Historia

Zobacz Piłsudskiego!

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 07:00
Odnaleziono niepublikowany fragment filmu dokumentalnego z Marszałkiem Józefem Piłsudskim.

Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości Archiwum Państwowe m.st. Warszawy prezentuje do tej pory niepublikowany fragment filmu dokumentalnego pt. "Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej”, ukazujący spotkanie marszałka Józefa Piłsudskiego z uczestnikami marszu w Kielcach w 1926 roku.

''  

Kadr z odnalezionego filmu. Źr. Archiwum Państwowe m.st. Warszawy.

Obraz został nakręcony przez Estończyków zaproszonych do udziału w tym wydarzeniu w ramach współpracy wojskowej między Polską i Estonią.  Oryginał trwa 30 minut i jest przechowywany w Estońskim Archiwum Filmowym w Tallinie.

 Fragment filmu można obejrzeć na stronie Archiwum Państwowego m.st. Warszawy

http://www.warszawa.ap.gov.pl/estonia-filmy.html


Na stronie Archiwum Państwowego m.st. Warszawy można obejrzeć także inne filmy dotyczące relacji polsko – estońskich w dwudziestoleciu międzywojennym, miedzy innymi ukazujące: wizytę prezydenta Polski Ignacego Mościckiego w Tallinie w 1930 r., pobyt delegacji Polski w Estonii w 1934 r. oraz wizytę głowy państwa estońskiego, Konstantina Pätsa w Polsce w 1935 roku.

Prezentacja filmów odbywa się w ramach dwuletniej współpracy Archiwum Państwowego m.st. Warszawy i Archiwów Państwowych Estonii mającej na celu wymianę doświadczeń w dziedzinie archiwistyki oraz pokazy wystaw przybliżających relacje, kulturę i historię obu krajów.

W 2007 r. w trzech największych miastach Estonii: Tallinie, Tartu i Pärnu, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy zaprezentowało wystawę dawnych kart pocztowych Warszawy pt. „Pozdrowienia z Warszawy”; w sierpniu 2008 r. Archiwa Państwowe Estonii przygotowały na podstawie estońskich i polskich materiałów archiwalnych ekspozycję pt. „Trzy Lwy i Biały Orzeł. Relacje estońsko-polskie w latach 1919-1939” pokazaną w Archiwum Państwowym m.st. Warszawy i Muzeum Historycznym m.st. Warszawy; we wrześniu 2009 r. w siedzibie Archiwów Państwowych Estonii w Tallinie otwarto wystawę Archiwum Państwowego m.st. Warszawy pt. „Wykonywa się fotografie... Znani i nieznani w obiektywie warszawskich fotografów z II połowy XIX wieku”.

Czytaj także

„11 Dzielnych Ludzi”

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2008 14:27
Narodowe Centrum Kultury przygotowało specjalną kampanię pod tytułem „11 Dzielnych Ludzi”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komendant w Warszawie, czyli do trzech razy sztuka

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2008 11:48
Tylko kilka wtajemniczonych osób wiedziało o przybyciu Piłsudskiego do stolicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kostiuchnówka

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2008 09:55
Niepodległość Polski nie byłaby możliwa bez czynu zbrojnego żołnierzy Legionów i patriotów skupionych wokół Józefa Piłsudskiego...
rozwiń zwiń