Historia

Sprzedani Sowietom

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2009 10:14
Dla zachowania sojuszu z sowietami, alianci gotowi byli poświęcić suwerenność Polski.

Amerykańska publiczna telewizja PBS emituje trzy częściowy dokument o poświęcaniu niepodległości Polski przez aliantów, w celu zachowania sojuszu z ZSRR. Jego autorem jest znany historyk i dokumentalista Laurence Rees.

W środę wieczorem telewizja PBS wyemitowała na dwóch kanałach drugi odcinek filmu „World War II: Behind the Closed Doors” (II wojna światowa: za zamkniętymi drzwiami) obejmujący lata 1942-1944. Opowiada on m.in. o tuszowaniu prawdy o zbrodni w Katyniu, Powstaniu Warszawskim i konferencji w Teheranie między Churchillem, Rooseveltem i Stalinem, na której przywódcy USA i Wielkiej Brytanii zgodzili się na oddanie ZSRR wschodnich kresów przedwojennej Polski.

W filmie, zrealizowanym w koprodukcji z telewizją BCC i przy współpracy z Polską, wykorzystano mało znane materiały, m.in. z otwartych dopiero w latach 90. archiwów sowieckich, ukazujące wojnę z niemal nigdy nie spotykanej w USA polskiej perspektywy.

Laurence'a Reesa ujawnia m.in., że Winston Churchill znał od początku prawdę o Katyniu, ale nakazał, by jej publicznie nie rozgłaszać, a prezydent Franklin D. Roosevelt wysłał jednego z dyplomatów na placówkę na wyspę Samoa na Pacyfiku, aby nie rozpowiadał o sowieckiej zbrodni.

W poprzednim odcinku filmu opowiedziano o sojuszu między Trzecią Rzeszą a stalinowską Rosją, pakcie Ribbentrop-Mołotow i „czwartym rozbiorze” Polski we wrześniu 1939 r. - epizodach rzadko przypominanych w amerykańskich mediach.

Film skomponowano z autentycznych zdjęć i materiałów filmowych epoki oraz rekonstrukcji wydarzeń w wykonaniu aktorów. Wszystkie zdjęcia kręcono w Polsce.

(Tomasz Zalewski (PAP)/pepe)

 

Czytaj także

Churchill dawał łapówki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2008 09:46
Winston Churchill przekupił hiszpańskich generałów, by namówili generała Franco do odrzucenia koalicji z Hitlerem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na skraju III wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2008 10:25
Trzy lata po zakończeniu największego kataklizmu w historii, świat po raz kolejny stanął na krawędzi wojny, która tym razem mogła przerodzić się w konflikt nuklearny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moskwa: pokazać na obchodach Stalina, czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2010 08:58
W rosyjskich mediach dominującym tematem są niedzielne obchody 65. rocznicy zwycięstwa w drugiej wojnie światowej.
rozwiń zwiń