Historia

Moskwa nie będzie stolicą

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 08:00
Czy Kreml przestanie być siedzibą prezydenta?

Nowa dyrektor moskiewskiego Muzeum Architektury Irina Krobjina przedstawiła szereg pomysłów na ratowanie zabytków architektury w Moskwie; jednym z nich jest przesiedlenie prezydenta Rosji i jego współpracowników z Kremla w kierunku Szeremietiewa.

Rosyjskie media relacjonują w czwartek wywiad nowej szefowej Muzeum dla dziennika "Moskowskij Komsomolec". Krobjina, która sama jest architektem i historykiem, uważa, że w celu zachowania historycznego i kulturowego oblicza Moskwy niezbędne są radykalne posunięcia. Niektórzy architekci przebąkują nawet o przeniesieniu gdzie indziej stolicy i dyrektorka moskiewskiego muzeum w pełni się z nimi zgadza - piszą media.

Na dziś Krobjina ma natomiast takie propozycje: nałożyć moratorium na rozbiórkę historycznej zabudowy w granicach Pierścienia Sadowego (Sadowoje Kolco - rodzaj obwodnicy w śródmieściu, w XVI wieku stanowiło granicę miasta). Ograniczyć ruch w centrum miasta wprowadzając - na wzór Londynu - płatny przejazd.

Następnie - co byłoby zdaniem dyrektorki moskiewskiego muzeum ideałem - przeprowadzka bliżej Szeremietiewa gospodarzy Kremla, w ślad za którymi, jak mówi, "pociągnęłaby administracja i wszystkie organizacje, duszą i ciałem ciążące ku najwyższym władzom".

Historyczne miasto Moskwa powinno pełnić funkcje kulturalne, socjalne i turystyczne na najwyższym poziomie - uważa szefowa Muzeum Architektury, która uważa, iż jedynie zdecydowane działania pozwolą pozostać stolicy Rosji zjawiskiem niepowtarzalnym.

Zobacz więcej na temat: Kreml Londyn Moskwa Rosja

Czytaj także

KLCW: Kreml moskiewski

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2009 02:55
14 marca 2009, godz. 16:05
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka parada w Moskwie jednak bez Stalina

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2010 14:29
W czasie obchodów 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w Moskwie nie zostaną rozwieszone plakaty z Józefem Stalinem. Plany stołecznych władz wywoływały ogromne kontrowersje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co sądzą Rosjanie o Polakach i o Katyniu? Sondaże

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 21:39
Rosjanie mają bardzo zróżnicowany stosunek do sprawy Katynia. Z badań ośrodka analitycznego "Levada - Centr" wynika , że 43 procent Rosjan słyszało o rozstrzelaniu polskich oficerów w Katyniu i aż 47 procent nie słyszało o tej tragedii.
rozwiń zwiń