X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Znaleziono wrak statku kapitana z "Moby Dicka"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 09:00
Drewniany kadłub statku rozpadł się w ciepłej wodzie, ale odnaleziono harpuny używane do polowań na wieloryby.
Audio

Grupa amerykańskich naukowców zajmujących się archeologią podmorską odnalazła u wybrzeży Hawajów pozostałości wraku statku wielorybniczego "Two Brothers", którego kapitan zainspirował Hermana Melville'a do napisania znanej XIX-wiecznej powieści "Moby Dick".

Statek zatonął w 1823 roku po zderzeniu z rafą koralową. Jego kapitanem był wówczas George Pollard, którego poprzedni statek "Essex" zatonął staranowany przez wieloryba. Właśnie ten fakt zaciekawił pisarza i skłonił do napisania książki.
 
Szczątki wraku statku "Two Brothers" zostały odnalezione przez naukowców z amerykańskiej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) w odległości 965 km na północny zachód od Honolulu, w rejonie bezludnego łańcucha wysepek i atoli koralowych. Drewniany kadłub statku rozpadł się w ciepłej wodzie, ale zdołano odnaleźć harpuny używane do polowań na wieloryby, hak służący do wieszania zdobyczy i jej oprawiania oraz kotły do wytapiania wielorybiego tłuszczu.

- Znalezienie materialnych pozostałości czegoś co wydawało się bezpowrotnie stracone, jest fascynujące. Pozwala zdać sobie sprawę, że ta powieść jest czymś więcej niż fikcją. Opowiada o prawdziwym życiu - powiedział jeden z naukowców Nathaniel Philbrick.

Poprzedni statek Pollarda "Essex" zatonął w 1821 roku po zderzeniu z wielorybem. Pollard wraz załogą dryfowali w szalupach na morzu przez 3 miesiące, bez wody i żywności, zanim zostali uratowani. Podobno aby przeżyć musieli uciekać się do kanibalizmu.

Po tej dramatycznej przygodzie Pollard, w odróżnieniu od powieściowego kapitana Ahaba, zrezygnował z wielorybnictwa i został latarnikiem w Nantucket, w stanie Massachusetts. Jak wiadomo, kapitan Ahab, ogarnięty obsesyjną żądzą zemsty, ścigał sprawcę tragedii, olbrzymiego białego wieloryba Moby Dicka, po wszystkich morzach i oceanach.

(p.d)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksandria przez szklaną szybkę

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2008 08:02
Wkrótce będzie można podziwiać podwodne skarby Aleksandrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schleswig-Holstein sfilmowany

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2008 11:03
Polscy nurkowie odnaleźli i sfilmowali wrak pancernika Schleswig-Holstein.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego zatonęła Mary Rose?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2008 14:15
Tylko trzydziestu ludzi z liczącej 415 osób załogi przeżyło tragedię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frachtowiec na gazie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2010 07:00
Na trasie Gazociągu Północnego u północno-wschodnich wybrzeży Niemiec nurkowie natrafili na wrak frachtowca z drugiej połowy XVIII wieku.
rozwiń zwiń