Historia

53 lata temu wystartowało "Lato z Radiem". Pierwsza w Polsce audycja na żywo

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2024 05:55
Nie ma słuchacza, który nie znałby słynnej Polki Dziadek. To najpopularniejszy sygnał radiowy w Polsce, znany nawet bardziej niż hejnał z wieży mariackiej. Nasza audycja zadebiutowała na antenie 1 lipca 1971 roku. Jako pierwsza była emitowana na żywo, z telefonami od słuchaczy, bez żadnego montażu i cenzury. Dziś taka forma jest oczywista, ale w tamtych czasach była to prawdziwa sensacja.  
Audycję z plaży nadaje Sławomir Szof, lata 70. XX w. Źr. archiwum Piotra Sadowskiego
Audycję z plaży nadaje Sławomir Szof, lata 70. XX w. Źr. archiwum Piotra Sadowskiego

- Powtarzam jeszcze raz tytuł audycji, którą dziś inaugurujemy - "Lato z Radiem" - mówił spiker w pierwszej audycji. Od tego czasu, program wpisał się na stałe w krajobraz sezonu wakacyjnego w Polsce. 

Posłuchaj
07:16 Lato z Radiem, 1 lipca 1971 roku Lato z Radiem, 1 lipca 1971 roku

 

Pomysłodawcą "Lata z radiem" był Aleksander Tarnawski – twórca "Sygnałów Dnia" i "Czterech pór roku". Dzięki wybudowaniu masztu w Gąbinie "Lata z Radiem" można było słuchać niemal na całym świecie. To wtedy zaczęto w audycji nadawać wiadomości w obcych językach. 

Pościg na antenie!

Audycję emitowano na żywo od samego początku. To było sensacją. Z jeszcze większym entuzjazmem odbiorców spotkała się możliwość telefonicznego łączenia ze słuchaczami - dziś to standard, niemal pół wieku temu był to szczyt technicznego nowatorstwa.

Ta formuła rodziła niekiedy zabawne, a niekiedy mrożące krew w żyłach sytuacje antenowe. Przykładem jest lipiec 1971 roku, kiedy spokój audycji przerwał nagły meldunek Punktu Operacyjnego warszawskiej Milicji. Podporucznik Gertruda ogłosił kradzież samochodu marki Fiat 125 p.

Milicyjną pogoń za skradzionym autem śledzili na żywo słuchacze audycji – niektórzy z nich odpowiedzieli nawet na apele prowadzącego, by pomóc ścigającym. Złodziej kluczył stołecznymi ulicami: al. Niepodległości, Koszykową, Grochowską. Próbował wyjechać z miasta, jednak nie wiedział, że jego poczynania śledzą na bieżąco Polacy przy radioodbiornikach…


Posłuchaj
17:07 Lato z Radiem w PRL-u "Lato z Radiem" w PRL-u - pościg za skradzionym autem!

 

Najdłuższy jamnik, "Polka Dziadek" i poszukiwanie Paskudy

"Lato z Radiem" bawi kolejne pokolenia Polaków i jest prawdziwym popisem kreatywności redaktorów, którzy tworzyli program. Znakiem rozpoznawczym audycji przez wiele lat były zaskakujące konkursy m.in. na najdłuższego jamnika, najbardziej łaciatą krowę czy piegusa roku.


Program posiada jeden z najbardziej rozpoznawalnych sygnałów w historii polskiej radiofonii - słynną "Polkę Dziadek". Ten tradycyjny bawarski klarnetowy utwór jest znany w Polsce głównie dzięki audycji Polskiego Radia. W 2018 roku miała premierę nowa aranżacja kultowego sygnału, skomponowana przez Andrzeja Smolika.


Posłuchaj
05:02 OK[i] 90lecie ODCINEK 12 (12.03) ok_9551491_2015-03-11T20-23-22.000.mp3 "Lato z Radiem" było przełomem w polskiej radiofonii (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Co roku w wakacje prasa brukowa donosi o kolejnych "potworach", które pojawiają się w różnych częściach Polski. Czeska puma, pyton-uciekinier, wiślany wieloryb, te, często zmyślone, zwierzęta zapełniają kolumny gazet i portali internetowych. Warto przypomnieć, że prekursorami "mody" na wakacyjne poszukiwania potworów byli właśnie dziennikarze "Lata z Radiem". W latach 80. poszukiwali Paskudy - potwora, który rzekomo miał straszyć plażowiczów nad Zalewem Zegrzyńskim nieopodal Warszawy. Oczywiście w odróżnieniu od dzisiejszych brukowców, dziennikarze "Lata z Radiem" podkreślali humorystyczny charakter doniesień o Paskudzie.


bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Polskie Radio
Czytaj także

Hejnał mariacki. Najstarsza na świecie cykliczna audycja radiowa

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 05:45
- Jest to jakaś niesłychanie urocza melodia. Powtarzający się motyw z tym nagłym urwaniem ma w sobie coś, co w jakiejś mierze symbolizuje całą Polskę - mówił architekt prof. Wiktor Zin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pogrzeb Kiejstuta" – pionierski wyczyn Polskiego Radia i Witolda Hulewicza

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 05:55
"Pogrzeb Kiejstuta" był śmiałym zamierzeniem artystycznym i technologicznym. Pierwsze, napisane specjalnie dla Polskiego Radia słuchowisko Witolda Hulewicza zrealizowano w plenerach wileńskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radiostacja w Raszynie - sygnał od 1931 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 05:39
24 maja 1931 roku oddano do użytku maszt radiowy w Raszynie. Gdy powstawała radiostacja, była nadajnikiem o największej wówczas mocy w Europie. Swoją rolę pełni do dziś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Kopalko. Kreator radiowej wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 05:45
- Zainspirował mnie Gałczyński. To on był ojcem duchowym moich zauroczeń groteską i żartem. Oczarowanie szaleństwem formy ujawniało się w moich dalszych ekscesach radiowych – mówił w archiwalnej audycji Polskiego Radia Zbigniew Kopalko.
rozwiń zwiń