X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Brawurowa ucieczka

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2009 08:00
Ucieczka ORP Orzeł była jednym z pretekstów do zajęcia przez Sowietów Estonii.
Audio
ORP Orzeł w bazie Rosyth w Wielkiej Brytanii, początek 1940 roku
ORP "Orzeł" w bazie Rosyth w Wielkiej Brytanii, początek 1940 rokuFoto: NAC - domena publiczna

W nocy z 17 na 18 września 1939 roku jednostka, internowana przez działające pod naciskiem Niemiec władze Estonii, brawurowo opuściła nadbałtycką stolicę.

We wrześniu 1939 roku załoga "Orła" otrzymała zadanie patrolowania południowej części Bałtyku. 15 września okręt wpłynął do neutralnego portu w Tallinie. Na pokładzie znajdowało się 62 marynarzy, w tym 5 oficerów.


Jednym z członków załogi był porucznik Stanisław Pierzchlewski, którego relacja nagrana w czasie wojny zachowała się w archiwach Radia Wolna Europa. Nagranie jest tym cenniejsze, że ogromna większość marynarzy z "Orła" zginęła na jego pokładzie w 1940 roku. Pierzchlewski opowiada o przybyciu do Talina i podstępnym unieruchomieniu okrętu.


W nocy z 17 na 18 września polscy marynarze obezwładnili wartowników, przecięli cumy i "Orzeł" rozpoczął ucieczkę z portu w Tallinie. Po blisko miesiącu okręt dotarł do Anglii.

"Orzeł" służył jeszcze ponad siedem miesięcy. Na początku czerwca 1940 roku został zatopiony w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach w okolicach cieśniny Skagerrak. Stanisław Pierzchlewski zginął ponad trzy lata później na polskim niszczycielu ORP Orkan.

Ucieczka "Orła" została wykorzystana propagandowo przez sowietów, którzy oskarżyli Estonię o ułatwienie ucieczki. 27 września zatoną radziecki statek "Metallist" Następnego dnia miano ostrzelać statek „Pionier”. Incydenty zostały wykorzystane do zajęcia Estonii, która według ZSRS nie potrafiła sama „chronić swoich wód terytorialnych” Już po wojnie okazało się, że ataki na „Metalista” i „Pioniera” zostały przeprowadzone przez sowiecki okręt podwodny.

IAR/leo/dok./pd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bohaterom spod Wizny

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2009 11:00
Ta bitwa jest symbolem polskiej obrony w 1939 roku. W historii, kulturze i literaturze wymienia się ją, jako „polskie Termopile”.
rozwiń zwiń