Historia

Internetowa Fototeka

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2009 06:56
Ponad 20 tysięcy fotosów z niemal całej historii polskiego kina można obejrzeć w internecie.

Ruszyła Fototeka Filmoteki Narodowej. Na witrynie internetowej fototeka.fn.org.pl  można obejrzeć ponad 20 tysięcy fotosów z niemal całej historii polskiego kina.

To często unikalne zdjęcia. Niektóre przez kilkadziesiąt lat leżały w archiwach w formie odbitek i negatywów. Teraz opracowane i ocyfrowane - obejrzeć może każdy. To wspaniała okazja, aby poznać historię polskiego kina - mówi Grzegorz Balski z Filmoteki Narodowej.

 Zdjęcia to nie tylko kadry z filmów. Na witrynie znalazły się też fotografie z planów filmowych, pokazujących historię powstawania dzieł polskiego kina. Znajdziemy tutaj znane twarze wybitnych polskich aktórów - zachęca do odwiedzenia strony Grzegorz Balski.

 Jak tłumaczy Justyna Jabłońska z Filmoteki Narodowej - witryna nie jest po prostu archiwum zdjęć. Wysposażona jest w specjalną wyszukiwarkę, dzięki której znajdziemy konkretnego, aktora, reżysera, miejce i scenę.


Serwis jest przeznaczony nie tylko dla kinomanów, ale także dla wydawnictw prasowych, książkowych, multimedialnych, producentów filmowych i instytucji. Zdjęcia umieszczone na witrynie można wykorzystać po zapłaceniu praw autorskich. Na witrynie znajduje się około 10 procent liczącego ponad 200 tysięcy zdjęć, zbioru Filmoteki Narodowej. Witryna będzie uzupełniana o kolejne zdjęcia.

Informacyjna Agencja Radiowa/ Paweł Buszko/Iwona Dydlińska

Czytaj także

Niemoralne kino Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2008 18:00
Do jednego z pierwszych ataków na przemysł filmowy doszło w 1916 roku, kiedy kościół potępił film Burtona L. Kinga „Power of the Cross”.
rozwiń zwiń