Historia

Ostatni komiks

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2009 15:00
Nowy komiks Papcia Chmiela nawiązuje do wydarzeń z czasów Powstania Warszawskiego. Tym albumem autor zamierza zakończyć przygodę z komiksem.

W Ogrodzie Różanym na murze okalającym Muzeum Powstania Warszawskiego Papcio Chmiel narysował Tytusa, Romka i A'Tomka jako harcerzy przenoszących pocztę polową.

"Ten mural to dla mnie osobista zemsta na Niemcach, mogłem się ucieszyć, że Tytus depcze flagę hitlerowską, tym bardziej, że niestety należę do pokolenia, które ma okupację wciąż przed oczami" - mówił dziennikarzom Henryk Chmielewski, uczestnik Powstania Warszawskiego.


Papcio Chmiel podkreśla, że długo zastanawiał się nad tym, jak połączyć wesołe przygody Tytusa z martyrologią. Praca nad muralem trwała -z przerwami - około dwóch tygodni.

 

''  

Papcio Chmiel. Źr. Wikipedia.

Papcio Chmiel namalował swoich bohaterów w tak zwanej pasiece, czyli głównym punkcie zbierania powstańczej poczty. "Pasieka składa się z uli, ule w Powstaniu to były skrzynki, a pszczoły - to harcerze. Na moim muralu Tytus właśnie dostał paczkę listów do rozniesienia -właśnie wybiega z pasieki na miasto. Tłem obrazu jest fragment palącego się miasta" - opowiadał.

Nestor polskiego komiksu uważa, że poprzez rysunek łatwiej zainteresować historia młode pokolenie

"Wyruszyłem do Powstania, mieliśmy z kolegami zdobywać Okęcie, ale Niemcy mnie schwytali. Całe szczęście, że schwytali mnie lotnicy, a nie SS-mani, czy żandarmeria. Byłem trzymany w kazamatach, a później używano mnie do robót budowalnych" - wspominał.

W Muzeum Powstania Warszawskiego swoje murale namalowali już między innymi: Grupa

''

Twożywo, Wilhelm Sasnal czy Andrzej Pągowski. Dyrektor muzeum Jan Ołdakowski podkreśla, że wśród artystów, którzy pozostawili swoje przesłanie młodemu pokoleniu nie mogło zabraknąć Papcia Chmiela.


Kilka dni temu ukazała się najnowsza książeczka z przygodami Tytusa, Romka i A'Tomka. Papcio Chmiel albumem o przygodach Tytusa w czasie Powstania Warszawskiego zamierza zakończyć przygodę z komiksem.

(Iar/pap/pd)

 

Czytaj także

Szare Szeregi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2008 15:30
W trakcie II wojny światowej polskie harcerstwo podjęło heroiczną służbę w obronie ojczyzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualny lot nad Warszawą

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2009 08:06
Wirtualny lot nad Warszawą z 1945 roku będzie atrakcją Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komiksowo o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2008 06:36
Magiczny płaszcz, biały Arab i bezdomne koty w najnowszym komiksie o Powstaniu Warszawskim.
rozwiń zwiń