X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

O historii inaczej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2009 13:22
Przedstawjanie historii nie musi być nudne. Przekonał się o tym każdy, kto odwiedził Targi Książki Historycznej.
Audio

XVIII Targi Książki Historycznej obfitowały w niezwykłe atrakcje. Każdy ze zwiedzających mógł na Zamku Królewskim w Warszawie znaleźć coś dla siebie. Niekoniecznie musiały być to książki.

Obok licznych stoisk z przeróżnymi publikacjami z jednego miejsca dobiegały przeraźliwe dźwięki morderczych walk. Takie odgłosy dawało się usłyszeć ze stanowiska producentów gier komputerowych, którzy po raz pierwszy pojawili się na Targach. Maciej Litwiniec z firmy CD Projekt przyznaje, że zainteresowanie zwiedzających grami jest nadspodziewanie duże.


Komputerowo i filmowo

Dobrym przykładem łączenia przyjemności z grania z lekcją historii była prezentacja gry "Ogniem i mieczem", którą współtworzył Jacek Komuda. Komuda to znany autor powieści i opowiadań historycznych, osadzonych w realiach XVII wieku. Gra ukaże się w sklepach 4 grudnia.

Z wizyty na Targach mogą być też zadowoleni wielbiciele filmów. Ewa Cieślak z wydawnictwa Bellona, które współorganizuje Targi, zaznacza, że w tym roku wybór filmów jest niezwykle bogaty.

Pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Niektórzy specjalnie przyjeżdżają na Targi by zobaczyć prezentowane tu filmy. Często sale rezerwowane są też dla dużych grup - takich, jak wycieczki szkolne.

Nie narzekają też sami wydawcy książek. Każdy z nich musi zapłacić organizatorom Targów około 1800 złotych za wystawienie tutaj swoich książek. To o 20 procent więcej w porównaniu z zeszłym rokiem. Jednak szef gdańskiego wydawnictwa "Finna" Andrzej Ryba przekonuje, że warto ponieść te koszty, by wziąć udział w tego rodzaju imprezie.

Andrzej Ryba wystawił w Arkadach Kubickiego dwie książki objęte patronatem medialnym Polskiego Radia - wspomnienia Kazimierza Leskiego "Życie niewłaściwie urozmaicone" oraz "Patrole Orła" Eryka Sopoćko.

 Grupy rekonstrukcyjne

''  

Rekonstrukcja bitwy o Berlin na terenie Twierdzy Modlin. Źr.Wikipedia

Targi książki to również doskonała okazja do zaprezentowania się grup rekonstrukcyjnych.  Dzięki nim ożyła historia przed Arkadami Kubickiego, gdzie polscy żołnierze starli się z bolszewikami. Wynik starcia był oczywiście taki sam jak w 1920 roku, a więc zwycięstwo Polaków.

Na Zamku Królewskim w pełnym umundurowaniu wystąpili również powstańcy styczniowi, Kozacy, legioniści Piłsudskiego i żołnierze września 1939 roku. Można też było zobaczyć osoby we współczesnych mundurach polskich jednostek specjalnych.

 

 Grupy rekonstrukcyjne tworzy głównie młodzież szkolna oraz pasjonaci historii. Jednym z takich pasjonatów jest Bartosz Bednarczyk komendant Hufca ZHP Radom - miasto.

Na Targach można było również zobaczyć prezentacje multimedialne dotyczące Powstania Styczniowego, Wojny Polsko-Bolszewickiej oraz działań Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego pod dowództwem majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala". Materiały nakręcono podczas widowisk plenerowych organizowanych przez Radomską Grupę Rekonstrukcji Historycznej i Hufiec ZHP Radom.

''  

Wikingowie z Bielska Białej. źr.Wikipedia.

Tramwajem przez Warszawę

Uczestnicy XVIII Targów Książki Historycznej mogli też dostać się na imprezę zabytkowym tramwajem. Specjalny pojazd wywołał niemałe zamieszanie na warszawskich torach.
W samym tramwaju czekał na pasażerów Romuald Morawski z Muzeum Historycznego Warszawy. W trakcie jazdy opowiadał o dziejach stolicy i Zamku Królewskiego.

Wielu pasażerom bardzo podoba się ta idea. Niektórzy zaplanowali tego rodzaju wędrówkę z historią już wcześniej, a inni po prostu załapali się na darmową przejażdżkę.

Nie wszyscy podróżni byli jednak mile widziani. Wystąpienie historyka zostało bowiem przerwane przez jednego z pasażerów.

Tramwaj kursował po stolicy na trasie między placem Narutowicza a Dworcem Wileńskim. Targi

Rycerze i antykwariusze

Zakończeniu Targów towarzyszył najazd rycerzy. Był to pokaz walk "Chorągwi Rycerstwa Ziemi Zakroczymskiej". Na czele tej 20-osobowej grupy rodem ze średniowiecza przybył Marek Borowski.

  

''  

Jedna z książek nagrodzonych nagrodą KLIO.

Tymczasem wielbiciele starszych publikacji, listów, ikonografii czy cennych autografów mogli wziąć udział w II Aukcji Antykwarycznej. Właściciel antykwariatu "Antologia" Janusz Głowacki powiedział IAR, że najdroższą pozycją był dziś rękopis opowiadania Marka Hłaski, opublikowany w 1958 roku w tomie pod tytułem "Cmentarze. Następny do raju". Cena wywoławcza rękopisu to 15 tysięcy złotych.

Na aukcji można też było znaleźć pozycje zdecydowanie tańsze.

Organizatorzy szacują, że w ciągu czterech dni do Arkad Kubickiego przybyło 15 tysięcy osób. W przyszłym roku Targi również odbędą się na Zamku Królewskim w Warszawie.  Dyrektor imprezy Waldemar Michalski nie krył zadowolenia.

Informacyjna Agencja Radiowa/Marcin Nowak/to/Iwona Bydlińska/Maria Orzechowska


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Enigma" - czas polskich kryptologów

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2007 10:32
Złamanie szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma” uznawane jest za jedną z największych zagadek II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyczne gdybanie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2010 07:15
Cudowne ozdrowienie Piłsudskiego w 1935 roku prowadzi do ocalenia Polski i zmiany całej historii XX wieku.
rozwiń zwiń