Historia

Wirtualny lot nad Warszawą

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2009 08:06
Wirtualny lot nad Warszawą z 1945 roku będzie atrakcją Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nad projektem pracują historycy z muzeum wraz z rysownikiem, twórcą nominowanej do Oskara "Katedry" Tomaszem Bagińskim. Kilkuminutowy film zostanie stworzony za pomocą grafiki komputerowej jednak na podstawie zdjęć archiwalnych zniszczonej Warszawy. Jak przekonuje szef działu historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego - Piotr Śliwowski - jeżeli ktoś widział zdjęcia ruin Warszawy teraz zobaczy z lotu ptaka zniszczone całe miasto .

Jak zapewniają historycy z muzeum to nie będzie wirtualny świat, to będzie autentyczny obraz miasta stworzony na podstawie zachowanych zdjęć i map. Odtworzony zostanie kolor cegieł, tynków ulic, kształt i wielkość kamienic. Film poprowadzi widza trasą jaką w 1945 roku latały samoloty Liberator, które niosły pomoc dla walczącego miasta. Piotr Śliwowski podkreśla, że widz będzie oglądał miasto z wysokości około 30 metrów.

''  

Niemcy bombardują Stare Miasto. Źr.Wikipedia.

Muzeum Powstania Warszawskiego tworząc film, chce najmłodszemu pokoleniu pokazać jak wyglądało miasto po upadku powstania. Jak podkreśla dyrektor muzeum Jan Ołdakowski, za pomocą czarno-białych zdjęć nie zawsze udaje się pokazać gigantyczne zniszczenia.

Koszt całego przedsięwzięcia to około miliona złotych. Premiera filmu za rok w sierpniu 2010 roku.


IAR/Poźniak/MagM

WARSZAWA WALCZY


Czytaj także

Ostatni komiks

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2009 15:00
Nowy komiks Papcia Chmiela nawiązuje do wydarzeń z czasów Powstania Warszawskiego. Tym albumem autor zamierza zakończyć przygodę z komiksem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archiwum prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 08:18
Odnaleziono archiwum prezydenta powstańczej Warszawy.
rozwiń zwiń