Historia

Podlaskie. Podczas wypoczynku odnalazł średniowieczny miecz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2022 05:40
Podczas rekreacyjnego nurkowania pracownik Muzeum Wojska w Białymstoku natrafił na wikiński miecz. Zdaniem ekspertów broń może mieć więcej niż 1000 lat. - To rzecz bezcenna z punktu widzenia naszego regionu - stwierdził dyrektor muzeum Robert Sadowski
Miecz odnaleziony przez pracownika Muzeum Wojska w Białymstoku
Miecz odnaleziony przez pracownika Muzeum Wojska w BiałymstokuFoto: PAP/Artur Reszko

Raz na 40 lat

Cenny zabytkowy przedmiot został odnaleziony przez Szczepana Skibickiego – pracownika Muzeum Wojska w Białymstoku.

- Natknąłem się na ten artefakt podczas urlopu. Od razu wiedziałem, co to jest, bo ten kształt nie pozostawiał złudzeń. Było widać, że jest to miecz z IX-X wieku. Należało go wydobyć, bo jego dalsze przebywanie w tym miejscu groziło zniszczeniem – powiedział szczęśliwy znalazca podczas konferencji prasowej zorganizowanej w białostockim muzeum.

Nie jest to pierwsze tego typu znalezisko, które trafiło do tego muzeum. Poprzedni raz wydarzyło się to cztery dekady temu.

- Takie cuda zdarzają się w muzeum raz na 40 lat, bowiem ponad 40 lat temu, przy pogłębianiu rzeki Supraśl (…) też odnaleziono miecz wczesnośredniowieczny, z XI wieku, który do tej pory znajduje się w naszych zbiorach - mówił dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

"Rzecz bezcenna"

Znalezisko w pierwszej kolejności zostało zgłoszone do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Prof. Małgorzata Dajnowicz, Podlaska Konserwator Zabytków, przypomniała, że "przypadkowo znaleziony przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, że jest on zabytkiem archeologicznym, znalazca jest obowiązany, przy użyciu dostępnych środków, zabezpieczyć i oznakować miejsce jego znaleziska oraz niezwłocznie zawiadomić o zalezieniu tego przedmiotu właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta)".

Urząd w komunikacie ogłosił również, że odnaleziony przez Szczepana Skibickiego miecz jest nieuszkodzony. Wraz z cennym przedmiotem wydobyto fragmenty ceramiki, gwoździe oraz inne drobne metalowe elementy. Obecnie miecz przechowywany jest w wodzie destylowanej, aby uchronić go przed oddziaływaniem powietrza.

- To rzecz bezcenna z punktu widzenia naszego regionu, bo dużo mówi o tym, jak tysiąc lat temu przebiegały np. szlaki kupieckie czy jakie ludy mogły tu być. Odnaleziony teraz miecz jest bowiem dosyć specyficzny – stwierdził dyrektor muzeum.

Wysoka jakość wykonania

O zbadanie miecza poproszony został ekspert w tej dziedzinie Aleksander Piasecki, archeolog pracujący w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Jego zdaniem jest to miecz w stylu wikińskim pochodzący prawdopodobnie z X wieku. Archeolog zwrócił uwagę na bardzo rzadkie zdobienia na głowicy i wysoką jakość stali, z której broń została zrobiona.

- Miecz został wykonany najpewniej w Nadrenii lub Kijowszczyźnie – dodał ekspert.

Aleksander Piasecki przedstawił także trzy robocze hipotezy, mówiące o tym, skąd miecz znalazł się na terenie dzisiejszego województwa podlaskiego. Według pierwszej broń pochodzi z rozmokłego grobu. Możliwe też, że w okolicy miała miejsce jakaś potyczka, podczas której broń trafiła do wody. Trzecia teoria głosi, że miecz został wrzucony do rzeki w ramach jakiegoś obrzędu, z czym badacze spotkali się już na terenie Polski. 

Czytaj także:

Sztum. Odkryto cmentarzysko sprzed 2500 lat

Wolin. Odnaleziono kolejne pozostałości po osadzie wikingów

Na pomorzu odkryto elitarny pochówek sprzed blisko tysiąca lat

Nie koniec poszukiwań

Muzeum na razie nie ujawniło miejsce odnalezienia cennego przedmiotu. Wiadomo jedynie, że znajduje się ono na terenie województwa podlaskiego. Powodem tej decyzji są plany dalszej eksploracji tego miejsca we współpracy z archeologami podwodnymi.

- Chcemy sprawdzić, czy był to zupełny przypadek, czy może coś tam jeszcze jest – wyjaśnił dyrektor Sadowski.

Nauka w Polsce/th

Czytaj także

Warmińsko-mazurskie: Odnaleziono kolejną część skarbu pochodzącego z imperium rzymskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 05:40
Po przebadaniu stanowiska ze skarbem rzymskich denarów z Półwsi odnaleziono trzy kolejne monety - podało w czwartek Muzeum w Ostródzie. Skarb, którego główną część odkryto przypadkowo przed pięciu laty, liczy obecnie 112 srebrnych denarów z I i II wieku n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bielsko-Biała. Odkryto wyroby z brązu i żelaza. "Mogą być najstarsze na tych ziemiach"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 05:40
Wyroby z brązu i żelaza sprzed 2600 lat odkryli archeolodzy podczas badań w rejonie podbielskich Kobiernic i Porąbki. Bogusław Chorąży z działu archeologii bielskiego Muzeum Historycznego powiedział PAP, że to mogą być najstarsze przedmioty na tych ziemiach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wałbrzych. Pies Kajtuś wywęszył średniowieczny skarb

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 05:40
W okolicach Wałbrzycha na Górnym Śląsku odnaleziono - przechowywane w glinianym garnku - brakteaty, czyli średniowieczne jednostronne monety. Zdaniem badaczy jest to największe tego typu odkrycie od co najmniej stu lat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świnoujście. Podczas sadzenia kwiatów odkryto przedwojenny pruski sztandar

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 05:40
Podczas prac ogrodowych prowadzonych na terenie Fortu Gerharda w Świnoujściu, jedna z pracownic instytucji natrafiła na stare, zardzewiałe wiadro. W jego środku znajdował się przedwojenny, bogato haftowany sztandar z cesarskim orłem i inskrypcją "Za Boga, króla i ojczyznę".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modny wiking nosił futro z bobra

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 05:45
Odzież z bobrzego futra była oznaką statusu elity wikingów – dowodzą badania przeprowadzone przez duńskich archeologów.
rozwiń zwiń