Historia

Znikające statki

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 15:16
Około stu szwedzkich marynarzy zaginęło na Bałtyku.

Sztokholmski dziennik „Dagens Nyheter" zamieścił artykuł na temat zaginionych szwedzkich statków kursujących w latach "zimnej wojny" między Polską a Szwecją. Wraz ze statkami zaginęło około stu szwedzkich marynarzy.

Jednym z zaginionych statków był "Sten Sture". Ani jednostka, ani jej 18 osobowa załoga nie dotarli w styczniu 1947 roku do kraju po opuszczeniu Gdańska. Uznano, że statek wpłynął na minę koło duńskiego Bornholmu. Jednak w 1997 roku znaleziono jego wrak niedaleko Gdańska.

Autorki artykułu w dzienniku „Dagens Nyheter" podkreślają, że polskie władze nie poinformowały o tym wówczas oficjalnie strony szwedzkiej. Nawet IPN, który w 2002 roku, na wniosek Szwedów, podjął śledztwo w sprawie statków, nie uwzględnił faktu znalezienia wraku.

POSŁCHAJ KORESPONDENCJI ZE SZTOKHOLMU


 Autorki publikacji twierdzą, że strona szwedzka ma informacje, iż załogi zaginionych statków uczestniczyły w tajnych przerzutach środków finansowych do Polski na działalność antyreżimową i wywoziły do Szwecji osoby zagrożone. Z tego powodu Szwedzi podejrzewają, że zaginięcia statków i ich załóg były wynikiem działań władz radzieckich i polskich.

Michał Haykowski, Sztokholm/OK

Czytaj także

Statek szpiegowski

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2008 10:00
Strach przed komunistami doprowadziła do... wykrycia ładunku szynki i drobnicy zamiast bomby atomowej...
rozwiń zwiń