Historia

Reinhold Messner – pierwszy zdobywca "Korony Himalajów”

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 05:45
– Gdybym miał czegoś takiego jeszcze raz próbować mogłoby się zdarzyć, że zrezygnowałbym po drodze, albo nie byłbym w stanie powrócić – wspominał Reinhold Messner jedną ze swoich wypraw na Mount Everest.
Reinhold Messner, fot.: PAPDPA
Reinhold Messner, fot.: PAP/DPA

36 lat temu, 16 października 1986 roku, Reinhold Messner, włoski alpinista pochodzenia niemieckiego, himalaista i podróżnik, po wejściu na szczyt Lhotse został pierwszym himalaistą, który zdobył wszystkie ośmiotysięczniki.

Jako pierwszy na świecie zdobył "Koronę Himalajów” - wszystkie 14 ośmiotysięczników świata. Zdobycie kompletu szczytów zajęło mu 16 lat. 


Posłuchaj
19:48 W pojedynkę na Everest.mp3.mp3 W pojedynkę na Everest - wywiad redaktora Radia Wolna Europa Huberta Grzymały z Reinholdem Messnerem (RWE, 18.04.1981)

Reinholda Messnera uważa się za najwybitniejszego przedstawiciela nowoczesnego alpinizmu. Często preferował on samotne drogi i rezygnował z aparatu tlenowego. W taki sposób w 1978 roku zdobył Mount Everest.

O wspinaczce na najwyższy szczyt ziemi Reinhold Messner opowiadał Hubertowi Grzymale, redaktorowi Radia Wolna Europa: - Zawsze pragnąłem wejść na Mount Everest w czasie monsunu sam i bez ułatwień technicznych. Naturalnie zastanawiałem się kiedy w sezonie opadów monsunowych wyłoni się odpowiednia możliwość i konsultowałem to z meteorologami. Wyjaśnili mi, że występują fazy dobrej pogody i śnieg pada codziennie, nie ostrzegli mnie tylko przed upałem. Aż do północnej przełęczy było tak upalnie, że po pierwsze dotkliwie odczuwałem gorąco podczas wspinania, a po drugie zapadałem się w rozmiękłym śniegu.

W czasie tej wspinaczki alpinista wpadł w rozpadlinę lodowcową. Była to bardzo niebezpieczna sytuacja. Jednak rozpadlina była na tyle płytka, że Messnerowi udało się z niej wydobyć. Jak wspomina powiedział wtedy sobie: - Nie będę już wchodził samotnie na ośmiotysięczniki.

Ta wspinaczka kosztowała go wiele wysiłku. Z najwyższego szczytu ziemi schodził z wielkim trudem, powtarzając sobie nieustannie "musisz zejść”. – Gdybym miał czegoś takiego jeszcze raz próbować mogłoby się zdarzyć, że zrezygnowałbym po drodze, albo nie byłbym w stanie powrócić – wspominał himalaista.

Za osiągnięcia w alpinizmie otrzymał srebrny medal na olimpiadzie w Calgary (1988).

Reinhold Messner jest autorem wielu książek o tematyce górskiej: "Naga Góra", "Yeti. Legenda i rzeczywistość", "Wolny duch". Po wycofaniu się z czynnego alpinizmu poświęcił się działalności społecznej oraz politycznej.


mk

Czytaj także

Halina Konopacka - pierwsza polska złota medalistka olimpijska

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 05:45
- Była najbardziej interesującą postacią naszego przedwojennego sportu, a jeżeli wziąć szerszą miarę i wejrzeć również w jej działania na salonach Warszawy i na niwie kultury, to z całą pewnością była jedną z najbardziej interesujących Polek - mówił dziennikarz "Przeglądu Sportowego" Maciej Petruczenko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierre de Coubertin - ojciec nowożytnego ruchu olimpijskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 06:00
Tak jak wszystko co wiemy o sporcie, literaturze i sztuce zawdzięczamy Homerowi, tak samo wszystko co dzisiaj wiemy o igrzyskach oraz sposób w jaki na nie patrzymy zawdzięczamy Pierre’owi de Coubertin.
rozwiń zwiń