Historia

Cztery z tysiąca

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2009 10:55
Sprawdź jakie polskie symbole znalazły się na dominie, które runie na pamiątkę zburzenia Muru Berlińskiego.

Robotnik przypominający Lecha Wałęsę, samochód „Warszawa”, logo „Solidarności” i sylwetka Jana Pawła II - te symbole znalazły się na polskich elementach domina, które runie w listopadzie w stolicy Niemiec na pamiątkę zburzenia Muru Berlińskiego.

Nasze kostki mają stać w Berlinie na początku 1000-elementowej układanki. - Warszawa poprosiła, by zgodnie z polityczną prawdą dwie pierwsze kostki należały do nas - powiedziała PAP Hanna Nowak-Radziejowska z Domu Spotkań z Historią (DSH).

DSH i redakcja „Życia Warszawy” zorganizowały wśród czytelników plebiscyt na polskie motywy, które powinny zdobić kostki. W głosowaniu czytelników stołecznego dziennika, wygrało logo „Solidarności”. Wiele osób jako symbol zgłosiło również papieża Jana Pawła II. Poza tym, wśród propozycji często się pojawiał motyw tłumu, który miał symbolizować anonimowych ludzi działających w „Solidarności”, a także sylwetka robotnika. Ostatecznie artyści umieścili na kostce sylwetkę Jana Pawła II, i robotnika - wizualne połączenie Lecha Wałęsy i Gary'ego Coopera - który idzie przez miasto i demontuje system. Elementy domina przyjechały nie tylko do Warszawy, Pragi, Bratysławy czy Budapesztu, malują je również uczniowie niemieckich szkół.

- W listopadzie domino zostanie ustawione wzdłuż miejsca, w którym był Mur Berliński. Będą się ciągnęły przez cały Berlin. Obalanie kostek domina będzie bardzo spektakularnym widowiskiem - przekonuje Nowak-Radziejowska.

(PAP/pepe)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pani Anna i Generał

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2009 09:30
„Pani Anna i Generał” to tytuł najnowszej ksiązki poświeconej Polsce, autorstwa znanego szwedzkiego pisarza, reportera i publicysty Petera Kadhammara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brutalne pobicie działaczy Solidarności, czyli prowokacja bydgoska

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 05:43
19 marca 1981 roku funkcjonariusze jednostek specjalnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Milicji Obywatelskiej w Bydgoszczy pobili działaczy Solidarności. Zobacz unikatowy film z kryzysu bydgoskiego.
rozwiń zwiń