Historia

525 lat Kaplicy Sykstyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2008 14:03
"Kto nie widział Kaplicy Sykstyńskiej ten nie może mieć pojęcia do czego zdolny jest jeden człowiek"

"Kto nie widział Kaplicy Sykstyńskiej ten nie może mieć pojęcia do czego zdolny jest jeden człowiek" tak swoje wrażenia "ze spotkania" ze znaną na całym świecie papieską kaplicą w Pałacu Watykańskim relacjonował Goethe. Do dnia dzisiejszego miejsce spotkań kolegium kardynalskiego i wyborów papieży, zachwyca w podobny sposób.

Kaplica Sykstyńska budowana była w latach 1475-1483 z fundacji papieża Sykstusa IV. Otwarto ją 525 lat temu. Jest to prostokątne pomieszczenie o długości 40,93 m, szerokości 13,41 i wysokości 20,70 m. Całość przykrywa sklepienie kolebkowe z lunetami. Wewnątrz ściany i sufit Kaplicy zdobią freski. Najstarsze wykonane zostały przez artystów z Toskanii i Umbrii. Określane są często nazwą Stara Sykstyna, dla odróżnienia od fresków zdobiących sufit - namalowanych przez Michała Anioła – nazywanych Nową Sykstyną.
Sam artysta w taki sposób relacjonował swoją pracę: „Jako że maluję cały powykręcany, dorobiłem się wola... Muszę zadzierać głowę, boli mnie kark, w plecy jakbym miał wbity orli pazur... Podczas gdy ociekająca z pędzla farba przepiękną mozaiką pokrywa moją twarz" .
Od początku kaplica była przeznaczona na ważniejsze uroczystości kościelne.

POSŁUCHAJ W audycji z cyklu „Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" w Programie 2 Polskiego Radia gośćmi Hanny Marii Gizy były prof. Iwona Szmelter i Grażyna Bastek. (46,88 MB)

(mz)

Czytaj także

Google odbudował Rzym

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2008 15:18
Na razie, oczywiście, tylko w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starożytności wracają do domu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2008 12:26
W listopadzie ponownie stało się głośno o sprawie własności starożytnych artefaktów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilczyca kapitolińska jest młodsza

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2008 07:55
Jak sugerują najnowsze badania, symbol Rzymu może pochodzic ze średniowiecza.
rozwiń zwiń