Historia

Bezcenne taśmy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2009 05:42
Niepublikowane dotąd filmy, reportaże oraz materiały dokumentalne z lat 1938-46 można oglądać na płycie DVD.

W ramach obchodów 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej "Zaczęło się w Polsce" Filmoteka Narodowa wydała dokumenty zapisane na taśmie filmowej, które nigdy dotąd nie były pokazywane.

Zapisany na taśmach filmowych materiał przetrwał 70 lat. Dlatego niektóre fragmenty filmu często były nieczytelne, uszkodzone i musiały zostać odtworzone. Filmoteka Narodowa w tym celu utworzyła specjalny dział, który dokonał rekonstrukcji cyfrowej - podkreśla Tadeusz Kowalski dyrektor Filmoteki.


Materiały archiwalne zostały opatrzone komentarzem prof. Władysława Bartoszewskiego. Jak zaznacza Joanna Drzazga koordynator projektu, płyta zawiera wszystkie polskie materiały archiwalne z 1939 roku.

Płyta została tak pomyślana, żeby pokazać losy zwykłych ludzi w pierwszych dniach wojny. Dokumenty nie przedstawiają działań militarnych oraz politycznych, ale dramat ludzi w pierwszych dniach września 1939 roku. Joanna Jakacka koordynator projektu mówi, że filmy pokazują jak wyglądała stolica przed wojnną, w trakcie i po jej zakończeniu.

Na płycie znalazły się obrazy nakręcone w 1938 roku: "Warszawska niedziela" i Kronika Polskiej Agencji Telegraficznej. Po raz pierwszy będzie można oglądać też fragmenty nagrań z 1 września 1939 roku, to "Kronika oblężonej Warszawy" oraz reportaż amerykańskiego dziennikarza Juliena Bryana zatytułowany "Oblężenie".

DVD zatytułowane "Zaczęło się w Polsce" czyli pierwsze wydawnictwo z serii Edycji Specjalnej Filmoteki Narodowej trafi do liceów w Polsce i będzie stanowiło materiał edukacyjny.


IAR/Poźniak/K.P.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niezwykły pamiętnik

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2009 21:54
Wydano niezwykły pamiętnik z Powstania Warszawskiego
rozwiń zwiń