Historia

Wenecja i jej niejasne początki

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 05:45
‒ Już od zarania swego istnienia Wenecja fascynowała każdego, kto stanął na jej ziemi ‒ mówiła historyczka prof. Danuta Qurini-Popławskana antenie Polskiego Radia. Kiedy jednak tak naprawdę założono to jedno z najbardziej znanych na świecie miast?
Wenecja  Hartmann Schedel, 1493 rok.
"Wenecja" ‒ Hartmann Schedel, 1493 rok.Foto: Wikimedia Commons

Legendarne początki

Chociaż nie zachowały się żadne historyczne źródła mówiące o założeniu Wenecji, dwie połączone ze sobą legendy mówią, że miasto mogło powstać jeszcze w V wieku.

Według tradycji historia Wenecji zaczyna się od założenia miasta w południe 25 marca 421 roku przez władze Padwy. Ukształtowanie terenu przyszłej Wenecji wydawało się niezwykle korzystne, aby stworzyć nowy punkt handlowy w północnej części Włoch.

We wczesnym średniowieczu miasto rozciągało się na około 118 wysp. Z biegiem lat, w celu usprawnienia komunikacji i zwiększenia powierzchni miasta, zaczęto zasypywać przerwy między nimi. Dzisiejsza Wenecja zajmuje niewiele ponad trzydzieści wysp. ‒ To miasto powstało na wodzie i zostało tej wodzie wykradzione ‒ powiedziała autorka książek podróżniczych Agnieszka Masternak w audycji "Wenecja ‒ miasto na wodzie".

Posłuchaj
61:14 wenecja_miasto_na_wodzie.mp3 Audycja "Wenecja ‒ miasto na wodzie" z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego". Gośćmi Hanny Marii Gizy były prof. Danuta Qurini-Popławska i Agnieszka Masternak. (PR, 07.08.2010)

W legendzie o powstaniu Wenecji z wątkiem handlowym splata się opowieść o świętym Jakubie. Według wierzeń pierwsza osada w Wenecji powstała 25 marca 421 roku. Był to dzień konsekracji kościoła Świętego Jakuba Większego, znajdującego się nad brzegiem słynnego Canale Grande ‒ głównej weneckiej arterii. Jednak, jak sugerują ustalenia historyków, początków miasta nie można łączyć z poświęceniem wspomnianej świątyni, która powstała najprawdopodobniej dopiero pod koniec XI wieku.

Legenda wobec historii

Historyczka prof. Danuta Qurini-Popławska w audycji Hanny Marii Gizy wskazała, że pierwsze wzmianki o Wenecji pochodzą z V wieku, ale nie są one równoznaczne z powstaniem miasta. ‒ Grupa ludzi, uciekająca przed najazdem Hunów, udała się na otaczające stały ląd wyspy, tym samym dając początek najpierw miastu, później tworowi administracyjno-prawnemu, a w rezultacie całemu państwu.

Historycy są skłonni wskazać VI wiek jako czas, w którym mogło zostać założone miasto. Zdecydowanie łatwiej wskazać okres, w którym powstało Księstwo Weneckie. ‒ Gorliwi badacze historii Wenecji pragnęliby widzieć założenie miasta w 421 roku. Bardzo by chcieli, aby potwierdziła się tradycja, tzn. założenie Księstwa Weneckiego w V wieku. Ja wypowiadałabym się raczej za przedziałem od 820 do 828 roku ‒ oceniła badaczka. 

Do przełomu XI i XII wieku Wenecja była zależna od cesarstwa bizantyjskiego. Większością Półwyspu Apenińskiego do 774 rządziły germańskie ludy. ‒ Longobardowie to dzikie plemię, które nie było schrystianizowane, więc Wenecjanie czuli się bardziej związani z chrześcijańskim Bizancjum i Grekami  ‒ opowiadała prof. Danuta Qurini-Popławska.

‒ Fenomen Wenecji polega na szczególnych założeniach urbanistycznych, pięknej, niepowtarzalnej architekturze wkomponowanej w ukształtowanie geograficzne, w morze i wyspy ‒ wskazała historyczka. Miasto, mające tak małe terytorium i niewielką liczbę ludności, w przyszłości bezprecedensowo miało przekształcić się w potężne imperium handlowo-militarne.

WP

Czytaj także

Przeklęta krucjata. Pierwszy upadek Konstantynopola

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 05:40
12 kwietnia 1204 roku rycerze IV wyprawy krzyżowej zdobyli i splądrowali Konstantynopol. Zdobycie chrześcijańskiej stolicy przez chrześcijan zjednoczonych pod hasłem odbicia miasta Chrystusa było kataklizmem na skalę kosmiczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Giuseppe Garibaldi – legendarny bojownik o wolność

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 05:50
2 czerwca 1882 zmarł Giuseppe Garibaldi. Bohater dwóch kontynentów, którego nazywano niekoronowanym królem ludów. Przez czterdzieści lat wspierał różne narodowościowo-wyzwoleńcze kampanie wojenne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda, czas, wyspa. Dlaczego Wenecja skrada nasze serce?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 00:17
- Co roku ukazuje się przynajmniej jedna książka po angielsku o Wenecji. Co druga publikacja o tym mieście jest bestsellerem, co jest zdumiewające - mówi Ewa Górniak-Morgan autorka książki "Venice My Love".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karnawał w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 22:31
Karnawał od trzystu lat kojarzy się z Wenecją. Czy słusznie? Magda i Sergiusz z ekipy Dziecka w drodze, wybierają się do Wenecji, by sprawdzić jak bawi się "Stara Dama" i czy warto jest jechać do Perły Adriatyku z dzieckiem.
rozwiń zwiń