Historia

Wieluń - to tu zaczęła się II wojna

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 06:50
– Nie było żadnych racjonalnych powodów, by zniszczyć zupełnie bezbronne i nieufortyfikowane miasto – mówił w Polskim Radiu Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, o nalocie, który stał się początkiem wojny totalnej lat 1939-1945.
Audio
  • Bombardowanie Wielunia – symbol niemieckiego okrucieństwa. (PR, 2.09.2014)
Zbombardowane centrum Wielunia, wrzesień 1939
Zbombardowane centrum Wielunia, wrzesień 1939Foto: Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu/Wikimedia Commons/dp

Wieluń pierwszy padł ofiarą hitlerowskiej agresji. Tutaj eksplodowały pierwsze bomby II wojny światowej. Tutaj padły pierwsze serie z karabinów maszynowych. 1 września 1939 o godz. 4.40 śpiące miasto zaatakowało czternaście samolotów z czarnymi krzyżami. Nalotów dokonywały eskadry z kilku lotnisk zlokalizowanych na terenie Śląska Opolskiego.

– Pierwszymi ofiarami II wojny światowej byli chorzy ze szpitala Wszystkich Świętych w Wieluniu – powiedział prof. Tadeusz Olejnik, historyk, długoletni dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, zwracając uwagę, że pierwsze działania wojenne na terenie polski miały miejsce już o godz. 4.30.

Dr Grzegorz Bębnik, historyk, pracownik katowickiego oddziału IPN, twierdzi jednak, że zgodnie z dziennikiem bojowym dywizjonu, który pierwszy zrzucił bomby na Wieluń, właściwą godziną nalotu na to miasto jest 5.40.

W godzinach przedpołudniowych 1 września Wieluń leżał już w gruzach. Prof. Witold Kulesza, prawnik, w latach 2000-2006 dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, przypomniał, że był to atak na uśpione, niebronione miasto. – W raporcie niemieckich lotników biorących udział w nalocie czytamy: "nie zaobserwowaliśmy żadnego wroga" – wyjaśniał prof. Kulesza.

Czy rzeczywiście II wojna rozpoczęła się w Wieluniu? Czy bombardowanie miasta było zbrodnią wojenną? W przygotowanych przez Bartosza Panka "Opowieściach o zmroku" mówili o tym historycy i ocaleni mieszkańcy.

Z kolei prof. Paweł Wieczorkiewicz w audycji "Postacie i wydarzenia II wojny światowej" wyjaśniał, dlaczego to późniejszy o dwie minuty atak pancernika Schleswig-Holstein stał się symbolem początku najtragiczniejszego konfliktu XX wieku.

mc/im

Czytaj także

"Schleswig-Holstein" z "przyjacielską" wizytą w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2023 05:45
Oficjalnie przybył po to, by jego załoga mogła złożyć hołd poległym w sierpniu 1914 roku marynarzom zatopionego krążownika "Magdeburg", pochowanym na cmentarzu w Gdańsku. 25 sierpnia 1939 pancernik "Schleswig-Holstein" zawinął do Zatoki Gdańskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

1 września 1939 roku Hitler nie dążył do globalnego konfliktu...

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 14:00
- Liczył na lokalną wojnę z Polską. Na szczęście jego przewidywania się nie sprawdziły. Nasi sojusznicy, Francja oraz Wielka Brytania, wywiązali się formalnie z umów i wypowiedzieli Niemcom wojnę, choć nie poszła za tym realna interwencja wojskowa - wyjaśniał w Dwójce historyk, prof. Stanisław Jaczyński.
rozwiń zwiń