Historia

Zakochani niszczą Wielki Mur Chiński

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2010 07:00
Kochankowie wykuwają na nim swe wyznania, kolekcjonerzy pamiątek wyjmują z niego cegły.

Wielki Mur Chiński co roku wielokrotnie pada ofiarą aktów wandalizmu. Sąd w mieście Hohot w Północnych Chinach skazał na karę trzech lat więzienia dwóch mężczyzn, którzy naruszyli konstrukcję Wielkiego Muru, szukając w nim złota.

Angielskojęzyczny dziennik „China Daily" podaje, że mężczyźni o nazwiskach Zhang i Tian to dyrektorzy jednej z firm górniczych działających w stolicy Mongolii Wewnętrznej, mieście Hohot. Firma ta jesienią ubiegłego roku poszukiwała złota przy Wielkim Murze. W tym celu w starożytnej budowli wykuto otwory. Wokół Muru prowadzono także nielegalne prace wykopaliskowe. Zniszczeniu uległ fragment Wielkiego Muru wybudowany za panowania dynastii Qing, około 200 lat przed Chrystusem. Sąd w mieście Hohot skazał obydwu mężczyzn na karę 3 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata. Firma górnicza zapłacić ma także 100000 juanów kary. To równowartość 15. 000 dolarów amerykańskich.

 

Czytaj także

W poszukiwaniu tożsamości Chińczyków

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2008 16:49
Niewiele jest narodów na świecie, których kultura jest na tyle stara, że dyskutując o jej powstaniu można co najwyżej podać przybliżone ramy czasowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biali Chińczycy sprzed 4000 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2010 02:06
Pośrodku wysuszonej pustyni Takla Makan na północy Tybetu (dziś autonomiczny rejon Xingjang) chińscy archeolodzy odnaleźli niezwykły cmentarz. Ludzie, którzy go stworzyli, zmarli 4000 lat temu, ale ich ciała zachowały się znakomicie do dzisiaj.
rozwiń zwiń