Historia

Pierre de Coubertin - ojciec nowożytnego ruchu olimpijskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 06:00
Tak jak wszystko co wiemy o sporcie, literaturze i sztuce zawdzięczamy Homerowi, tak samo wszystko co dzisiaj wiemy o igrzyskach oraz sposób w jaki na nie patrzymy zawdzięczamy Pierre’owi de Coubertin.
Audio
  • Historia Igrzysk Olimpijskich - audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" (28.07.2012)
Pierre de Coubertin, foto: PAPPhotoshot
Pierre de Coubertin, foto: PAP/Photoshot

Francuski historyk i pedagog Pierre de Coubertin zmarł 2 września 1937 roku w Genewie. Tak jak tego pragnął serce jego spoczęło w Olimpii.
Baron Pierre de Coubertin uważał sport nie tylko za środek hartowania ciała, ale przede wszystkim za uniwersalną metodę wychowania współczesnego człowieka w duchu pokoju. Idea ta stała się podstawą nowożytnego ruchu olimpijskiego.
Antyczne korzenie igrzysk olimpijskich
W 1776 roku, w miarę wzrostu zainteresowania archeologią antycznej Grecji i Rzymu, ustalono topografię terenów Olimpii, zidentyfikowano wiele obiektów znanych z najróżniejszych przekazów starożytnych autorów.
Pod koniec XVIII wieku odkopano słynną świątynię Zeusa, ale dopiero od połowy XIX wieku prace archeologiczne ruszyły naprzód pełna parą. Rozkopano cały rejon Olimpii, odnajdując tysiące pozostałości po starożytnych igrzyskach, różnych zabytków budowlanych, przedmiotów z brązu, monet, wyrobów ceramicznych, kamieni z napisami, posągów, a więc całe bogactwo, które towarzyszyło olimpiadzie. W wyniku tych wykopalisk o Olimpii zrobiło się głośno na całym świecie.
Pierwsze udokumentowane igrzyska olimpijskie dedykowane bogu Zeusowi zorganizowali Grecy w 776 roku p.n.e. Prawdopodobnie organizowano je już dużo wcześniej. Jak podaje historyk sportu dr Maria Rotkiewicz przez 1168 lat rozegrano 293 igrzyska w Olimpii. Na czas ich trwania zawieszano wojny i ogłaszano pokój boży, przerywano także procesy sądowe i wykonywanie wyroków śmierci.
Odrodzenie igrzysk w imię pokoju i jedności między narodami
Nowe odkrycia archeologiczne przemawiały do wyobraźni wielu ludzi i stąd też stopniowo dojrzewał pomysł odrodzenia igrzysk. Inicjatorem i organizatorem pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich był Pierre de Coubertin, prezes Międzynarodowego Komitetu Igrzysk Olimpijskich MKOL (1895 – 1925).
Dzięki staraniom barona w 1896 roku w Atenach rozegrano pierwsze igrzyska ery nowożytnej. Od starożytnych dzieliło je aż półtora tysiąca lat.
W czasach zaostrzania się konfliktów między mocarstwami europejskimi, zmierzającymi ku pierwszej wojnie światowej, Pierre de Coubertin chciał wskrzesić olimpijską ideę pokoju i jedności między narodami. I rzeczywiście, pierwsze igrzyska stanowiły świadectwo jedności świata. Ich zwycięscy dostawali srebrne i miedziane medale oraz gałązki oliwne na wzór starożytnej tradycji.
Symbolika nowożytnych igrzysk
Coubertin  zaprojektował m.in. flagę olimpijską - pięć kolorowych splecionych ze sobą kół symbolizujących poszczególne kontynenty. Symbolem trwałości i ciągłości idei olimpijskiej stał się ogień olimpijski. Francuz był inicjatorem olimpijskich konkursów sztuki oraz złotym medalistą w dziedzinie literatury podczas Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie w 1912 roku.
Obecnie decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego igrzyska odbywają się co 2 lata, na przemian letnie i zimowe. Letnie w latach parzystych przestępnych, zimowe w latach parzystych nieprzestępnych.
mk

Zobacz więcej na temat: HISTORIA SPORT
Czytaj także

Halina Konopacka - pierwsza polska złota medalistka olimpijska

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2024 05:45
- Zaczęło się po prostu z zamiłowania do ruchu, z zamiłowania do przyrody. Ciekawość kazała rzucić, biegać, próbować. Jak wzięłam dysk, to okazało się, że po paru razach padł rekord Polski. No to już wtedy kazali mi trochę trenować. I tak się zaczęło – o swoich początkach w rzucie dyskiem opowiadała Halina Konopacka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Mulak - powstaniec warszawski, który stworzył "Wunderteam"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 15:52
1 sierpnia 1958 roku na Stadionie X-lecia w Warszawie rozegrano prestiżowy mecz lekkoatletyczny Polska – USA. W trakcie spotkania, które nieznacznie przegraliśmy ujawnił się niezwykły talent naszych lekkoatletów, których wkrótce zaczęto nazywać "Wunderteamem".
rozwiń zwiń