Historia

Łysy jedzie do Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 16:04
Historia wyjazdów na paradę do Moskwy zaczęła się od wojny Wałęsy z Oleksym.

W kwietniu 1995 roku przez Polskę przetoczyła się fala dyskusji na temat wyjazdu do stolicy Rosji ówczesnego premiera  Józefa Oleksego który, wbrew woli prezydenta Lecha Wałęsy zdecydował się na udział  w oficjalnych obchodach pięćdziesiątej rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Ówczesny rzecznik prezydenta oświadczył, że premier nie ma prawa reprezentować w Moskwie państwa polskiego i może tam jechać jedynie jako osooba prywatna. Urzędnicy z kancelarii Wałęsy uznali, że jedyną osobą władną reprezentować Polskę jest minister spraw  zagranicznych. Ówczesny szef tego resortu - Władysław Bartoszewski -  poparł wówczas premiera Oleksego.

Tymczasem Lech Wałęsa groził rozwiązaniem sejmu, a na antenie Polskiego Radia mówił o Targowicy i zapowiadał, że postawi Oleksego przed Trybunałem Stanu. Ostatecznie w Moskwie prezydenta reprezentował jego minister Andrzej Zakrzewski, a Oleksy występował w imieniu rządu.

POSŁUCHAJ AUDYCJI MICHAŁA NOGASIA I WOJCIECHA WŁODARCZYKA Z CYKLU "TYM ŻYŁ ŚWIAT" O WIZYCIE OLEKSEGO W MOSKWIE

W czasie kiedy w Moskwie świętowano rocznicę zakończenia II wojny światowej rosyjska armia kończyła krwawą pacyfikację Czeczenii. Kazik Staszewski napisał wówczas utwór „Łysy jedzie do Moskwy”.  Po latach, w jednym z wywiadów mówił Mikołajowi Lizutowi, że piosenka  […] „była reakcją na wyjazd premiera Oleksego na defiladę zwycięstwa do Rosji. Informacja o tym znalazła się na tej samej stronie w gazecie co korespondencja z wkroczenia rosyjskich wojsk do Groznego. Wizyta Oleksego w Moskwie była dla mnie ewidentnym skandalem”.

Z kolei były premier w rozmowie z Aleksandrą Pawlicką na łamach „Przekroju” mówił: „W maju 1995 roku jechałem na obchody 50 lecia pokonania faszyzmu. To tak jakby Kazik sprzeciwiał się uczczeniu pamięci 600 tysięcy poległych w II wojnie polskich żołnierzy. Nie trafił zupełnie, wpisał się w nurt mojego konfliktu z Wałęsą, usługując rzecz jasna prezydentowi. Myślę, że po latach powinien pod moim adresem wyśpiewać piosenkę z uznaniem za moją postawę.

(p.d)
 

POSŁUCHAJ PIOSENKI KAZIKA

Czytaj także

Brutalne pobicie działaczy Solidarności, czyli prowokacja bydgoska

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 05:43
19 marca 1981 roku funkcjonariusze jednostek specjalnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Milicji Obywatelskiej w Bydgoszczy pobili działaczy Solidarności. Zobacz unikatowy film z kryzysu bydgoskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stalin w 3D

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2010 13:24
Zestaw nagrodowy Pułkownicy Zwycięstwa, składa się z 18 medali.
rozwiń zwiń