X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

”Tygodnik Solidarność” – niezależny głos w PRL

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 07:01
”Tygodnik Solidarność” był nie tylko pismem związku zawodowego, ale potężnego ruchu społecznego. Ukazywały się tam teksty nie tylko związkowe, ale dotyczące wszystkich ważnych dziedzin życia społecznego w Polsce.
Audio
  • Tadeusz Mazowiecki o Tygodniku Solidarność w 20-tą rocznicę powstania pisma (03.04.2001).
Archiwalne egzemplarze tygodnika z 1981 roku fot. Wikimedia Commons.
Archiwalne egzemplarze tygodnika z 1981 roku fot. Wikimedia Commons.

3 kwietnia 1981 w nakładzie 500 tys. egzemplarzy ukazał się pierwszy numer ”Tygodnika Solidarność”. Tym samym do ogólnopolskiego obiegu po raz pierwszy wprowadzano tytuł niezależny od komunistycznej władzy.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony wydawnictwom drugoobiegowym w PRL

- Negocjowaliśmy z władzami dostęp do środków społecznego przekazu. Nie udało się uzyskać dostępu ani do radia, ani do telewizji. Właściwie jedyne, co się udało to ”Tygodnik Solidarność” – mówił na antenie PR Mirosław Chojecki.

Oczywiście cenzura nadal obowiązywała, lecz wsparcie liczącego 10 mln osób NSZZ ”Solidarność” pozwalało poruszać tematy do tej pory zakazane, publikowane wyłącznie przez wydawnictwa drugoobiegowe.

Redaktorem naczelnym pisma mianowano Tadeusza Mazowieckiego, dotychczas kierującego miesięcznikiem ”Więź”. Z pomocą swoich zastępców - Kazimierza Dziewanowskiego i Bohdana Cywińskiego – zebrał całą plejadę ówczesnych autorytetów i najlepsze pióra. Na łamach tygodnika publikowali m.in. Stefan Bratkowski, Klemens Szaniawski, Stefan Kisielewski, Zbigniew Romaszewski, czy Waldemar Kuczyński.

- Ta ekipa doskonale wyczuwała dziejącą się w Polsce atmosferę – opowiadał działacz opozycji - jednocześnie zaś rozumieli ograniczenia geopolityczne i zdawali sobie sprawę, że wówczas szans na demokrację nie było żadnych.

"Tygodnik Solidarność" był nie tylko pismem związku zawodowego, ale potężnego ruchu społecznego. Ukazywały się tam teksty nie tylko związkowe, ale dotyczące wszystkich ważnych dziedzin życia społecznego w Polsce. Wydano m.in. serię artykułów odkłamujących historię XX wieku.

Po dostępny w kioskach tygodnik ustawiały się wielometrowe kolejki. Ukazało się 37 numerów. Wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 przerwało działalność – redakcję zamknięto.

Na następny numer przyszło czekać osiem lat. Numer 38 wydano w czerwcu 1989 roku. W pięciokrotnie zmniejszonym nakładzie. Duże zmiany zaszły też w samej redakcji. Powstawanie kolejnych tytułów oraz nominacja Tadeusza Mazowieckiego na fotel premiera osłabiło wpływ wydawanego do dzisiaj tygodnika.

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki premierem

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2014 08:00
- Jest w tym narodzie krzywd wiele, ale dzisiaj wszyscy muszą się zdobyć na nowe stosunki między sobą. Jeżeli się na to zdobędziemy, to żywię nadzieję, że wyjdziemy na prostą - mówił Tadeusz Mazowiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okrągły Stół – przedmiot sporów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 07:00
Rozmowy Okrągłego Stołu rozpoczęły się 6 lutego 1989 w gmachu Urzędu Rady Ministrów przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Idea ich zorganizowania zrodziła się 31 sierpnia 1988 podczas spotkania gen. Czesława Kiszczaka z Lechem Wałęsą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Siła-Nowicki – legenda adwokatury

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 08:30
Mecenas Andrzej Rościszewski w mowie pogrzebowej podkreślił, że słuchając wystąpień zmarłego adwokata wielu odczuwało, że ma do czynienia z inną jakością, że stanowi to promyk nadziei i że nie wszystko jest stracone, jeśli są ludzie, którzy odważają się tak publicznie mówić.
rozwiń zwiń