Historia

Życie codzienne stolicy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2008 16:21
60 lat temu „miasto niezłomne” na przekór wszystkiemu podnosiło się z ruin.

Polska Agencja Prasowa i Dom Spotkań z Historią przygotowały niezwykłą wystawę fotografii z archiwum Polskiej Agencji Prasowej. Zdjęcia przedstawiają codzienne życie mieszkańców stolicy w latach 1947 – 48.  Wykonane zostały przez profesjonalnych fotoreporterów i przez całe lata przechowywane były wyłącznie w negatywach. Zdjęcia pochodzą ze zbioru około 20 tysięcy fotografii, które cały czas są digitalizowane – podkreśla współautorka wystawy Katarzyna Madoń – Mitzner z Domu Spotkań z Historią.
       

Zdjęcia pokazują jak odradzało się życie w zrujnowanej po wojnie stolicy. Przypominają z jakim uporem jego mieszkańcy starali się powrócić do normalności po tragicznych latach niemieckiej okupacji. Zniszczona niemal całkowicie przez nazistów Warszawa, miała w myśl rozkazów Hitlera, zniknąć na zawsze z powierzchni ziemi. Na szczęście to ludzie tworzą klimat miejsc. Tuż po tak zwanym „wyzwoleniu” tysiące warszawiaków zaczęło powracać do swojego miasta i krok po kroku przywracać je do życia.

Ludzie mieszkający w gruzach, pierwsze zatłoczone tramwaje z „wiszącymi” na stopniach wyrostkami, kolejka do sklepu z butami firmy Bata wydawanymi na talony, budowa mostu średnicowego – to między innymi będzie można zobaczyć na wystawie „60 lat temu w Warszawie”. Obok scen z życia codziennego Warszawy można też oglądać fotografie pokazujące „wprowadzanie nowego porządku”. Bezimienni fotoreporterzy uwiecznili miedzy innymi powstanie paramilitarnej „Powszechnej Organizacji Służba Polsce”, zjazd organizacji młodzieżowych, na którym powołano Związek Młodzieży Polskiej i wreszcie „zjazd zjednoczeniowy” Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, na którym powołano PZPR.


O potworności komunistycznego reżimu przypominają zdjęcia z procesu rotmistrza Witolda Pileckiego, czy przywódców Stronnictwa Narodowego.

''  

Warszawa, 21 marca 1948. Uroczystość przeniesienia cudownej figury Chrystusa z kościoła Karmelitów do kaplicy Baryczków w katedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Fot PAP

 

''  

Warszawa, lipiec 1948. Budowa osiedla mieszkaniowego Mariensztat na Powiślu dla przodowników pracy, według projektu Zygmunta Stępińskiego i Józefa Sigalina. Fot PAP

Na fotografiach pojawiają się komunistyczni politycy: Bolesław Bierut, Józef Cyrankiewicz, Jakub Berman, Piotr Jaroszewicz, znani pisarze: Julian Tuwim, Władysław Broniewski, Jarosław Iwaszkiewicz oraz aktorzy: Alicja Janowska i Tadeusz Fijewski. Refleksję budzą tłumy wiernych  uczestniczące w święcie Bożego Ciała, a zdziwienie Piotr Jaroszewicz prowadzący pod baldachimem kardynała Hlonda z monstrancją w czasie procesji.
       
Na wystawę składa się około 200 fotografii i 100 slajdów w różnych formatach, ułożonych tematycznie i uzupełnionych krótkimi komentarzami z ówczesnej prasy i prywatnych dzienników. Częścią ekspozycji będą fragmenty kronik filmowych oraz nagrania dźwiękowe z epoki i relacje świadków.


Wystawa czynna od 16 grudnia 2008 – 15 lutego 2009. Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie. Wstęp wolny. Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią i Polska Agencja Prasowa. Autorzy: Anna Brzezińska-Skarżyńska (PAP), Katarzyna Madoń-Mitzner (DSH)

(P.D)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Światła wielkiego miasta

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2008 15:40
Historia oświetlenia Warszawy sięga czasów, kiedy cała Rzeczpospolita pogrążona była w mroku zaborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr Reduta

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2008 10:00
Na początku XX wieku na polskiej scenie teatralnej pojawił się teatr inny niż reszta polskich scen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa teatry Szyfmana

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2008 13:00
Wszystkie miejsca – knajpy, parki, pałace, galerie i teatry są takie jak ludzie, którzy je tworzyli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłopotliwy prezent

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2008 12:42
Z niechcianym podarunkiem nigdy nie wiadomo co począć – a co dopiero gdy upominek ma ponad 230 m, a jego ofiarodawcą jest Józef Stalin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa na puzzlach

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2009 09:43
Na stronie www.ipuzzle.pl można układać elektroniczne puzzle z historycznymi widokami Warszawy
rozwiń zwiń