Historia

Warszawa nieodbudowana i ulica Rybaki

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 22:40
Dawną tętniącą życiem ulicę Rybaki dziś porastają trawy i drzewa; są na niej również fontanny. - To tu mieszkali najdawniejsi mieszkańcy Warszawy - wspomina pisarz, Juliusz Kulesza.
Audio
  • Wspominamy atmosferę dawnej ulicy Rybaki w Warszawie (Kulturalna Jedynka)
W sierpniu 1944 spłonęły wszystkie budynki przy ul. Rybaki. Na jej miejscu powstał teren zielony. Odbudowano jedynie kamienicę z numerem 35, ale śladu po jej dawnym folklorze nie ma
W sierpniu 1944 spłonęły wszystkie budynki przy ul. Rybaki. Na jej miejscu powstał teren zielony. Odbudowano jedynie kamienicę z numerem 35, ale śladu po jej dawnym folklorze nie maFoto: Pixabay/paulakosinska0

Juliusz Kulesza jest autorem książki pt. "Sen o Rybakach" na temat gęsto zabudowanej przed II wojną światową warszawskiej ulicy Rybaki. - Z wielobudynkowej i wieloposesjowej ulicy zostały dwa domy: pierwszy i ostatni, tak jakby zostawiono tylko zęby trzonowe. Na reszcie rośnie tylko trawka i od jakiego czasu są grające fontanny - opowiada pisarz.

W czasie rozmowy zdradziliśmy, dlaczego nie byłoby Juliusza Kuleszy, gdyby nie Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, co dawniej było w miejscu, w którym dziś są fontanny przy ulicy Rybaki i kto tu mieszkał.

W audycji można posłuchać również felietonu językowego prof. Jerzego Bralczyka i zaproszenia na piknik poetycki z okazji imienin Jana Kochanowskiego.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Juliusz Kulesza (grafik, powstaniec warszawski, obrońca Reduty PWPW, autor książek historycznych o powstaniu warszawskim i o Warszawie), Krzysztof Tyniec (reżyser, aktor), Tomasz Makowski (bibliotekarz, historyk, dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 14.06.2016

Godzina emisji: 15.17

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Sen o Rybakach" - opowieść o zaginionej ulicy

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 09:00
Juliusz Kulesza - uczestnik Powstania Warszawskiego, autor książek opowiadających o przeżyciach okupacyjnych i dokumentujących wydarzenia II wojny światowej - stworzył książkowy portret miejsca, w którym spędził dzieciństwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyczna prawda i filmowa fikcja w serialu "Bodo"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 11:08
- Postać Eugeniusza Bodo była piękna, wyjątkowa i tragiczna - zauważa przewodnik po Warszawie, varsavianista Artur Stachowski. Barwne życie aktora pokazane zostało w zakończonym właśnie serialu w TVP 1.
rozwiń zwiń