Historia

Wyprawa w poszukiwaniu ORP "Orzeł"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 06:08
Zaginięcie ORP "Orzeł" pozostaje jedną z największych zagadek udziału Polaków w II wojnie światowej. Okręt podwodny zaginął na przełomie maja i czerwca 1940 roku. Właśnie rozpoczęła się kolejna ekspedycja, której celem jest odnalezienie wraku "Orła".
Audio
  • ORP Orzeł - audycja Małgorzaty Batosińskiej z udziałem prof. Pawła Wieczorkiewicza. (PR, 10.11.1981)
ORP Orzeł
ORP "Orzeł"Foto: Witold Supiński, Ludwik Błaszczyk: "Okręty wojenne 1900-1966", Wydawnictwo MON, Warsaw 1967/Wikimedia Commons/CC

Wyprawa "Santi. Odnaleźć Orła" wyruszyła 20 maja z portu w Gdyni. To czwarta i największa z dotychczasowych ekspedycji podjętych przez polskich pasjonatów w poszukiwaniu tego okrętu podwodnego. Ekipa ma zamiar przeszukać 1300 km2, czyli obszar dwuipółkrotnie większy od powierzchni Warszawy.

- Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że odnalezienie "Orła" nie będzie łatwe do realizacji. Jesteśmy jednak zdeterminowani i zapewniam, że będziemy go szukali aż do skutku – mówił Tomasz Stachura szef ekspedycji.

Celem badaczy jest zweryfikowanie hipotezy o tym, że zaginiony 3 czerwca 1940 polski okręt został zatopiony na skutek omyłkowego zbombardowania przez  brytyjski samolot. Na obszarze objętym badaniami znajdują się trzy nieznane obiekty. Jednym z nich może być ORP „Orzeł”. Podczas poprzednich ekspedycji "Santi. Odnaleźć Orła" badano m.in. hipotezę o zatopieniu polskiego okrętu podwodnego przez niemiecki kuter torpedowy u wybrzeży Holandii.

Dodatkowym celem wyprawy jest przebadanie wraku statku "Rio de Janeiro". Niemiecki frachtowiec transportował żołnierzy Wehrmachtu w ramach planowanej agresji na Danię i Norwegię. Statek został dostrzeżony przez "Orła" 8 kwietnia 1940 u wybrzeży Norwegii. Kapitan niemieckiej jednostki zwlekał z poddaniem się i zaczął wzywać pomoc przez radio. W tej sytuacji kapitan polskiego okrętu wydał rozkaz zatopienia "Rio de Janeiro". Incydent, o którym kpt. Jan Grudziński poinformował brytyjską Admiralicję, był pierwszą zapowiedzią napaści Niemiec na Norwegię.

Bazą wyprawy jest statek badawczy "Mevo Navigator" przystosowany do poszukiwań. Ekspedycja ma potrwać do 10 czerwca.

Próby odnalezienia "Orła" podejmowano kilkakrotnie. W 2005 roku okrętu poszukiwali Holendrzy. Pięć lat później badania hydrograficzne dna morskiego nastawione na odnalezienie Orła" prowadził ORP "Heweliusz". Duże nadzieje na odnalezienie okrętu niosła ze sobą wyprawa ORP "Lech", który w 2013 roku wyruszył z misją zbadania wraku spoczywającego na dnie Morza Północnego. Wstępne badania sonarowe potwierdzały podobieństwo jednostki do zaginionego polskiego okrętu. Niestety, szczegółowe oględziny przeprowadzone przez nurków wykazały, że badany wrak to brytyjska jednostka HMS "J6".

Dowiedz się więcej o historii okrętu "ORP Orzeł".

Zobacz więcej na temat: HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak