Historia

Wettynowie dostaną miliony

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 08:00
Potomkowie króla Fryderyka Augusta III, który abdykował w 1918 roku, zostali wywłaszczeni przez Sowietów.
Audio

Niemiecki land Saksonia zapłaci rodzinie Wettynów 4,2 miliona euro rekompensaty za porcelanę, przejętą po II wojnie światowej przez komunistyczne władze. W Dreźnie podpisano ugodę w tej sprawie.

Według informacji przekazanych przez saksońskie ministerstwo finansów, ugoda zawarta przez ród Wettynów, kraj związkowy oraz Państwową Manufakturę Porcelany w Miśni, dotyczy 300 porcelanowych obiektów, m.in. znajdujących się w Państwowych Zbiorach Sztuki w Dreźnie. Panujący niegdyś w Saksonii Wettynowie zrzekli się roszczeń do tej kolekcji.

- Ugoda zapewnia, że wybitne dzieła i świadectwa saksońskiej sztuki oraz nauki pozostaną w państwowych muzeach i instytucjach" - oświadczyli ministrowie: finansów Georg Unland oraz nauki i sztuki Sabine von Schorlemer.
W drezdeńskim pałacu Zwinger znajduje się jeden z największych na świecie zbiór porcelany. Składają się nań eksponaty porcelany chińskiej, japońskiej oraz miśnieńskiej. Pochodzą z kolekcji Augusta Mocnego, władcy z saskiej dynastii Wettynów, a także króla polskiego.

Zawarcie ugody tylko częściowo kończy spór o restytucję mienia między Saksonią a panującym niegdyś w tym landzie rodem. Wettynowie roszczą sobie też prawa do obrazów, książek i mebli. Według saksońskiego ministerstwa finansów spór ten ma zostać rozwiązany do końca 2012 r.

W 1999 r. Wettynowie zawarli z Saksonią ugodę, która przyznawała im prawa do ponad 18 tysięcy obiektów, które były własnością rodu przed 8 maja 1945 r. Dwie trzecie z nich Saksonia potem odkupiła. Porozumienie z 1999 r. zawierało jednak klauzulę, umożliwiającą zgłaszanie kolejnych roszczeń w przyszłości, gdyby odnalazły się dalsze obiekty z majątku rodziny. W 2006 roku Wettynowie znów przedstawili zatem żądania zwrotu mienia.

Wettynowie panowali przez ponad 800 lat w Saksonii, księstwach w Turyngii i Łużycach. Po drugiej wojnie światowej potomkowie ostatniego króla Saksonii Fryderyka Augusta III, który abdykował w 1918 roku, zostali wywłaszczeni przez sowieckie wojska okupacyjne i opuścili Saksonię.

(p.d)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mocne życie Mocnego

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 06:07
Barwne życie Augusta II Mocnego, to gotowy scenariusz na film, ale byłaby to raczej tania produkcja klasy B, niż ambitne kino historyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejski Magazyn Kulturalny: Drezdeńskie jubileusze

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2010 10:49
Drezno świętuje 450 lat zbiorów sztuki i 300-lecie porcelany miśnieńskiej.
rozwiń zwiń