Historia

Maria Skłodowska - Curie Polką wszechczasów

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 12:34
Plebiscyt internautów zorganizowało Muzeum Historii Polski i magazyn historyczny "Mówią Wieki".
Audio

Na Marię Skłodowską-Curie zagłosowało ponad trzy i pół tysiąca internautów. Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro mówi, że wyróżniona Polka to jedna z najwybitniejszych postaci historii świata. - To osoba, która dzięki swojej pracy osiągnęła najwyższe laury. Osoba, która była znikąd, z jakiejś Polski. Musiała zmienić kraj na Francję. Tam zrobiła wielką karierę akademicką, dostała się do Akademii Francuskiej, zdobyła nagrodę Nobla. W zasadzie nic więcej nie można otrzymać w świecie naukowym. Została zresztą pochowana we francuskim panteonie. Tak samo jak my, Francuzi traktują ją jako swoją bohaterkę - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Kolejne miejsca w głosowaniu zajęły Elżbieta Zawacka (kurierka i "cichociemna"), Irena Sendlerowa i święta Urszula Ledóchowska.

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) była wybitną fizyczką i chemiczną. Dwukrotnie dostała nagrodę Nobla - w 1903 razem z mężem Piotrem i Henrym Becquerelem za badania nad promieniotwórczością, potem w 1911 roku za wydzielenie czystego radu. Pod jej kierunkiem prowadzono również badania nad leczeniem raka.
IAR/agkm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maria na muralu

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 17:35
W Warszawie powstał mural przedstawiający Marię Skłodowską-Curie. Organizatorki przedsięwzięcie tłumaczą, że komiksowa estetyka ma zainteresować młodzież postacią noblistki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakochana Maria Skłodowska-Curie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 11:30
Większość z nas wie, że coś odkryła. Wielu nie wie, co. Niewielu wie, że była wspaniałą kobietą, pedagogiem i tęskniła za miłością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ta kobieta to geniusz!

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 13:00
"Pani Maria Curie jest - ze wszystkich ludzi na świecie - jedynym niezepsutym przez sławę człowiekiem" - pisał Albert Einstein o polskiej noblistce.
rozwiń zwiń