Historia

Morowe panny

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2010 14:00
Muzeum Powstania Warszawskiego ogłosiło konkurs na komiks, którego bohaterkami mają być kobiety.

Hasło konkursu to "Morowe panny". Prace można nadsyłać do 1 października.

 Konkurs organizowany jest już po raz czwarty, od ubiegłego roku ma on charakter międzynarodowy.

"W tym roku chcemy zapytać o coś, o co jeszcze nie pytaliśmy - co z kobietami w Powstaniu Warszawskim?" - mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Zwrócił on uwagę, że w Powstaniu udzielały się nie tylko sanitariuszki czy łączniczki. "Warto pamiętać także np. o matkach, których synowie szli walczyć w Powstaniu" - podkreślił.

W tegorocznej edycji konkursu do grona jury zaproszono dwie kobiety - ilustratorkę Agatę Nowicką "Endo" oraz dziennikarkę Karolinę Korwin-Piotrowską.

Powstańczy 

Powstańczy ślub. źr wikipedia.

"Mieszkam w domu, w którego piwnicach, w czasie Powstania przechowywana była broń, do tej pory widać na fasadzie ślady po kulach. Żyję z tym na co dzień, ale kiedy przychodzi lato i zbliża się rocznica wybuchu Powstania to robi się bardzo nostalgicznie, sentymentalnie. Wtedy zawsze zastanawiam się, czy ja też byłabym taką morową panną walczącą w Powstaniu? (...) To temat, od którego nie potrafię się uwolnić" - mówiła Nowicka.

Korwin-Piotrowska, której ojciec walczył w Powstaniu Warszawskim, wspominała, że często pytała go, jak się wówczas żyło. "Pamiętam takie zdanie, które powiedział: że nigdy później w swoim życiu nie widział tylu pięknych osób na metrze kwadratowym. Że ci ludzie wydawali mu się przepiękni, a te dziewczyny... Był wyraźnie rozmarzony" - wspominała.

"W konkursie skupiono się wreszcie na kobietach (...), bo ich rola w Powstaniu do tej pory jest niedoceniona, niezbadana. Przecież nie jest to rola tylko łączniczek i sanitariuszek, ale też kobiet cywilnych, które wspierały powstańców. (...) To są te wszystkie kobiety, które próbowały jakoś w tych czasach funkcjonować - gotowały, brały szybkie śluby, bo nie wiedziały czy następnego dnia jeszcze będą istnieć, rodziły dzieci, wychowywały je i musiały je chronić" - mówiła Korwin-Piotrowska.

Ogłoszenie wyników konkursu ma nastąpić ok. 15 listopada. I nagroda w konkursie wynosi 2 tys. euro brutto. II nagroda - 1200 euro brutto, III nagroda - 800 euro brutto.

Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest Przemek "Trust" Truściński, honorowym przewodniczącym jury - Henryk Chmielewski "Papcio Chmiel".

W skład jury wchodzą również Tomasz Kołodziejczak, Krzysztof Gawronkiewicz, Szymon Holcman, Jakub Rebelka, Rafał Skarżycki, Katarzyna Utracka, Mirosław Urbaniak "Miras" - zwycięzca konkursu w roku 2009.

Czytaj także

Szare Szeregi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2008 15:30
W trakcie II wojny światowej polskie harcerstwo podjęło heroiczną służbę w obronie ojczyzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni komiks

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2009 15:00
Nowy komiks Papcia Chmiela nawiązuje do wydarzeń z czasów Powstania Warszawskiego. Tym albumem autor zamierza zakończyć przygodę z komiksem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ofiara

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010 07:00
Ukazał się kolejny komiks z cyklu "Epizody z Auschwitz. Tym razem opowiada o ojcu Maksymilianie Kolbe, który oddał swoje życie za współwięźnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liberatorem nad Warszawą

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2010 07:00
Już wkrótce będzie można się wybrać w wirtualny lot po powstańczej stolicy.
rozwiń zwiń