesny prezydent Frederik de Clerk rozpoczął rozmowy na temat przeprowadzenia zmian w RPA.

Wolne wybory

Pierwsze powszechne wybory parlamentarne odbyły się w 1994 roku – 19 maja 1994 stało się to, co wydawało się niemożliwe – powiedział autor audycji. – W Pretorii, w tym samym mieście, w którym był tak długo więziony, Nelson Mandela został zaprzysiężony na prezydenta RPA.

– Będziemy żyli w państwie różnych ras, pochodzenia i koloru skóry, pozostając w zgodzie miedzy sobą, jak z sąsiadami i całym światem. Dziękujemy za ten dzień wszystkim bohaterom, którzy poświęcali się w różny sposób, a często złożyli życie w ofierze, byśmy mogli być wolni. Ich marzenia stały się rzeczywistością, zaś zdobyta przez nas wolność wynagrodzi wszystkie wspólne trudy i poświęcenia – powiedział Mandela podczas swego zaprzysiężenia.

Dla ogromnej większości białych nie do wyobrażenia była myśl, że ich prezydentem został człowiek o czarnym kolorze skóry. Mandela stanął przed zadaniem, które wydawało się niewykonalne. Musiał pogodzić ciemiężonych z ciemiężcami. Ale to mu się udało.
Za wprowadzenie zmian w RPA bez uciekania się do rewolucji rasowej, która z pewnością przyniosłaby setki ofiar, obaj politycy, zarówno Frederic de Clerk, jak i Nelson Mandela w 1993 roku otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla.

W 2009 roku, w 91. rocznicę urodzin Nelsona Mandeli, Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 18 lipca Międzynarodowym Dniem Nelsona Mandeli.

bs/im

Czytaj także

Jego Świątobliwość XIV Dalajlama. Życie na wygnaniu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 05:40
Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości – tak brzmi duchowe imię XIV Dalajlamy. Jednak tybetańscy buddyści zazwyczaj mówią o nim "Yeshe Norbu" – klejnot spełniający życzenia. 5 października 1998 roku Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał XIV Dalajlama, duchowy przywódca Tybetańczyków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Fundamentem demokracji jest wolność słowa". Dmitrij Muratow odebrał Pokojową Nagrodę Nobla

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 15:57
Rosyjski dziennikarz Dmitrij Muratow podczaj odbierania Pokojowej Nagrody Nobla, mówił o łamaniu praw człowieka i wolności obywatelskich w jego kraju. Szef "Nowej Gaziety" wymienił nazwiska zamordowanych rosyjskich dziennikarzy, wspomniał też o prześladowanych politykach opozycji, w tym o Aleksieju Nawalnym oraz o organizacjach pozarządowych poddawanych represjom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokojowa Nagroda Nobla dla Alesia Bialackiego i dwóch organizacji

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 13:35
Pokojowa Nagroda Nobla 2022 przyznawana została rzecznikowi praw człowieka Alesiowi Bialackiemu z Białorusi, rosyjskiemu Stowarzyszeniu "Memoriał" i ukraińskiej organizacji ds. praw człowieka Centrum Wolności Obywatelskich. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokojowa Nagroda Nobla 2023 dla Narges Mohammadi

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 15:00
Norweski Komitet Noblowski postanowił przyznać Pokojową Nagrodę Nobla 2023 Narges Mohammadi za walkę z uciskiem kobiet w Iranie i walkę o propagowanie praw człowieka i wolności dla wszystkich.
rozwiń zwiń